• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • شنبه 1385/04/10
  • تاريخ :

نامه‌ی مدیر عامل باشگاه استقلال به رییس هیات مدیره باشگاه پرسپولیس

چرا برخلاف تعهدات450 میلیون تومان به نیكبخت دادید؟


در پی عقد قرارداد علیرضا واحدی نیک‌بخت با باشگاه پرسپولیس؛ دکتر حسین قریب، مدیر عامل باشگاه استقلال تهران در نامه‌ای به رییس هیات مدیره باشگاه پرسپولیس از این اقدام انتقاد كرد.

 متن این نامه بدین شرح است:

جناب آقای دکتر سعید لو

معاون محترم ریاست جمهوری و رییس هیات مدیره باشگاه پرسپولیس

پیرو جلسه دوشنبه (پنجم تیرماه) که با حضور اعضای هیات مدیره دو باشگاه پر طرفدار و مردمی استقلال و پرسپولیس برگزار شد و مصوبات مربوطه نیز در رسانه ها انعکاس مناسبی پیدا کرد، با عملکرد کاملا متناقض با مصوبه‌ی جلسه مزبور از سوی باشگاه پیروزی همراه بود که این امر موجب تعجب و شگفتی اینجانب شد و لذا مناسب دیدم نکانی چند را با حضرتعالی در میان گذارم.

1 - متعجب و شگفت زده شدم، چرا که در آن نشست مباحث بسیار مهمی از سوی اعضا حاضر و خصوصا حضرتعالی و جناب آقای مالکی، نایب رییس محترم هیات مدیره باشگاه پیروزی درباره توجه به ساختار سازی دوری از بازیکن سالاری، ساماندهی در امور نقل و انتقالات، دوری از غوغا سالاری و ... مطرح شد که تماما

می تواند مایه‌ امیدواری و سر منشا تحول برای جامعه فوتبال باشد.

اما، کارکرد متناقض باشگاه پیروزی ظرف چهل و هشت ساعت پس از جلسه مزبور که مفاد آن جلسه تماما از سوی حضرتعالی و سایرین مورد تایید قرار گرفت شگفتی ساز است.

آیا جلسات دیگری که در سطح کلان برای بستر سازی تحولات صورت می پذیرد، دارای چنین سرنوشتی است ؟

2- در نشست مذکور جنابعالی و دکتر مالکی ضمن تحلیلی جامع از وضعیت کنونی دو باشگاه و شرایط خاصی که پس از حذف تیم ملی در جام جهانی بر فضای کشور حاکم است، بر دوری از بازیکن سالاری توجه به ساختار سازی و برقراری نظم مالی و اجرایی و ...به عنوان اقدامات زیربنایی تاکید شد. همچنین نسبت به عدم انتقال بازیکن از سوی دو باشگاه برای جلوگیری از نرخ‌ها و هیجانات کاذب با توجه به نمونه هایی که در جلسه ذکر گردید، موافقت به عمل آمد، چرا که عدم توجه به این نکات می تواند منابع موجود را به صورت غیر هدفمند توزیع كند و هزینه های جاری هر دو باشگاه ر ا به صورت بی رویه افزایش دهد.

در حالی‌که این دو باشگاه زمین تمرین اختصاصی ندارند، باید مبالغ زیادی را به صورت کاذب صرف نقل و انتقالات تبلیغاتی کنند. در جلسه بر اساس محاسبات تقریبی این نکته به دست آمد که در صورت تن دادن به نقل و انتقالات هیجانی؛ هر باشگاه حداقل 500 میلیون تومان افزایش هزینه بی رویه خواهد داشت و این امر صرفا به همین دو باشگاه ختم نخواهد شد و به افزایش هزینه نفل و انتقالات برای سایر تیم‌های لیگ برتر تعمیم پیدا می کند که به چند میلیارد خواهد رسید.

برای جلوگیری از شکل گیری این رخدادها و اتلاف بیت المال (چون اکثریت باشگاه‌ها متعلق به دولت هستند) بر نقش حساس اعضا هیات مدیره دو باشگاه تاکید شد.

مصوبات جلسه می توانست آغازگر روندی نوین در جهت مهار نابسامانی ها، هرج و مرج‌های مالی و توجه به اقدامات زبر بنایی باشد؛ اما، متاسفانه از کارکرد باشگاه پرسپولیس تمام امیدواری‌های اولیه را که قطعا می توانست برای لیگ حرفه ای بسیار نوید بخش باشد را ضایع كرد. به راستی چرا چنین شد؟

3- همانطور که در جلسه اشاره داشتم، باشگاه استقلال بر اساس جمع بندی کمیته فنی و کمیته‌ نقل و انتقالات به بازیکنی که پول را بر پیراهن و هواداران عاشق ترجیح دهد، نیازی ندارد و او نمی تواند در باشگاه جایگاهی داشته باشد. در این راستا ارکان مدیریتی باشگاه بر عدم جذب این بازیکن به دلیل زیاده خواهی غیر معقول قلم بطلان کشید.

باشگاه استقلال بار دیگر نشان داد که در راستای حفظ ارزش‌های خود به دور از هیاهو و جنجال قدم بر می دارد و این برای اولین بار نیست که جواب منفی به باریکن سالاری می دهد.

نظم محوری یکی از اصول پایه ای استقلال در 3 سال گذشته بوده که همگان ثمره‌ آن را در تربیت نسل جدید و همچنین قهرمانی شكوهمند در لیگ پنجم نظاره کردند.

باشگاه استقلال اگر به زیاده خواهی‌های این بازیکن جواب مثبت می داد به دست خود از تمامی دست آوردهای چندین ساله اش باید عدول می کرد و خوشبختانه این امر تحقق نیافت و باشگاه با جذب جوانان مستعد وسرشار از توانمندی که گزارش‌های آن متعاقبا اعلام خواهد شد، این مرحله را پشت سر گذاشت.

جناب آقای سعیدلو‌ی عزیز؛

باشگاه پرسپولیس و استقلال هر دو وابسته به سازمان تربیت بدنی هستند. چرا شما با پرداخت 450 میلیون تومان علی رغم نگرش کلان و دیدگاه عمیق خود با این انتقال موافقت کردید؟

آیا هیات مدیره باشگاه پرسپولیس با این قدام موافق بود؟ آیا از آثار پرداخت این ارقام در بازار نقل و انتقالات باخبرید؟ از عوارض این نوع بازیکن سالاری‌ها مطلعید؟

ثمره‌ این بی تدبیری‌ها و بازیکن سالاری‌ها را در ناکامی‌های تیم ملی در جام جهانی دیده‌ایم.

تاسف و تعجب من از این است که ما در جلسات مسائل را ریشه یابی و کالبد شکافی می کنیم و لیکن در مقام اجرا به دلایل مختلف دارای کارکردی متضاد با اهداف نگرش‌ها و تحلیل‌ها هستیم.

زین همراهان سست عناصر دلم گرفت شیر خدا و رستم دستانم آرزوست

4- مدت‌های مدیدی است که بسیاری از عزیران رسانه ها و دوستان صاحب نظر به بنده می گویند که در فوتبال ایران نمی توان با توجه به تعهد و میثاق نامه و رعایت اخلاق صداقت درستی و شفافیت فعالیت کرد.

این نکات را ضمن این که قبول دارم همواره می گویم، باید تلاش کرد و آنگاه که دیگر نتوان به جای آنکه « همرنگ جماعت شویم تا رسوا نشویم» جا را برای دیگران خالی کنیم و در این راستا فکر نمی کنم که این بی احترامی به تعهدات به پای عزیزان هیات مدیره باشگاه پیروزی نوشته شود.

می گویند که مدیریت در فوتبال کشور« ملی و باشگاهی» متناسب با مدیرت صنعت ما که محصول آرمانی اش خودرو پیکان است، می باشد و می‌دانیم که پیکان در پناه انحصارات و یارانه ها دوام می آورد و این بار نیز شاهدیم که برخی مدیران کاستی‌های خود را با صرف هزینه از بیت المال و یارانه های بازیکن سالاری و غوغا سالاری صرف می كنند که نتیجه‌ی آن نیر معلوم است. انفعال از دست رفتن فرصت و عقب ماندن از چرخه که آنچه در جام جهانی دیدیم از آثار ابتدایی این وضعیت هرج و مرج گونه است.

تمامی این نقاط احساس مسوولیتی بود که از سر درد نسبت به آنچه در فوتبال باشگاهی در کشور ما می گذرد بیان شد.

صد هزاران گل شکفت و بانگ مرغی برنخاست عندلیبان را چه پیش آمد، هزاران را چه شد

UserName