• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • شنبه 1385/02/30
  • تاريخ :

برانکو: در این هشت سال یك بازیكن چپ پای مادرزاد پیدا نكردم


برانكو ایوانكوویچ سرمربی ایران در گفت‌وگو با تازه‌ترین شماره‌ی مجله‌ی معتبر WORLD SOCCER درباره‌ی شرایط و آمادگی تیم ملی فوتبال اظهار نظر كرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ایران در گروه D رقابت‌های جام جهانی در كنار مكزیك، پرتغال و آنگولا قرار دارد. در زیر گفت‌وگوی ایوانكوویچ با این مجله آمده است.

* ایران و آنگولا در گروه D شانس‌های كمتری دارند، این طور نیست؟

- بله. مكزیك و پرتغال شانس‌های مسلم صعود هستند. مكزیك در جام كنفدراسیون‌های سال گذشته عالی بود. آنها برزیل را شكست دادند و در دیداری نزدیك، به آلمان میزبان رقابت‌ها باختند. پرتغال نایب قهرمان یورو 2004 است و با در نظر گرفتن این كه یونان قهرمان اروپا در جام جهانی نیست، آنها بهترین تیم قاره‌ی اروپا در مرحله‌ی پایانی رقابت‌ها هستند. اما شانس بیشتر، داشتن موفقیت نمی‌آورد. تیم‌هایی مانند ایران انگیزه‌ی بسیاری دارند تا توانایی‌هایشان را نشان دهند. به خودمان ایمان داریم و از تمام توانمان استفاده می‌كنیم تا به مرحله‌ی بالاتر صعود كنیم.

* ایران باید برابر تیم‌هایی بازی كند كه شیوه‌ی متفاوتی دارند. مكزیك با آن سبك آمریكای لاتین، پرتغال با تركیبی از شیوه‌ی اروپایی و استعداد برزیلی و آنگولا كه حریف ناشناخته‌ای است. آیا احساس می‌كنید كه به خوبی برای رقابت با این تیم‌ها آماده شده‌اید؟

- از جولای گذشته برنامه‌ی بازی‌های دوستانه ما شروع شد. با توگو و لیبی دو تیم آفریقایی بازی كرده‌ایم. سه بازی هم با اروپایی‌ها- بوسنی، آذربایجان و مقدونیه و یك دیدار با كاستاریكا از منطقه‌ی كونكاكاف داشته‌ایم. پیش از شروع جام جهانی با كرواسی و بوسنی هم بازی می‌كنیم. پس بسیار خوب آماده هستیم.

* شما ایران را به قهرمانی در بازی‌های آسیایی 2002 و مقام سوم جام ملت‌های آسیا 2004 رساندید. همچنین ایران با شما به راحتی به جام جهانی صعود كرد. با وجود این زیر فشار انتقادهای بسیاری هستید...

- این موضوع را درك نمی‌كنم. من در بیست و هشت دیدار رسمی روی نیمكت نشستم كه بیست و دو پیروزی و تنها دو شكست را به دنبال داشت. آمار خودش گویای همه چیز هست.

* منتقدان باور دارند تیم شما بیش از اندازه محافظه‌كار است.

- منظور شما از محافظه‌كاری چیست؟ ما همیشه فوتبال هجومی بازی كرده‌ایم حتی برابر بحرین كه تنها به یك تساوی برای صعود به جام جهانی نیاز داشتیم.

* هنوز نتوانسته‌اید یك دفاع چپ ایده‌آل پیدا كنید. این طور نیست؟

- درست است. هشت بازیكن را در این منطقه در چهار سال گذشته آزمایش كردم. اما تنها ستار زارع و شاید محمد نصرتی در سطح استاندارد مورد نیاز بازی كرده‌اند. پیدا كردن یك بازیكن مادرزاد چپ پا كار ساده‌ای نیست.

* علی دایی خط حمله‌ی شما را رهبری می‌كند، اما او هم سهمش را از منتقدان دارد و اكنون در سن سی و هفت سالگی است. آیا شایسته‌ی جایگاهش برای نود دقیقه‌ی كامل است؟

- او یك رهبر است. دایی و وحید هاشمیان بهترین مهاجمان ما هستند. چند باری او را تعویض كرده‌ام. اما حتی ویژگی‌های دفاعی دایی هم در بعضی مقاطع بازی حیاتی است.

* پس از جام جهانی چه برنامه‌ای دارید؟

- نمی‌دانم. به خیلی چیزها بستگی دارد. تا اكتبر 2006 قرارداد دارم. پنج سال است كه از خانواده‌ام دور بوده‌ام. روش روتین فوتبال باشگاهی وسوسه كننده به نظر می‌رسد!

UserName