• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • يکشنبه 1385/02/31
  • تاريخ :

هاشمی تشکری خبر داد :

آماده سازی خیابان ها و معابر برای دوچرخه سواری خانواده ها
ارائه تسهیلات به خانواده ها برای خرید دوچرخه


قرار مصاحبه حضوری داشتم. وقتی در این تهران شلوغ و پرترافیک با کسی قرار ملاقات و مصاحبه و ... می گذاریم، باید حداقل یک ساعت قبل از آن از محل مبدا حرکت کرد تا به قرار رسید.

در این شرایط سخت به این فکر افتادم که ای کاش دوچرخه سواری به جای ماشین سواری در تهران پایدار می شد و از شر دود و ترافیک هم راحت می شدیم.

آری دوچرخه با ترافیک و هوای آلوده ارتباط معکوس دارد. ترافیک در تهران به قدری آزارنده است که برای حل آن سازمانی به عنوان سازمان ترافیک تهران راه اندازی کرده اند.

مهندس سید جعفر هاشمی تشکری سرپرست هیئت دوچرخه سواری استان تهران در سمت مدیر عامل این سازمان عریض و طویل هم فعالیت دارد.

تشکری در مدت کمتر از دو ماهی که وارد ورزش شده فعالیت درخور توجهی را انجام داده است. هر چند که به قول خودش هنوز در حال بررسی بوده ولی شخصیت دادن به هیئت

(هیئتی که فقط یک اتاق دارد) و برنامه ریزی مناسب برای آینده، از جمله اقدامات وی در جایگاه سرپرست هیئت دوچرخه سوای استان تهران است.

وی تنها دوچرخه سوار سازمان ترافیک تهران نیست و معاونش مهندس رضوی نیز به خوبی با محیط دوچرخه سواری آشناست. رضوی اکنون به عنوان مشاور امین تشکری در هیئت فعالیت می کند.

مسئولان شهری و در راس آنها دکتر قالیباف و مهندس تشکری در پی نهادینه کردن دوچرخه در میان خانواده ها هستند.

دادن وام‌های ویژه از طریق موسسات اعتباری به خانواده‌ها برای خرید دوچرخه، برگزاری همایش‌های دوچرخه‌سواری بعد از سال‌ها در تهران، ساخت خطوط ویژه برای دوچرخه‌سواران، داشتن تیمی متشكل از قهرمانان تهرانی، از آرزوهای رئیس سازمان حمل نقل ترافیك تهران و سرپرست جدید هیات دوچرخه‌سواری تهران است. ما به بهانه مشکلات دوچرخه سواری استان و راهکارهای استفاده از دوچرخه جهت کاهش بار ترافیکی شهر و همگانی کردن آن، گفتگوی اختصاصی را با مهندس هاشمی تشکری انجام داده ایم که در ذیل می آید.

سید جعفر تشكری هاشمی در گفتگو با تبیان با اشاره به خواست دكتر قالیباف شهردار تهران و مهندس واعظ آشتیانی رئیس فدراسیون دوچرخه‌سواری برای پیوستن وی به هیات دوچرخه‌سواری تهران گفت: فصل مشتركی بین حوزه‌ی ترافیك و ورزش دوچرخه‌سواری وجود دارد. معتقدم كسی باید در حوزه‌ی دوچرخه‌سواری وارد شود كه در حوزه‌ی ترافیك شهر هم حضور فعالی داشته باشد.

وی ادامه داد: با توجه به قیمت تقریبا رایگان بنزین در كشور و ارائه‌ی آن به خودروهای شخصی و عمومی، وسایط نقلیه عمومی ما جایگاه مطلوبی ندارد. باید با رقابتی كردن سوخت در كشور و تجهیز امكانات حمل و نقل عمومی، استفاده از دوچرخه را بین مردم رواج دهیم.

وی در ادامه گفت: با توجه به رویكرد دكتر قالیباف شهردار تهران برای گسترش رشته‌ی دوچرخه‌سواری و ساخت خطوط ویژه‌ برای این رشته، در كنار تسهیلات خوب دولت برای این كار، در كوتاه مدت جامعه خودش را به سطح تعادل می‌رساند. فدراسیون دوچرخه‌سواری، اداره كل تربیت بدنی و هیات، با وظایف تعریف شده به پیش می‌روند و شكل آرمانی كار ما برای رشد دوچرخه‌سواری هماهنگ عمل كردن است.

سرپرست هیات دوچرخه‌سواری تهران در مورد ظرفیت شهرداری تهران برای ساخت پیست در این شهر افزود: این كار به عوامل بسیاری بستگی دارد. در جلساتی كه با شهردار، تقی‌زاده مدیر كل تربیت بدنی استان تهران و رئیس فدراسیون دوچرخه‌سواری داشتیم، قول‌های بسیاری را برای حمایت و پشتیبانی از این رشته و گسترش آن در شهر تهران داده‌اند. مخصوصا شهردار تهران كه بسیار جلوتر از ما به فكر رشد این رشته است و ما پشت سر وی كارهای خود را دنبال می‌كنیم.

تشكری ایجاد انسجام در خانواده‌ی دوچرخه‌سواری تهران و تقویت و تربیت بنیه علمی مربیان و داوران استان را برنامه اصلی هیات برشمرد و گفت: گام دوم ما استفاده از ظرفیت ورزشكاران بومی، و شناسایی و تربیت صحیح آنهاست.

وی با اشاره به محرومیت هیات دوچرخه‌سواری تهران و فعالیت این هیات در یك اتاق و تنها با یك موتورسیكلت، ادامه داد: این هیات در واقع هیچ چیزی ندارد و تمام افرادی كه در آن فعالیت می‌كنند به خاطر عشقشان به این رشته است. من به عنوان سرپرست هیات قول می‌دهم كه از تب و تاب نیفتم و با تمام توان تلاش كنم تا ورزشكاران تهران به خوبی ركاب بزنند.

سرپرست هیات دوچرخه‌سواری تهران در مورد تشكیل تیمی از دوچرخه‌سواران تهرانی افزود: بازگرداندن استعدادهای پراكنده در سطح استان، شناسایی استعدادهای بالقوه و ایجاد بستر مناسب برای رشد آنها سه كاری است كه برای بومی سازی این رشته در تهران مد نظر داریم. شناسایی استعدادها در برگزاری همایش‌های دوچرخه‌سواری به وقوع می‌پیوندند كه یكی از اهداف كوتاه مدت ماست. پرورش استعدادها و تربیت صحیح آنها نیز یك هدف بلند مدت است كه باید با برنامه‌ریزی صحیح روی نونهالان آن را اجرایی كنیم.

تشكری برنامه‌ریزی، پشتیبانی و حمایت را مهم‌ترین نیاز هیات دوچرخه‌سواری تهران برشمرد و گفت: با تلاشی شبانه‌روزی می‌خواهیم دوچرخه سواری تهران هویت گذشته خود را به دست آورد. این كار آسانی نیست و با مشكلات بسیاری دست به گریبان هستیم.

وی ادامه داد: برای برنامه‌ریزی، پیشكسوتان این رشته دعوت به همكاری شده‌اند و هر هفته جلساتی را با آنها داریم. ضمن آن كه ارتباط بسیار نزدیك با فدراسیون و اداره كل تربیت بدنی، ما را برای رسیدن به اهداف آینده امیدوارتر می‌كند.

سرپرست هیات دوچرخه‌سواری تهران ایجاد ساختار ستادی جدید و ایجاد كمیته‌های مربیان, انضباطی، همگانی، داوران، كوهستان، اسپانسر و مسابقات را از اهداف آینده‌ی این هیات دانست و به تبیان گفت: برخی از كمیته‌ها قبلا هم وجود داشتند، اما‌ نقش كمرنگی داشتند. تلاش می‌كنیم این كمیته‌ها حضوری پررنگ و اثربخش داشته باشند كه با شیوه‌ی علمی مدیریتی و اجرایی جدیدی كه قصد راه‌اندازی آن را داریم دور از دسترس نیست.

تشكری تعطیلات تابستانی مدارس را بهترین زمان برای جذب پتانسیل‌های خوب دوچرخه‌سواری دانست و ادامه داد: برنامه‌های هیات دوچرخه‌سواری از اول خرداد ماه روزهای كاری فشرده‌ی خود را شروع می‌كند.

وی ادامه داد: رویكرد قهرمانی و همگانی، دو رویكرد اصلی هیات تهران است.

سرپرست هیات دوچرخه‌سواری تهران یادآور شد: از اوایل خرداد ماه یك سری خیابان‌ها برای تمرین و تفریح خانواده‌ها ایمن سازی می‌شود تا خانواده‌ها راحت‌ به ورزش بپردازند. همچنین یك تیم، محل‌ها و پاركها را در سطح شهر تهران برای دوچرخه‌سواری بدون مشكل بانوان بررسی می‌كند تا آنها با رعایت شرایط وهنجارهای اجتماعی دوچرخه‌سواری كنند.

وی افزود: نمی‌خواهیم شعار دهیم و در كارهای اداری متوقف شویم، به همین منظور با وزارت آموزش و پرورش هماهنگی خوبی انجام داده‌ایم تا از ظرفیت دانش‌آموزان مستعد استفاده كنیم؛ یك تیم با تجربه این مساله را بررسی می‌كند.

وی با اشاره به برگزاری همایش‌های دوچرخه‌سواری در تهران گفت: پنجم خرداد به مناسبت آزادی خرمشهر، اواسط خرداد به مناسبت سالگرد ارتحال امام (ره) و دوم تیر ماه روز مبارزه با مواد مخدر همایش‌هایی برگزار می‌شود و هدایایی هم برای برگزیدگان آنها پیش بینی شده است. تشكری با اشاره به این كه توسعه ی فرهنگ دوچرخه‌سواری كاری یك شبه نیست تصریح كرد: طی مذاكرات مقدماتی با موسسات مالی و اعتباری، تمایل و تقاضای هیات برای اعطای وام خرید دوچرخه برای خانواده ها را ارائه كرده ایم. امیدوارم با این تسهیلات دوچرخه‌سواری به سبد خانوار وارد شود.

سرپرست هیات دوچرخه‌سواری تهران در پایان گفت: ما در ترافیك كشور چرخه‌ی معیوبی داریم كه می‌خواهیم آن را به چرخه‌ای مطلوب تبدیل كنیم. هم اكنون دوچرخه‌ها پاركینگ نشین شده‌اند كه امیدوارم با اجرای برنامه‌های ایمن سازی معابر و ایجاد شرایط مناسب برای دوچرخه‌سواری، این رویكرد در محیط شهری تغییر پیدا كند.

UserName