• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • دوشنبه 1385/04/19
  • تاريخ :

کوتاه از موسیقی ایران و جهان

پاواراتی به علت سرطان تحت عمل جراحی قرار گرفت

مدیر برنامه های پاواروتی گفت: وضعیت سلامت او در حال حاضر مساعد است اما تمامی كنسرت های تور خداحافظی او در سال 2006 لغو شده است.

این خواننده 70 ساله ایتالیایی هفته گذشته قصد داشت آمریكا را ترك كند كه پزشكان غده سرطانی لوزالمعده را در او كشف كردند و بنا به گفته تری رابسون مدیر برنامه های پاراروتی كه قرار بود در ماه سپتامبر شهریور ماه در فنلاند، نروژ ، اتریش ، سوئیس و پرتغال اجرا كند فعلا در بیمارستان نیویورك بستری است ؛ پزشكان وی این امیدواری را داده اند كه او اوایل سال 2007 می‌‏تواند تورش را ادامه دهد.

پاواروتی از سال 1961 كه نخستین اجرایش در ایتالیا را به روی صحنه برده تا امروز به مشهوترین خواننده اپرای جهان تبدیل شده است ؛ وی طی سال های 1990 تا 2003 به همراه دو تنوردیگر " دامینگو" و" خوزه كارراز" به عنوان سه تنور بیش از 34 كنسرت را اجرا كرد.

موتزارت همتا ندارد

آذین موحد دبیر هنری فستیوال موتزارت از تمام اشخاص و نهادهایی كه در اجرا و پشتیبانی این فستیوال همكاری داشتند قدردانی كرد .

موحد با بیان این نكته كه موسیقی موتزارت هنر نوازندگی را در قرن هجدهم دگرگون ساخته و ضوابط هنری در تفسیر و بیان موسیقی را شكوفایی كند افزود: موسیقی موتزارت طی قرن های متمادی زیر بنا و اما دشوارترین معیار نوازندگی شناخته شده است و همواره جایگاه آن در دنیای آكادمیك موسیقی همتایی ندارد بدین ترتیب و به مناسبت 250 سالگرد تولد ولفانگ ‌‏آمادوئوس موتزارت فستیوال موسیقی موتزارت در دانشگاه تهران به اجرا درآمد.

وی افزود: این فستیوال اولین همكاری دو جانبه در رشته های موسیقی بین یك دانشگاه خارجی و دانشگاه تهران در تاریخ چندین ساله آن است و فرصتی آكادمیك و دانشگاهی را برای تبادل اندیشه و هنر نوازندگی و تفسیر موسیقی كلاسیك با یك موسسه آكادمیك خارجی ایجاد کرد . از آنجا كه موسیقی كلاسیك از اركان فرهنگ بومی ما نیست ، فراهم آوردن فرصت های آموزشی و پژوهشی علمی كه بتواند دانشجویان و علاقمندان به این هنر را با پارامترهای بنیادین نوازندگی چون سبك شناسی ، ‌‏آنالیز اجرا ، اصول اجرا و روانشناسی اجرا آشنا كند از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

عندلیبی مخالف قدرت طلبی خواننده ها

محمد جلیل عندلیبی رهبر اركستر موسیقی سنتی ایران گفت :با تمام احترامی كه برای خوانندگان مطرح موسیقی ایران دارم ولی مخالف قدرت طلبی خواننده ها هستم . جوانهای مستعد و طراز اولی در موسیقی ایران هستند كه باید از آنها حمایت كرد .

عندلیبی ادامه داد: من در كارهایم ، به استفاده از خوانندگان جوان معتقدم و دوست دارم از جوانها بیشتر استفاده كنم .خواننده های مستعدی در میان جوانان وجود دارد كه حتی بهتر از خوانندگان مشهور فعلی هستند.

اركستر موسیقی سنتی تالار وحدت اواسط مردادماه به اجرای برنامه می پردازد و به گفته ی عندلیبی ،این كنسرت با صدای علیرضا شاه محمدی خواننده ی جوان موسیقی برگزار خواهد شد.این برنامه بایادمان سید علی اصغر كردستانی ،خواننده ی دویست سال پیش كردویاد كیش مهر و بی قرار برگزار می شود.

گفتنی است پیش از این جلیل عندلیبی با بزرگان موسیقی ایران از جمله شجریان – ناظری و افتخاری همکاری داشته است . وی چندی پیش کاستی را با خوانندگی پسرش منتشر کرده بود.

لینک:

 ولفگانگ آمادئوس موتزارت 

 هویت موتزارت فاش می شود 

 آخرین تصویر موتزارت 

 پایان سال 2003 با موتزارت 

 فسیتوال موسیقی "موتزارت" برگزار می شود 

 شادمانی پاواروتی در آستانه 70 سالگی 

 موسیقی 

UserName