• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • سه شنبه 1385/03/09
  • تاريخ :

ایران – کرواسی از نگاه کارشناسان


در شرایط كه تیم ملی فوتبال كشورمان در روز بیست و یكم خردادماه جاری در هجدهمین دوره پیكارهای جام جهانی در آلمان، نخستین دیدار خود را با مكزیك برگزار می‌‏كند، این تیم یكشنبه شب موفق شد تیم پرقدرت كرواسی را در دیداری تداركاتی متوقف كند تا امید برای درخشش ملی پوشان كشورمان در جام جهانی آلمان افزایش یابد،گروه ورزش ایلنا در گفت وگو با چندتن از كارشناسان فوتبال نقاط قوت و ضعف این تیم را بررسی كرده است.

جلال چراغپور

در بازی كرواسی یك نوع سیاست دیده می شد كه به نظر می رسد نتیجه بازی برای آنها اهمیت ندارد، از طرفی دیگر آنها نمی‌‏توانستند قبل از جام جهانی تمام دنیا را متوجه خودشان كنند.

كرواسی درطول بازی 17 موقعیت گل بالای 80درصد داشت كه نتوانست از آنها استفاده كند بازیكنان این تیم اصرار به حفظ توپ داشتند و به همین دلیل هم بود كه حتی در زمان حمله و نزدیك محوطه جریمه ایران پاس های كوتاه به یكدیگر می دادند.

برعكس تیم ایران، كرواسی قدرت حفظ توپ بالای داشت این تیم در 12 مورد خط دفاعی اش از نیمه زمین عبور كرد در حالی كه دفاع تیم ایران تنها یك بار موفق به انجام این كار شد.

در مجموع این بازی، فشار لازم را روی تیم ایران ایجاد نكرد اولا خود كروات ها زیاد آماده نبودند و خیلی سنگین ظاهر شدند و از طرف دیگر مشخص بود كه مواظب ساق‌‏های پایشان هستند.

در خط دفاعی و سمت چپ زمین اشتباهات زیادی داشتیم فضای ایجاد شده در سمت چپ تا حدی بود كه اگر بازی دوستانه نبود می توانست حتی باعث اخراج نصرتی شود، كرواتها كه متوجه این موضوع شده بودند تمام حملات خودشان را از این سمت برنامه ریزی كردند و پایه گذار دو گل خود بودند.

فشار در سمت چپ ایران آنچنان عمیق بود كه احساس می شد مربی تیم باید پس از 7 تا 10 دقیقه از گذشت بازی آن را ترمیم كند اما این كار در پایان نیمه اول صورت گرفت.

مجید جلالی

تیم ملی با ارائه بازی قابل قبول مقابل كرواسی امیدواری‌‏ها را افزایش داد.

تیم ملی در مصاف با كرواسی بازی خوبی ارائه كرد و در راستای آنچه كه در جام جهانی نیاز دارد گام برداشت همین 90 دقیقه هم تجربیات ارزشمندی را برای ما به ارمغان آورد كه در صورت استفاده درست از آنها با شرایط بهتری وارد مسابقات خواهیم شد. تیم ملی در نیمه دوم با دو هافبك دفاعی به میدان رفت و نشان داد كه برای پوشش كناره ها برنامه ویژه‌‏ای در دستور كار قرارگرفته است در این میان تیموریان و بختیاری زاده با ارائه نمایش قابل قبول نشان دادند باید در دیدار مقابل مكزیك به كار گرفته شوند از سوی دیگر زندی بار دیگر ثابت كرد در مقطع كنونی اصلا شرایط بازی در تیم ملی را ندارد.

تیم ملی در جام جهانی نیاز دارد كه مردان خط حمله به طور فعالانه در دفاع شركت كنند و اولین خط دفاعی را تشكیل دهند دایی در این راه موفق نشان داد و همان بازیكنی بود كه انتظار می رفت.

با این عقیده كه كرواسی بازی را جدی نگرفته بود مخالفم این تیم نیز همانند مكزیك مقابل بزرگان در ظرفیت های بالاتری قرار می گیرد، اما مقابل تیم های متوسط همواره با مشكل روبرو است به طور مثال مكزیك در یكسال اخیر بازی های درخشانی مقابل برزیل و آرژانتین انجام داد اما در مصاف با ژاپن و كره جنوبی در مانده بود؛ واقعیتی كه مایه مسرت ما است.

حمید درخشان

تیم ملی ایران مقابل كرواسی امیدواری‌‏ها را افزایش داد اما هنوز تا رسیدن به شرایط ایده‌‏آل فاصله دارد.

دو تیم به ویژه تیم ملی كرواسی بسیار با احتیاط بازی كردند كه البته با توجه به نزدیكی زمان آغاز جام جهانی كاملا طبیعی است. با این وجود , این دیدار دستاوردهای ارزنده‌‏ای برای ما داشت و به طور قطع این تجربیات ما را در راه حضور پر قدرت در جام جهانی یاری می‌‏كند .

مشكل عمده تیم ملی در دیدار مقابل كرواسی سرعت اندك تیم به هنگام انتقال بازی بود؛این مشكل باید هر چه زودتر بر طرف شود تا به ویژه در دیدار مقابل مكزیك دچار مشكل نشویم .

با حضور سهراب بختیاری زاده ساختار دفاعی تیم شكل بهتری پیدا كرد، از سوی دیگر نمایش تیموریان قابل قبول و دلگرم كننده بود همچنین تیم از نظر روحی و روانی در شرایط بهتری قرار گرفته كه این موضوع كمك بزرگی برای تیم ملی خواهد بود.

یكی از مهم‌‏ترین نیازهای تیم ملی این است كه بازیكنان به طور همگن و هماهنگ به شرایط آمادگی برسند چرا كه چند بازیكن تیم ملی در وضعیت كنونی از آمادگی مطلوب برخوردار نیستند .

باید قبول كرد كه زندی در مصاف با كرواسی به هیچ عنوان خوب بازی نكرده است، اما نباید به دلیل یك نمایش ضعیف او را نابود كنیم هر چند عدم حضور واحدی نیكبخت به تیم ملی ضربه می‌‏زند .

 منصور پورحیدری

تیم ملی فوتبال كشورمان برای حضور موفق در جام جهانی, هماهنگی بیشتری میان بازیكنان نیاز دارد.

شخصا فكر می‌‏كردم كه سرمربی تیم ملی در دو دیدار تداركاتی مقابل كرواسی و بوسنی نفرات اصلی را كنار هم قرار می‌‏دهد تا هماهنگی‌‏ لازم ایجاد شود بنابراین نمی‌‏دانم كه چرا در این دیدار این همه تعویض انجام شد , به هر حال نظر مربی است و باید به آن احترام گذاشت .

فكر می‌‏كنم كه تیم‌‏ملی فوتبال ما نیاز به هماهنگی بیشتری دارد, برای اینكه با هماهنگی بیشتر ملی‌‏پوشان بتوانند بازی را تحت كنترل خود داشته باشند باید تمرینات گروهی بیشری را انجام داد .

در نیمه دوم به دلیل تعویضهایی كه انجام شد شكل تیمی را شاهد نبودیم ضمن اینكه بازیكنان اشتباهاتی هم داشتند كه در روند بازی تاثیر‌‏گذار بود , هر چند كه كرواسی با آن كرواسی كه از آن شناخت داشتیم متفاوت بود اما نتیجه 2 بر 2 نتیجه خوبی در این مقطع بود كه باید با توجه به ضعفها برای رفع آن تلاش كرد .

تیم‌‏ملی در كار دفاع تیمی ضعیف بود‌‏, باید در خط دفاع كار بیشتری انجام داد و ضعفهای دفاعی را برطرف كرد‌‏, مقابل مكزیك و پرتغال نمی‌‏توان توپ گرفت و با دو؛ سه اشتباه آن را از دست داد باید با تمركز بیشتری بازی را تحت كنترل خود داشت .

من نمی‌‏گویم كه تیم ملی باید از گروه خود صعود كند، اما واقعا امیدوارم كه بازیهای خوبی ارایه دهد و بعد به فكر صعود باشد .

UserName