• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 11037
 • چهارشنبه 1390/6/30
 • تاريخ :

نکاتی درباره خرید طلا و سکه


در شرایط حاضر برای خرید طلا و سکه باید به توصیه های کارشناسان توجه کرد. چرا که به خاطر افزایش قیمت طلا همه به خرید آن ترغیب می شوند در حالی که، به دلیل شائبه حبابی بودن قیمت سکه و طلا امکان زیان دیدن وجود دارد...

طلا

قیمت جهانی طلا و نوسان و افزایش قیمت سکه و طلا در چند هفته اخیر از جمله بحث‌های داغ در عرصه اقتصادی بوده است، به گونه‌ای که سرمایه‌گذاران این عرصه را کمی نگران کرده است. همچنین مردم در سردرگمی که آیا طلا بخرند یا نخرند، در همین راستا کانون فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی سمینار آموزشی بررسی و تحلیل سرمایه‌گذاری در بازار بورس طلا و نقره ویژه را برگزار کرد.

این سمینار آموزشی با حضور شهنام گلشنی مدیر سایت مثقال و جمعی از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی پنجشنبه 24 شهریور در تالار علامه طباطبایی دانشگاه علوم تحقیقات برگزار شد.

در این سمینار گلشنی مدیر سایت مثقال درباره بازار طلا و سکه توضیحاتی داد. همچنین در فرصتی 1 ساعته فارغ‌التحصیلان سؤال‌هایی درباره بازار طلا و سرمایه‌گذاری در این بازار از گلشنی داشتند.

برای خرید سکه همیشه دیر است

 هر وقت سکه بخرید در بلند مدت سود دارد. شهنام گلشنی سخنان خود را با این جمله شروع کرد و درباره مدیریت پول و سرمایه گفت: هیچ وقت خانه یا ماشین را نفروشید سکه بخرید، ولی اگر پول راکد دارید، نمی‌خواهید کاری با آن داشته باشید سکه بخرید. اما همین خرید هم باید مدیریت شود. ممکن است که پول‌تان را بیشتر نکند، اما ضرر هم نمی‌کنید. شاید برای مدت کوتاهی سکه از روزی که خرید داشته‌اید، قیمتش نزول کند، اما در دراز مدت قطعاً سود خوبی دارد، به گفته وی بهتر است سرمایه‌ راکد را همیشه برای خرید سکه کنار گذاشت.

اگر می خواهیم سرمایه گذاری کوتاه مدت کنیم طلا خرید داشته باشیم تا نقره . سرمایه گذاری روی نقره در دراز مدت می تواند پاسخگو باشد.

وقتی سرمایه‌ راکد دارید، یک‌جا خرید نکنید و در دراز مدت خرید کنید، به دلیل نوسان داشتن نرخ سکه. مثلا ظرف دو ماه هر 10روز چند تا سکه خرید کنید. وارد شدن در بازار سکه اولش کمی سخته، اما سرمایه‌گذاری در این بازار قطعاً‌ برایتان سود دارد. اگر پولی دارید، ولی برای مدت کوتاهی نیاز ندارید، ریسک نکنید.

گلشنی در بار سرمایه‌گذاری در زندگی گفت: یادتان باشد آدمها برای آرامش زندگی می‌کنند نه اینکه زندگی کنیم، تا در اختیار پول و سرمایه باشیم. خرید سکه بهترین فکر برای سرمایه‌گذاری است، اما فکر و ذهن‌تان را روی آن متمرکز نکنید.

همچنین نگهداری آن هم آسان است. آنقدر که داشتن سکه می‌تواند سوددهی داشته باشد، نگه داشتن پول در حساب بانکی سود ندارد.

مردم مطمئن باشند نرخ ها براساس قیمت جهانی تعیین می‌شود

گلشنی  با رد برخی اظهارات مبنی براینکه  نرخ سکه در دست بازاری هاست و به طور عمدی نرخ سکه را در مواقعی بالا می برند، گفت:  اولا نرخ سکه و طلا براساس قیمت جهانی محاسبه می شود.در ثانی این مردم هستند که در نرخ سکه و طلا تاثیر گذار هستند . هر چقدر خرید بیشتر باشد، قیمت ها تغییر می کند در واقع همان داستان عرضه و تقاضا است. وقتی مردم برای خرید یکباره به طرف بازار هجوم می‌برند، قیمت ها بالا تر هم می رود .

طلا

وی در پاسخ به این پرسش که برخی پیش بینی کردند نرخ سکه بالاتر از رقم کنونی می شود، اظهار داشت: هیچ کس نمی تواند درباره بالارفتن و یا کاهش نرخ سکه برآوردی داشته باشد.

گلشنی با تاکید بر اینکه  خرید سکه بهتر است، یا نقره ،‌ تصریح کرد: طلا یک سر و گردن از دیگر فلزها بالاتر است. طلا معدن دارد اما نقره به خاطر نداشتن معدن و استخراج آن از معادن مس صورت می‌گیرد. نقره فلزی است که حجم اش دو برابر طلا است و چون با گوگرد هوا ترکیب می شود نگهداریش کمی سخت است .نقره  معمولا در ایران بورس نیست، پس بهتر است اگر می خواهیم سرمایه گذاری کوتاه مدت کنیم طلا خرید داشته باشیم تا نقره . سرمایه گذاری روی نقره در دراز مدت می تواند پاسخگو باشد.

وی درباره دو نرخی بودن قیمت سکه های تمام و نیم در بازار غیررسمی و بانک مرکزی نیز اظهار داشت: بعضی ها فکر می کنند خرید نیم سکه بهتر است، در صورتی که خرید سکه تمام  در هر شرایطی به صرفه تر است .  گاهی اوقات دو تا  نیم سکه قیمت اش از تمام از سکه  تمام کمتر  می شود و اما این اتفاق به ندرت می افتد و ناپایدار است .

گلشنی در پاسخ به این پرسش که در روزهای اخیر با وجودی که نرخ جهانی طلا ثابت ماند، اما نرخ سکه ایران افزایش یافت، این گونه توضیح داد: 'به عنوان مثال امشب به من خبر می دهند قیمت جهانی دراین ساعت مثلا 1800 دلار است، بلافاصله کارشناسان، قیمت صبح فردا را با محاسبات این قیمت تعیین می کنند، اما یک دفعه ساعت 11 قیمت ها تغییر می کند، چون لحظه به لحظه است و نمی شود هر نیم ساعت به یک ساعت قیمت را کاهش دهیم ، ممکن است چند ساعتی این اختلاف بیفتد، بنابراین فاصله ظرف 24 ساعت پر می شود.

شاید برای مدت کوتاهی سکه از روزی که خرید داشته‌اید، قیمتش نزول کند، اما در دراز مدت قطعاً سود خوبی دارد، بهتر است سرمایه‌ راکد را همیشه برای خرید سکه کنار گذاشت

رئیس سایت مثقال  توصیه ای نیز به خریداران طلا و سکه  داشت و گفت: بانک مرکزی به هر میزان که بخواهید سکه عرضه می کند و منطقی تر آن است که سکه های ضرب سال 1386 را خرید کنید . سعی شود  اخبار و اطلاعاتتان را در این باره از منابع موثق بگیرید. سکه را حتما پلمپ بخرید مگر سکه هایی که در بسته های صدتایی خرید شود .  همچنین مهم نیست سکه پلمپ دارد یا نه .  زرگرها حق ندارند بگویند که چون پلمپ ندارد ارزان تر خرید می شود و همیشه به خاطر داشته باشید که سکه را هر وقت بخواهید می توانید تبدیل به پول کنید . اگر یک میلیارد سکه داشته باشید، ظرف یک ساعت به پول تبدیل می‌شود، اما نقره یا مس این طور نیست .

بخش اقتصاد تبیان


منبع : تابناک

پيشگويي هايي براي طلا و نفت

پيشگويي هايي براي طلا و نفت

بدون مقدمه و با همزاد بودن روزگار امروز ما با چندين دهه گذشته ازجمله دهه‌هاي 30و40 ميلادي نشان مي‌دهد که بحران اقتصادي جهان بار ديگر در حال تکرار مي‌باشد. در نوشتار زیر صادقی کارشناس ارشد بازار بين الملل از وضعیت پیش روی بازار طلا و نفت سخن می گوید.
آيا طلا گران تر مي شود؟

آيا طلا گران تر مي شود؟

مصاحبه اختصاصی تبیان با رئیس اتحادیه طلا و جواهر استان تهران. وی توصیه‌هایی برای کسب سود از وضعیت کنونی بازار طلا ارائه داده است
بازار طلا؛ بهشت سرمایه‌گذاران یا...؟

بازار طلا؛ بهشت سرمایه‌گذاران یا...؟

در نوشتار زیر به اجمال از علل داخلی وجهانی افزایش قیمت طلا سخن گفته ایم و در پایان درباره ریسک های سرمایه گذاری در این بازار صحبت کرده ایم
UserName