• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 2995
 • پنج شنبه 1390/6/31
 • تاريخ :

چاقها و لاغرها در مثلث تندرستی


معرفی مختصر سه کتاب «مثلث تندرستی»، « هورمون‌ها و فعالیت ورزشی» و «کلید ورود به طب قدیم»


«مثلث تندرستی»
«مثلث تندرستی»

علی‌اکبر میرزاآقایی

توسط انتشارات نظری

394 صفحه

قیمت 5 هزار تومان

کتاب «مثلث تندرستی» دارای 15 فصل از جمله «در کوچه افزایش دانش»، «در خیابان تغییر نگرش»، «در جاده تغییر رفتار»، «در مسیر زندگی فعال»، «ساعت بدن را جدی بگیرید»، تجربه ما از نگاه دیگران»، «مسئولان دست به قلم برده و خبرنگاران می‌نویسند»، مسمویت و بیماری تبلیغاتی همراه با مسافرت علمی»، «یک الگوی ماندگار»، «چرا کیفیت فدای کمیت می‌شود»، راه خوب، راه بدی و آدم خوب»، «چگونه می‌توان قوی شد»، «میوه‌های آسمانی»، «چرخ‌ها فقط یکبار اختراع می‌شوند» است.

در فصل چهارم کتاب «مثلث تندرستی» درباره «مسیر جدید تندرستی» آمده است:

انجام هر فعالیتی بهتر از عدم فعالیت است؛ به طور قطع اساس زندگی فعال روی حرکت است، بدین سبب، روش شدت کم، برای فعالیت بدنی به آسانی قورت دادن یک دانه است؛ اگر کانون توجه روی بهبود سلامت قلبی و عروقی است، بیش از حد غیرفعال بودن نتایج زیان باری روی سلامتی دارد.

در همه سنین، افراد فعال از نظر جسمانی نسبت به افراد غیرفعال مشکلات سلامتی را کمتر ابراز می‌کنند؛ بیشترین فواید سلامتی وقتی حاصل می‌شود که افراد با کمترین فعالیت به طور متوسط فعال شوند، بررسی 7 ساله بر روی بیش از 12 هزار مرد میان سال نشان داد، آنهایی که در اوقات فراغت به فعالیت‌های بدنی با شدت متوسط می‌پرداختند، حدود یک سوم کمتر از آنهایی که فعالیت کمتری داشتند، کرونر قلبی را تجربه کردند.

فعالیت‌های متوسطی که اوقات فراغتشان را پر کرده بود، شامل باغبانی، کار در حیاط، تعمیرات خانه، حرکات ریتمسک، شنا و تمرین در خانه بود؛ در این مطالعات یک نکته به اثبات رسید که کل انرژی مصرفی در طول روز مهم است، نه در یک جلسه فعالیت تداومی، به نظر می‌رسد جلسات تمرینی کوتاه پنج دقیقه‌ای فواید مطلوبی به دنبال داشته باشد.

انجام فعالیت مناسب در طول روز در این روش بخشی از همان چیزی است که به آن زندگی فعال می‌گویند، پیاده روی کوتاه، بالا رفتن از پله و مانند اینها را انجام دهید.

 

«هورمون‌ها و فعالیت ورزشی»
«هورمون‌ها و فعالیت ورزشی»

کاتارینات. بورربا

مترجم: عباسعلی گائینی ، مریم کوشکی جهرمی و محمدرضا حامدی نیا

سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم اسلامی دانشگاهها (سمت)

482 صفحه

قیمت: 5500 تومان

در این کتاب به بررسی روش‌هایی پرداخته می‌شود که از طریق آن، هورمون‌ها و پیک‌های دستگاه عصبی خودکار، قبل، هنگام و بعد از فعالیت ورزشی بر بدن انسان تأثیر می‌گذارند. محیط داخلی بدن پیوسته با پیکهای شیمیایی تنظیم می‌شود که از جمله آنها می‌توان به پاسخ‌هایی اشاره کرد که به فشار تمرین کوتاه‌مدت داده می‌شود؛ نیز از سازگاریهای طولانی‌مدت عملکردی و ساختاری یاد کرد که در اثر فشارهای مکانیکی و تحلیل انرژی‌زاهای زیستی ناشی از برنامه تمرینهای ورزشی به وجود می‌آیند.

بحث دربارة این موضوعات بیشتر با توجه به عملکرد سازمان‌دهی می‌شود نه صرفاً با تمرکز بر دستگاههای پیک.

در سه فصل اول درباره مفاهیم کلی در خصوص میانجیهای شیمیایی در فعالیت ورزشی، تعامل آنها با دستگاه عصبی خودکار، و سازوکارهای عمل هورمونها، و در سایر فصلها دربارة عملکرد اختصاصی پیکهای شیمیایی که بر فعالیت ورزشی تأثیر می‌گذارد یا از آن تأثیر می‌پذیرد بحث می‌شود. این فرایندها عبارت‌اند از: تنظیم هورمونی دما و تعادل مایعات بدن حین فعالیت بدنی (فصل چهارم)؛ نقش هورمونها در تأمین نیازهای ضروری بدن هنگام فعالیت بدنی کوتاه‌مدت (فصل پنجم)؛ تنظیم مصرف مواد سوختی از جمله تعدیل رژیم غذایی و پیکهای شیمیایی در فعالیت ورزشی (فصل ششم)؛ سهم انرژی مواد مغذی در حمایت از ساختارهای بدن یا ذخیره مواد سوختی (فصل هفتم)؛ فعالیت ورزشی و عملکرد غدد درون‌ریز تولید مثلی همراه با آثار وابسته به جنس و سن (فصل هشتم)؛ و فعالیت ورزشی، پیکهای شیمیایی، و نواختهای زیستی (فصل نهم).

 

« کلید ورود به طب قدیم»
« کلید ورود به طب قدیم»

جمشید خدادادی

نشر شهر تهران

307 صفحه

13 هزار شمارگان

قیمت4 هزار و 500تومان

جمشید خدادادی نتیجه 16 سال مطالعه و تحقیق در زمینه طب قدیم این کتاب را منتشر کرد.

طب قدیم ایران بر پایه یک قاعده و قانون استوار است و آن سردی و گرمی مزاج آدم‌هاست.

ممکن است عده‌ای سردی و گرمی را خرافه بدانند اما در کتاب فیزیولوژی گابنون که 9 واحد درسی دانشجویان پزشکی است، این مطلب در جلد2 فصل 30 به نام تعادل اسیدی و بازی بیان می‌شود و نشان می‌دهد تاکید قدیمی‌های طب به ویژه بوعلی سینا بر این مطلب چندان هم بی‌ربط نیست.

جمشید خدادی سال‌هاست که تلاش می‌کند طب قدیم و به ویژه کتاب قانون را با زبانی ساده و امروزی تدوین کند تا همه بتوانند از آن استفاده کنند. کتاب کلید ورود به طب قدیم، تنها کلید اولیه این طب است که خواننده را با مفهوم‌های اولیه این طب آشنا می‌کند.

در این کتاب دو علم قدیم و جدید با یکدیگر مقایسه شده‌اند و حسن و عیب هر یک بیان شده است. در این کتاب ثابت شده که اساس طب امروزی همان طب قدیم کشورمان است.

در کتاب «کتاب کلید ورود به طب قدیم» به سه موضوع اصلی « طبع و مزاج انسان»، «غذا» و «محیطی که در آن زندگی می‌کنیم»اشاره شده است.

طب قدیم می‌گوید اگر بخواهیم از همه بیماری‌ها ایمن باشیم،باید این 3 مزاج با هم هماهنگ باشند تا اخلاط اربعه بدن تعادل داشته باشند.معادل اخلاط اربعه در طب امروزی «خون=خون» ، «سودا= رسوب یا سدیمان خون»، «صفرا= صفرا یا بیلیروبین» و «بلغم= سیستم ایمنی بدن یعنی گلبول‌های سفید» هستند.

در این کتاب تعریف‌های مختصری از طب‌های رایج دنیا هم ارائه شده است.

فرآوری: رویا فهیم

بخش کتاب و کتابخوانی تبیان


منبع: خبرگزاری فارس

مهندسي بدنسازي در فوتبال

مهندسي بدنسازي در فوتبال

معرفی مختصر کتاب های «مهندسی بدنسازی در فوتبال»، «اصول تغذیه ورزشی» و «بیماری های ریوی».
بهداشت روانی اسلامی

بهداشت روانی اسلامی

دیدگاه کلی کتاب، نهضت بهداشت‌ روانی در قرن بیستم را از تأثیرگذارترین نیروهای اجتماعی می‌داند که به پیشگیری از اختلالات روانی به جای مراقبت و درمان صرف آنها متمرکز شد
اصطلاحات پزشکی و داروشناسی

اصطلاحات پزشکی و داروشناسی

معرفی کتابهای «درآمدى بر دانشنامه‌ی تاریخ پزشکى در اسلام و ایران»، «روانپزشکان و درمانگران سنتی»و «آشنایی با اعضای تیم درمان و توانبخشی بیماران اعصاب و روان» .
UserName