• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • پنج شنبه 1385/04/15
  • تاريخ :

همایش تجلیل از محمدرضا سرشار (رضا رهگذر) برگزار شد


همایش نكوداشت محمدرضا سرشار (رضا رهگذر- داستان‌نویس كودكان و نوجوانان) عصر دیروز سیزدهم تیرماه هشتادوپنج با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از معاونان صدا و سیما و سازمان اوقاف و امور خیریه، در سالن كوثر سازمان صدا و سیما برگزار شد.

حق بزرگ سرشار بر ادبیات داستانی

به گزارش ایسنا، محمدحسین صفارهرندی - وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی - در ابتدای سخنانش، پیام كوتاه مقام معظم رهبری را برای حاضران خواند كه در آن آمده بود: «آقای سرشار حق بزرگی بر ادبیات داستانی انقلاب دارند».

وی سپس با بیان این مطلب كه از سه منظر، ارتباط خود را با سرشار توضیح می‌دهم، گفت: از منظر اول به عنوان یك مصرف‌كننده فرهنگ و ادبیات است؛ آن وقتی كه برای اولین‌بار خواننده‌ قصه‌های او و شنونده داستان‌هایش شدم. از منظر دیگر، به عنوان همكار در روزنامه كیهان بود كه او دبیر سرویس ادب و هنر و من سردبیر بودم. در آن زمان با وجود وسواسی كه درباره كلمه كلمه‌ی روزنامه داشتم، صفحه او آرمش‌بخش بود و صفحه‌ای بود كه بی‌دردسر امضایش می‌كردم.

وزیر ارشاد منظر سوم را در زمان حال، از موضع خدمت‌گزار فرهنگ و هنر ذكر كرد و ادامه داد: در این حیطه زمانی موفق خواهم بود كه الگوی مناسبی در زمینه فرهنگ داشته باشم و خوشحالم كه در زمینه ادبیات امروز این الگو را داریم: "رضا رهگذر". او برای ما تصویر خیالات و رؤیاهایمان بود. امروز می‌توانم از الگویی در این زمینه برای نسل آینده‌مان نام ببرم. او به همان اندازه كه به ادبیات متعهد است، رابطه خود را با خالق نیز حفظ كرده است.

در این مراسم، محسن پرویز - معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر این برنامه - نیز گفت: در ستاد قصه‌های قرآنی قرار شد كه هر دوره نویسندگانی كه خدمت بیش‌تری به قصه‌های قرآنی كرده‌اند، تقدیر شوند كه در اولین گام، اولین چهره‌ای كه یك سر و گردن بالاتر از بقیه قرار داشت، محمدرضا سرشار بود.

وی در ادامه از برگزاری مراسم نكوداشت و تقدیر دیگری در مردادماه سال جاری از محمدرضا سرشار در حوزه هنری خبر داد.

سرشار الگویی برای نسل آینده

همچنین حجت‌الاسلام محمدعلی خسروی - معاون فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه - در این برنامه اظهار داشت: محمدرضا سرشار، هم در داستان‌سرایی و هم در داستان‌نویسی سرآمد است و از الگوهایی است كه می‌تواند برای نونهالان و نسل جوان ما اسوه باشد.

وی سپس با اشاره به جایگاه داستان‌نویسی در جوامع متذكر شد: داستان و قصه در رشد فكری جوامع جایگاه ویژه دارند و تاثیری كه یك شرح حال در دل انسانی می‌گذارد، تاثیری ماندگار است و روشی كوتاه‌تر و دست یافتنی‌تر از این برای حكمت عملی و تهذیب نفوس وجود ندارد؛ داستان و ادبیات تاثیر فراوانی در روح آدمی می‌نهد.

او در ادامه با اشاره به تكیه قرآن به قصه و داستان تصریح كرد: اگر غیر از قصه راه دیگری برای تاثیرگذاری بر نفوس وجود داشت، قطعا قرآن آن راه را برمی‌گزید؛ ولی می‌بینیم كه قرآن قصه را محور قرار داده و احكام دینی را در لابه‌لای قصه‌ها منعكس می‌كند. قصه‌های قرآنی یكی از ابعادی است كه كم‌تر به آن توجه داشته‌ایم .

وی متذكر شد: قصه‌های قرآنی امروز باید بررسی بیش‌تر و تفسیر شوند، چراكه این قصه‌ها در تكوین شخصیت انسانی انسان و هدایت او نقش بی‌بدیلی دارند.

ارزشمند برای رادیو

سپس حسن خجسته - معاون صدای سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران - درباره سرشار از این منظر كه او سال‌ها در رادیو كار كرده، نه بعد ادبی او، سخن گفت و اظهار داشت: باید دید كه چرا سرشار از نظر ما دست‌اندركاران رادیو نگینی بر تاریخ ادبیات و ادبیات متعهد ایران شده است.

وی ادامه داد: بسیاری از افراد در رادیو آمدند و رفتند و نامی از آن‌ها نماند، زیرا نتوانستند نقشی را كه باید، ایفا كنند. هنر ارزنده‌ی سرشار این بود كه در فرم مناسب، محتوای لازم را وارد كرد. اگر آن فرم جاذب نبود، مخاطب جذب نمی‌شد و اگر محتوا عمیق نبود، باز مخاطب استقبال نمی‌كرد. سرشار به دلیل پیدا كردن شكل مناسب برای ارایه‌ی محتوایی كه برای مخاطب ضروری است، موفق شد.

او همچنین یكی از خصوصیات دیگر سرشار را صدای خاص او دانست و دیگر شاخصه‌اش را تفاوت محتوا و تازه بودن كارش ذكر كرد.

به گزارش ایسنا در ادامه حجت‌الاسلام علی‌اكبر صادقی رشاد - ‌رییس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه‌ی اسلامی - گفت: انسان‌شناسی جوهر علوم انسانی است و علوم انسانی بسط و شرح نظریه انسان‌شناختی است. باید گفت چون علوم انسانی بر همه‌ی مذاهب زندگی انسان تاثیرگذار بوده و در همه‌ی آن‌چه كه به حیات انسان مربوط است، انسان‌شناسی كه روح و جوهر انسان است، روح و جوهر همه‌ی حیات هستی آدمی است.

وی ادامه داد: ادبیات غنی ما مردم ایران، زهدان و زیستگاه نظریه‌های علوم انسانی ماست. اصولا در ادبیات فارسی می‌توان همه‌گونه منظر‌های انسان‌شناختی و مكاتب انسان‌شناسی و نظریه‌های حوزه‌ی علوم انسانی را سراغ گرفت. سرمایه‌ی عظیمی است؛ ولی حكایت ما مردم ایران حكایت مردم فقیر آفریقا است كه سر بر گنج‌ها نهاده‌اند و از گرسنگی رنج می‌برند.

رشاد گفت: كسانی چون سرشار، از پدید‌اورندگان این ادبیات در تاریخ ادبیات ما بوده‌اند، هستند و خواهند بود. سرشار هر چند قریب ربع قرن قصه گفت، اما شأن او قصه‌گویی او نیست، بلكه او یك قصه‌پرداز است. هرچند او در ثلث قرن قصه پرداخته، اما شأن او قصه‌پردازی نیست؛ او قصه‌ای ماندگار است.

سپس رضا امیرخانی - رییس انجمن قلم ایران - در این برنامه گفت: سرشار اگر داستان نوشته خود را وقف ادبیات داستانی، اگر نقد نوشته، وقف نقد و اگر شاگرد تربیت كرده، خود را وقت شاگرد كرده است. او اسوه‌ی سرشار تقویت ادبیات داستانی بود كه تخفیف از این اسوه، ظلم به این زحمت و ناسپاسی از سرشار، ظلم به این اسوه است. سرشار مانند باغبانی است كه درختان سیبش را برید و از آن نردبانی ساخت؛ برای من و شما.

علیرضا قزوه هم در ادامه شعری برای حاضران خواند.

همچنین علی عسگری - رییس سازمان فرهنگی، هنری شهرداری - سخنرانی كرد و گفت: چرا امروز می‌خواهیم قصه سرشار را برای خود سرشار بگوییم؛ واقعیت این است كه می‌خواهیم قصه سرشار را برای كسانی كه می‌خواهند به قصه‌نویسی روآورند، بگوییم.

سرشار: قلم باید صرف بزرگترینها که همانا قران و انبیاهستند شود.

در پایان محمدرضا سرشار  نیز در سخنانی گفت: این مراسم مراسم تجلیل از هنر و ادبیات متعهد و ادبیاتی است كه قبل و بعد از انقلاب پایه‌های آن را پی ریختند.

وی افزود: كسانی كه همچنان به تعهد قلم معتقدند، قلم را باید صرف بزرگ‌ترین چیز‌ها‌ كه همان پرداختن به قرآن و انبیاست، كنند. هر كس باید توانایی خود را در این عرصه بیازماید و نگران كار كردن دیگران نباشد؛ چراكه این بحری است كه هر كس باید آبی از آن بردارد.

در این مراسم، لوح های تقدیر و جایزه‌هایی به این نویسنده و منتقد ادبی ازسوی نهادهای مختلف اعطا شد؛ ازجمله جایزه دومین جشنواره قصه های قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه و تقدیرهایی ازسوی معاونت صدا سازمان صدا و سیما، وزارت ارشاد ، انتشارات سوره مهر و حوزه هنری ، انتشارات سروش، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی ، کتابخانه ملی، سازمان فرهنگی - هنری شهرداری تهران و مراکز و نهادهایی دیگر.

لینک:

خواندن آثار بهترین تجلیل از نویسنده است

 صعود قلم تا ستیغ سخن و اندیشه 

 حرفهای رضا امیرخانی درباره وضعیت کتاب و ادبیات 

 بررسی عملکرد حوزه هنری 

 زندگینامه و شرح آثار محمد رضا سرشار مکتوب شد 

UserName