• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • دوشنبه 1385/04/12
  • تاريخ :

سینمای ایران نیازمند مخاطب‌شناسی در کشورهای همسایه  است


سینمای ایران به دلیل داشتن موقعیت فرهنگی و مضامین آثار خود می‌تواند در سطح منطقه موفق عمل کند و این امر نیازمند مخاطب‌شناسی در کشورهای همسایه است.

پوران درخشنده که به تازگی همراه رضا میرکریمی  در هفته فرهنگی فیلم ایران در قطر و سودان شرکت کرده، درباره دستاوردهای این سفر گفت: "در این سفر که به مناسبت هفته فرهنگی فیلم ایران در سودان و قطر برگزار شده بود فیلم های " خیلی دور خیلی نزدیک " و " شمعی در باد " به نمایش درآمد و مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت. این موضوع موجب شد علاقمندان به هنر سینما در این کشور با سینمای ایران از نزدیک آشنا شوند."

وی ادامه داد: "ما در این سفر از اینکه سینمای ایران هنوز نتوانسته بین کشورهای همسایه به مخاطب دست پیدا کند بسیار متاسف شدیم. سینمای ما که در دنیا یکی از کشورهای پیشرو از نظر تولید است، چطور هنوز نتوانسته در کشورهای همجوار خود توفیقی برای جذب مخاطب به دست آورد؟ ما در جشنواره های مختلف جوایز بسیاری دریافت کرده ولی هنوز نتوانسته ایم مخاطب جهانی داشته باشیم."

درخشنده با اشاره به اکران محدود فیلم های ایرانی در کشورهای دیگر افزود: "در بیشتر سینماهای سودان فیلم های هندی اکران شده، در صورتی که مسئولان فرهنگی آن کشور از این موضوع ناراضی و معتقدند این فیلم ها با فرهنگ آنها مناسبتی ندارند. با دیدن فیلم "خیلی دور خیلی نزدیک" و "شمعی در باد" به خوبی توانستند با این دو فیلم ارتباط برقرار کنند واز اینکه این فیلم ها با این رویکردها در کشورشان اکران شود بسیار استقبال کردند."

وی گفت: "سینمای ایران این پتانسیل را دارد که در منطقه به نمایش عمومی درآید و فکر می کنم این امر باید توسط دولت صورت گیرد. این وظیفه دولت است که از طریق رایزنی های خود مخاطبان سینمای ایران را جذب کند. سینمای ما به اندازه کافی در جشنواره ها شناخته شده است، اما در بخش شناخت مخاطب موفق نیست. اینکه ما بتوانیم فیلم های ایرانی در کشورهای همسایه نمایش دهیم حرکتی مناسب برای آینده فیلسمازی به وجود می آوریم. زیرا با به وجود آمدن این موقعیت مالی می توان در داخل کشور به تولیدات بهتری دست یافت."

این کارگردان سینما یکی از راههای جذب مخاطب در سطح بین المللی را برگزاری هفته های فرهنگی در کشورهای دیگر دانست و به "مهر" گفت: "من در چند هفته فرهنگی در کشورهای دیگر شرکت کرده و به نتایج خوبی نیز در این زمینه رسیده ام. فکر می کنم برگزاری این هفته ها باعث به وجود آمدن ارتباط و تعامل فرهنگی می شود. سینمای ایران به دلیل داشتن موقعیت فرهنگی و مفاهیمی که دنبال می کند می تواند در سطح منطقه ای موفق عمل کند و این امر نیازمند مخاطب شناسی است. البته وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در رسیدن به این اهداف می توانند سینمای ما را کمک کنند."

لینک :

 سینما كمتر به "بیماری های خاص" توجه دارد 

 پوران درخشنده: برای نخستین بار، از یك آهنگساز جوان برای فیلم جدیدم استفاده می کنم 

 آمار فروش سینماهای تهران 

 سینمای ایران می‌تواند در جذب بازار کشورهای همسایه موفق باشد 

 جدیدترین ساخته‌ی رضامیركریمی در جشنواره 

 رضامیركریمی از امام می گوید 

UserName