• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • چهارشنبه 1385/02/27
  • تاريخ :

تقدیر کمیته ملی المپیک از سایت تبیان


عصر روز یکشنبه 24 اردیبهشت ماه در سومین همایش بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی که در محل آکادمی ملی المپیک برگزار شد، تلاشگران عرصه فرهنگ و ترویج اخلاق پهلوانی مورد تقدیر قرار گرفتند. در این همایش از تعدادی تهیه‌کنندگان، نویسندگان و کارگردانان صدا و سیما که در زمینه ترویج اخلاق پهلوانی فعالیت کرده اند و همچنین نویسندگانی که در حوزه کودک و نوجوان به بازآفرینی مجموعه‌های قصه‌های شاهنامه پرداخته‌اند تقدیر و به رسم یادبود جوایز و یادمان همایش به آنان اعطا شد.

همچنین در این مراسم از دکتر علیرضا طالب پور، مدیر عامل موسسه تبیان، به خاطر قرار دادن سلسله مقالات ورزش در شاهنامه به همراه تصاویر شاهنامه‌ای و حماسی توسط بخش ورزشی سایت تبیان بر روی این سایت تقدیر و تشکر شد و آقای علیرضا بابایی، مدیر روابط عمومی موسسه تبیان، به نمایندگی از این موسسه با حضور در این مراسم جایزه و لوح اهدایی این موسسه را از برگزارکنندگان مراسم دریافت کرد.

رئیس کمیته ملی المپیک:

باید آموزه‌ها و الگوهای فرهنگی را در بین ورزشکاران ترویج دهیم

در جریان این همایش دکتر رضا قراخانلو رئیس کمیته ملی المپیک، ورزش را وسیله‌ای برای رشد و تعالی انسان و جامعه معرفی کرد و گفت: بر این باور هستیم که آمادگی‌های فرهنگی در کنار آمادگی‌های جسمانی برای ورزشکاران ما مفید است. ما باید آموزه‌ها و الگوهای فرهنگی را شناسایی کنیم و در بین ورزشکاران ترویج دهیم.

وی افزود: ما باید ابعاد فرهنگی ورزشکاران را تقویت کنیم؛ آموزه‌های دینی ما بسیار گسترده است.

رئیس کمیته ملی المپیک خاطر نشان کرد: 50 درصد جوانان از ورزشکاران الگو می‌گیرند، پس باید ورزشکاران ما از شهدا و عالمان الگو بگیرند. کمیته ملی المپیک در حد توان نسبت به بعد فرهنگی شخصیت قهرمانان حساس است و ما در تلاش هستیم که به این مسائل نزدیک‌تر شویم.

سیدامیر حسینی رئیس آکادمی ملی المپیک و پارالمپیک نیز گفت: پهلوانانی را که حکیم ابوالقاسم فردوسی در شاهنامه بدانها پرداخته است با ویژگی های یزدان گرایی و ایمان ترکیب شده‌اند. پهلوانان ما با پهلوانان سایر فرهنگ ها متفاوتند؛ آنان با ایمان و خردورز هستند.

دبیرکل فدراسیون بین‌المللی ورزش های زورخانه‌ای در ادامه گفت: ما با حمایت سازمان تربیت بدنی، کمیته ملی المپیک فدراسیون بین‌المللی، ورزش های زورخانه‌ای را راه‌اندازی کردیم و به وسیله آن به توسعه و ترویج میراث پهلوانی کشورمان و نهادینه کردن آن می‌پردازیم.

ایشان افزود: از جمله فعالیت های فدراسیون بین‌المللی ورزش های زورخانه‌ای توسعه و ترویج ورزش ملی و باستانی کشورمان در کشورهایی با تمدن مشترک و حتی خارج از این تمدن می‌باشد. در همین راستا در سال گذشته زورخانه حکیم ابوالقاسم فردوسی را در کشور تاجیکستان افتتاح کردیم و به زودی در کشور افغانستان در شهر کابل نیز این زورخانه راه‌اندازی خواهد شد.

در این همایش آقای دکتر اردلان مدیرعامل شرکت جامعه الالحان شرقی و خانم دکتر صیرفی استاد دانشگاه در خصوص تأثیر شاهنامه در آیین های نمایشی حماسی ایران و شاهنامه و روایت نقالان به ایراد سخنرانی پرداختند.

حسام معاونت سازمان و رئیس مرکز توسعه ورزش های همگانی سازمان تربیت بدنی، مهندس محسن مهرعلیزاده رئیس فدراسیون بین‌المللی ورزش زورخانه، ناصر پاک وجدان مدیرکل امور کارکنان و خدمات اداری سازمان تربیت بدنی، مهدی فراهانی مدیرکل حراست سازمان و همچنین تعدادی از روسای فدراسیونها و مدیران گروه‌های ورزشی شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی از حاضران در این همایش بودند و در پایان نیز از سوی موسسه تبیان به میهمانان ویژه این مراسم، نرم افزار «نفیر نی» از محصولات تولیدی موسسه تبیان اهدا شد.

UserName