• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • دوشنبه 1385/03/08
  • تاريخ :
ایران 2 – 2 کرواسی

ایران 2 – 2 کرواسی


تركیب اولیه ایران : میرزاپور - گل محمدی - رضایی - كعبی - نصرتی - زندی - كریمی - نكونام - تیموریان - هاشمیان و دایی

گلها : علی كریمی در دقیقه 21 و آرش برهانی در دقیقه 82 بازی برای تیم ایران

دادو پرشو در دقیقه 31 و ماركو بابیچ در دقیقه 3 + 90 برای تیم كرواسی

‌دیدار دوستانه و تداركاتی تیمهای ملی ایران و كرواسی به تساوی 2 - 2 انجامید.‌‌

در این بازی كه در هوای بارانی شهر اوسیك كرواسی برگزار شد ، تیم ایران برابر میزبان خود به تساوی 2 - 2 رسید.‌‌

در دقایق اولیه نیمه‌ی نخست این دیدار دو تیم بازی برابری را به نمایش گذاشتند، اما برتری ملی‌پوشان كشورمان در پانزده دقیقه‌ اول بازی محسوس بود.

در دقیقه‌ی هفتم علی كریمی با عبور از سه مدافع حریف در عرض موقعیت خوبی را در اختیار تیم ایران قرار داد، اما ضربه‌ی زمینی این بازیكن با اختلاف كمی به بیرون رفت.

در دقیقه‌ی دهم ضربه‌ی «دادو پرشو» با اختلاف كمی از كنار دروازه‌ی ایران به بیرون رفت.

سه دقیقه بعد با اشتباه محمد نصرتی در كنترل توپ، موقعیت مناسبی نصیب «پرشو» شد اما میرزاپور با خروجی خوب این موقعیت را از حریف گرفت.

در ادامه‌ی بازی تیم كرواسی نبض بازی را در دست گرفت، اما درخشش ابراهیم میرزاپور در چند صحنه موقعیت‌های خوبی را از تیم میزبان گرفت.

در دقیقه شانزدهم پاس عمقی كواچ به پرشو رسید اما تكل خوب رضایی مانع از گلزنی كرواسی شد.

تیم ایران كه از دقیقه پانزدهم كنترل بازی را نسبتا از دست داده بود در دقیقه بیستم به گل دست یافت. فرار هاشمیان و پاس او به نصرتی موجب شد كه مدافع پیش تاخته‌ی ایران موقعیت مناسبی را نصیب كریمی كند و او نیز با كنترلی خوب و ضربه‌ای زیبا گل ایران را به ثمر رساند.

در دقیقه سی‌ام ضربه‌ی ایستگاهی سرنا را میرزاپور به كرنر فرستاد. پس از ارسال كرنر توسط سرنا، كلانیچ با ضربه‌ای دروزه‌ ایران را تهدید كرد اما كعبی توپ را از روی خط دروازه بیرون كشید.

یك دقیقه بعد پس از سانتر كرانژا و اشتباه رحمان رضایی توپ به دادو پرشو رسید و او نیز با ضربه‌ای محكم گل مساوی را به ثمر رساند.

در دقیقه سی‌ونهم سرنا با تغییر جناح بازی، موقعیت مناسبی را در اختیار مهاجم كرواسی قرار داد اما میرزاپور با خروجی مناسب این شانس را از تیم میزبان گرفت.

علی دایی كه در این دیدار بازی خنثی‌ای را از خود به نمایش گذاشته بود در دقیقه چهل‌ام با شوتی زیبا دروازه كرواسی را تهدید كرد اما ضربه او با اختلاف كمی از روی دروازه كرواسی بیرون رفت.

در آخرین دقیقه نیمه نخست پاس سرنا به كرانیچ رسید اما میرزاپور با خروجی زیبا مانع از گلزنی تیم ملی كرواسی شد تا نیمه نخست با نتیجه تساوی یك بر یك به پایان برسد.

با شروع نیمه دوم، برانكو ایوانكویچ دست به تغییر تیم زد كه از آن می‌توان به حضور مهرزاد معدنچی به جای علی كریمی و سهراب بختیاری زاده به جای فریدون زندی اشاره كرد.

كرواسی نیز تغییراتی داشت كه این مساله بر روند كاری دو تیم تاثیر فراوانی داشت. در این نیمه تیم كرواسی برتری محسوسی نسبت به تیم ملی ایران داشت اما بی‌دقتی مهاجمان كرواسی و هوشیاری ابراهیم میرزاپور و خط دفاع مانع از به گل رسیدن تیم كرواسی شد.

در پانزده دقیقه نخست نیمه دوم بیشتر زمان بازی در میانه زمین متمركز بود اما در دقیقه شصتم‌ ضربه سر «پرشو» را میرزاپور با نوك انگشتان خود به كرنر فرستاد. یك دقیقه بعد ضربه محكم سرنا را میرزاپور با جهشی تماشایی دفع كرد.

اما یكی از جدی‌ترین حملات تیم ایران پس از فرار آرش برهانی و اشتباه كاسا دروازه‌بان تیم كرواسی به وجود آمد. جایی كه جواد نكونام می‌توانست دروازه خالی كرواسی را برای بار دوم باز كند، اما ضربه او با اختلاف كمی به بیرون رفت.

برانكو در ادامه بازی تغییراتی در تركیب تیم ایجاد كرد و جواد كاظمیان به جای علی دایی وارد زمین شد تا خط حمله تیم ایران با سرعت بیشتری بازی را ادامه دهد.

در دقیقه هشتادوپنجم بر خلاف روند بازی ماریو توكیچ با پاسی اشتباه آرش برهانی را در موقعیت تك به تك قرار داد و مهاجم جوان ایران با هوشیاری توپ را وارد دروازه كرواسی كرد تا تیم میزبان كه در دو دیدار دوستانه گذشته خود آرژانتین و اتریش را شكست داده بود برای دومین بار از تیم ایران عقب بیفتد.

در دقیقه 89 پاس عمقی جواد نكونام به آرش برهانی رسید، اما كمك داور این دیدار با اشتباهی مسلم آن صحنه را آفساید اعلام كرد تا تیم ایران از رسیدن به سومین گل محروم شود.

در ادامه بازی تیم ملی كرواسی تلاش فراوانی برای رسیدن به گل تساوی انجام داد اما بازی بسته تیم ایران موقعیت چندانی را نصیب این تیم نكرد.

سرانجام در دقیقه 94 خروج ابراهیم میرزاپور و تعارف رحمان رضایی با او موجب شد كه باریچ در موقعیتی خوب قرار گیرد و دروازه بان تیم ملی كشورمان چاره‌ای جز خطا به روی مهاجم كرواسی نداشت و داور این بازی بی‌درنگ نقطه پنالتی را به سود تیم میزبان نشان داد و باریچ گل تساوی را در آخرین دقیقه بازی وارد دروازه ایران كرد و در نهایت ملی پوشان كشورمان با ارایه بازی‌ای قابل قبول برابر تیم ملی كرواسی به نتیجه‌ی مساوی دست یافتند.

در حاشیه :

* در این بازی مهدی مهدوی کیا به دلیل مصدومیت به میدان نرفت.

* حدود دویست ایرانی‌ كه خود را از بخش‌های مختلف اروپا از جمله كرواسی، صربستان، مجارستان، بوسنی و هرزگوین و اتریش به محل انجام این دیدار رسانده بودند به تشویق ملی‌پوشان كشورمان پرداختند و بارندگی شدید در اوسیك هم مانع از حمایت‌های تماشاگران ایرانی نشد.

این در حالی است كه با شروع بارندگی در دقایق آخر نیمه‌ی نخست تعدادی از تماشاگران كروات محل بازی را ترك كردند.

* حدود نوزده هزار تماشاگر دیدار ایران و كرواسی را از نزدیك تماشا كردند و تنها بخش كوچكی از جنوب ورزشگاه بیست هزار نفری اوسیك خالی مانده بود.

* ملی پوشان كشورمان چهل و پنج دقیقه پیش از شروع دیدار به زمین آمدند و ضمن گرم‌كردن بدن‌هایشان، دیدار دست گرمی را در نیمه‌ی زمین انجام دادند.

* با توجه به حضور دو مربی كروات در تیم ملی ایران، تعدادی از تماشاگران اهل كرواسی با در دست داشتن پرچم‌ كشورمان, علاقه‌ی خود را به ایران نشان دادند.

* از سوی مسوولان برگزاری این دیدار پرچم‌های كوچكی تهیه شده بود كه در یك طرف پرچم ایران و در طرفی دیگر پرچم كرواسی دیده می‌شد.

* پلیس كرواسی همكاری بسیار خوبی با كاروا‌ن‌های تماشاگران ایرانی داشت به طوری‌ كه در جاده‌های منتهی به ورزشگاه آنها با اسكورت ویژه‌ای ایرانی‌ها را به محل بازی هدایت می‌كردند.

* از میهمانان ویژه‌ی این دیدار می‌توان به سفرا و رایزنان فرهنگی ایران در كشورهای كرواسی و صربستان اشاره كرد. همچنین بسیاری از كاركنان سفارت‌ ایران در این دو كشور خود را به ورزشگاه رساندند تا تیم ملی، در این كشور احساس غربت نكند.

* پس از پایان بازی با نتیجه‌ی دو بر دو، طرفداران دو تیم از این نتیجه ابراز رضایت می‌كردند.

‌‌اعضای تیم ملی فوتبال كشورمان امشب به تهران باز میگردند. این تیم روز سه شنبه 9/3/85 از ساعت 18 تا 45/18 در استادیوم آزادی تهران آخرین تمرین خود را پیش بازی تدارکاتی دیگر خود برابر بوسنی انجام خواهد داد و تیمهای ملی ایران و بوسنی و هرزگوین ساعت 18 چهارشنبه 10/3/85 در استادیوم آزادی به مصاف هم خواهند رفت .

UserName