• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • سه شنبه 1385/03/30
  • تاريخ :

نامزدهای جاذبه‌های ژئوتوریسم ایران مشخص شدند


کویر لوت بلندترین تپه های شنی دنیارا دارد

«كویر لوت»، محدوده «قله‌های سهند و سبلان» و «غار كتله خور» زنجان از جمله پیشنهادات سازمان زمین‌شناسی به شورای ثبت میراث طبیعی و تاریخی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برای ثبت در فهرست جهانی یونسكو است.

علیرضا امری كاظمی، مسئول بخش ژئوتوریسم سازمان زمین‌شناسی و اكتشافات معدنی با اعلام این خبر به خبرگزاری میراث فرهنگی گفت:«چندی قبل «باندارین»، رئیس مركز میراث جهانی یونسكو برای بررسی چند اثر فرهنگی و طبیعی به ایران آمد كه یكی از بحث‌های مطرح شده در آن زمان مشخص كردن مناطق جاذب ژئوتوریسم بود.»

وی از برگزاری جلسه میان سه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، محیط زیست و سازمان زمین‌شناسی و اكتشافات معدنی خبر داد و تصریح كرد:«در این جلسات در رابطه با مناطق مختلف بحثهایی انجام گرفت و مناطقی كاندیدا شدند كه نتیجه قطعی هنوز مشخص نیست. از میان این نامزدها هم می‌توان به بخشهایی از كویر لوت، مناطق اطراف قله سهند و سبلان و غار كتله‌خور زنجان اشاره كرد.»

كاظمی ادامه داد:« پیشنهاد اصلی رئیس مركز میراث جهانی یونسكو مناطقی از كویر لوت بود؛ زیرا از بسیاری از جهات در دنیا بی‌نظیر است.این بیابان با 54 هزار كیلومتر مربع از خراسان جنوبی تا بخشهایی از سیستان و كرمان و یزد كشیده شده است. لوت بلندترین تپه‌های شنی دنیا را دارد و مطالعاتی كه دكتر «كردوانی» انجام داده‌اند نشان می‌دهد این منطقه جزو گرمترین نقاط دنیاست.»

این مناطق در شورای ثبت میراث طبیعی و تاریخی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بررسی می‌شوند و پس از اعلام رای نهایی این شورا برای ثبت در فهرست جهانی یونسكو به این نهاد بین‌المللی معرفی می‌شوند.

به لحاظ زمین‌شناسی ایران از جمله كشورهایی است كه قابلیت‌های فراوانی برای توسعه ژئوتوریسم دارد.

«ژئوتوریسم» یكی از جدیدترین انواع توریسم است كه بعد از مطرح شدن ژئوپارك‌ها، از سال 2000 مورد توجه یونسكو قرار گرفت. كشورهایی كه قابلیت‌های زمین‌شناسی ویژه‌ای دارند، اكنون برای توسعه صنعت توریسم و تبدیل این قابلیتها به جاذبه‌های گردشگری تلاش می‌كنند.

كتاب «ژئوتوریسم، پایداری، فرصتها و تاثیرات» كه توسط جمعی از استادان برجسته كشورهای آمریكا، انگلستان، فرانسه و چین نوشته شده در 16 بخش به مسایل تئوریك ژئوتوریسم پرداخته و یك بخش كامل را به معرفی پتانسیل‌های ژئوتوریسم ایران اختصاص داده است. ایران و چین تنها كشورهایی هستند كه جاذبه‌های ژئوتوریسم آنها در این كتاب مورد توجه قرار گرفته است.

قرار است ایران و ایتالیا ژئوتوریسم جزیره قشم را در یك فیلم مستند به تصویر بكشند كه هنوز مراحل فیلم‌برداری آن به پایان نرسیده است. این فیلم مستند توسط موسسه تحقیقات ملی ایتالیا، سازمان زمین‌شناسی ایران و سازمان منطقه آزاد قشم ساخته می‌شود.

تاكنون ایران هفت اثر تاریخی را در فهرست جهانی به ثبت رسانده است ولی هنوز هیچ اثر طبیعی از ایران در این فهرست ثبت نشده است. اگر اثری در فهرست جهانی یونسكو به ثبت برسد، در اصطلاح «جهانی» می‌شود و دولت را به رعایت یك‌سری اصول و قواعد ملزم می‌كند، به‌طوری كه یونسكو حامی‌ آن محسوب می‌شود و به راحتی نمی‌توان به ساحت این آثار تجاوز كرد.

روستای كندوان و دریاچه گسلی «قوری گل» در آذربایجان نیز از جمله مناطقی هستند كه در صورت مطالعات كارشناسی و همكاری سازمانهای ذیربط می‌توانند به مناطق ژئوتوریستی تبدیل شوند.

UserName