• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • سه شنبه 1385/02/19
  • تاريخ :

ایوانكوویچ : لژیونرها باید بر مشكلات‌شان چیره شوند


خستگی بازیكنان برطرف خواهد شد
عادت كرده‌ایم تمام تیم های دنیا را تحقیر كنیم


سی روز دیگر هجدهمین دوره‌ی رقابت‌های جام جهانی عازم آلمان خواهد شد. تیم ملی فوتبال كشورمان پیش از حضور در این رقابت‌ها دو دیدار دوستانه با تیم‌های ملی كرواسی و بوسنی هرزگوین برگزار خواهد كرد. ملی‌پوشان كشورمان در حالی بامداد امروز تهران را به مقصد برن ترك كردند كه هشت تن از بازیكنان اصلی همراه آنها نبودند و این به بزرگ‌ترین نگرانی كادر فنی تیم ملی تبدیل شده است.

برانكو ایوانكوویچ  به پرسش‌هایی درباره‌ی لزوم برگزاری اردوی سوئیس، آسیب دیدگی چند تن از بازیكنان اصلی، تفاوت تمرینات نسبت به دوره‌های گذشته و دو دیدار دوستانه‌ی ایران پاسخ گفته است.

 آخرین وضعیت تیم ملی را پیش از سفر به سوئیس تشریح كنید.

- برای این كه بازیكنان آماده‌ی حضور در بزرگ‌ترین آوردگاه جهانی فوتبال شوند تمرینات پرفشاری را در تمرینات چند روز اخیر در تهران انجام دادیم و بازیكنان تلاش زیادی برای رساندن سطح خود به بازیكنان لژیونر داشتند. برنامه‌های آمادگی جسمانی كه در روزهای اول تمرینات تیم ملی داشتیم برای مشخص شدن ضعف بازیكنان و برنامه‌ریزی برای رفع آنها بود.

 با توجه به حضور نداشتن هشت تن از بازیكنان اصلی، دلیل سفر به سوئیس چیست؟

- هدف اصلی این اردو دور كردن بازیكنان از خستگی روحی و روانی و فیزیكی است و در این مدت تلاش خواهیم كرد كه نخست خستگی آنها را برطرف كنیم و ظرفیت بازیكنان حاضر در تمرین را تا حد بازیكنان لژیونر افزایش دهیم. از برگزاری این اردو در سوئیس بسیار رضایت دارم و تردید ندارم كه بازیكنان می‌توانند فواید زیادی از این اردو ببرند.

 پس از شروع دور جدید تمرینات تیم ملی، چه تفاوتی میان این تمرینات و تمرینات مرحله‌ی مقدماتی جام جهانی وجود دارد؟

- رقابت‌های جام جهانی سطح متفاوتی با تمام رویدادهای فوتبال جهان دارند و ما سعی كردیم در تمرینات دور جدید تا جایی كه ممكن است توانایی‌های بازیكنان افزایش یابد. همچنین در خلال این تمرینات فشارهایی را به بازیكنان وارد كردیم تا آنها بتوانند ظرفیت بالاتری را در طول رقابت‌های جام جهانی داشته باشند. همچنین تلاش خواهیم كرد كه در این مدت كارهای بدنسازی را در كنار تمرینات توپی پیاده كنیم.

 با توجه به حضور نداشتن چند تن از بازیكنان حاضر در باشگاه‌های داخلی این مساله تا چه حد می‌تواند به تیم ملی ضربه بزند؟

- مشكلات متعددی داریم. آسیب دیدگی و همراهی بازیكنان با تیم‌های باشگاهی موجب شده كه تمام بازیكنان خود را در اردو به همراه نداشته باشیم. پیشتر باشگاه‌ها به تیم ملی كمك می‌كردند، اما هم اكنون و باتوجه به حساسیت دیدارهایشان امكان همكاری با تیم ملی را ندارند. به عنوان نمونه در باشگاهی مانند پرسپولیس كادر فنی و هیات مدیره معتقد بودند كه همراهی بازیكنان در دیدار برابر تیمی همچون نوژن اهمیتی به مراتب بیشتر از تمرینات تیم ملی داشت و من نیز این مساله را می‌پذیرم.

با توجه به سابقه‌ی شما در تیم ملی كرواسی در جام جهانی 98، آیا تیم ملی ایران هم همان راهی را می‌رود كه كرواسی در آن سال پیمود؟

- البته كه نه. در كرواسی انتقاد وجود دارد، اما این انتقادات بسیار سمبلیك هستند. این انتقادات توافقی همه جانبه از سوی ساختار فوتبال، فدراسیون، باشگاه‌ها، كادر فنی، مربیان، رسانه‌ها و مردم هستند و هر كسی در چارچوب امكانات خویش برای موفقیت تیم ملی دست به هر كاری می‌زند و بیشترین حمایت را از تیم ملی دارند. زمانی كه در جام جهانی سوم شدیم تمام كشور ما متحد بودند و همه بدنی واحد را تشكیل دادند و صادقانه از تیم ملی حمایت می‌كردند. اما در روز اول یك خبرنگار كه تنها هفت دقیقه در تمرین تیم ملی حضور داشت در روزنامه‌اش شدیدترین انتقادات را از سجادی و بگوویچ ابراز كرد. فردای آن روز زمانی كه روزنامه‌ها را مطالعه كردم دیدم كه هیچ مقاله‌آی در مورد تیم ملی ایران نوشته نشده و این برایم باور كردنی نبود. چرا كه ما به رقابت‌هایی قدم خواهیم گذاشت كه سه میلیارد بیننده آن را خواهد دید. در روز دوم تنها سه نفر خبرنگار در سر تمرینات تیم ملی حضور داشتند و فردای آن روز دیدم كه نوشته‌اند كه برانكو درهای كمپ را به روی خبرنگاران بسته است. آیا به نظر شما این جوّ مناسبی است و ما می‌توانیم همان راهی را برویم كه كرواسی طی كرده است.

 شما گفته بودید به دلیل تشابه توگو با آنگولا و همچنین كاستاریكا با مكزیك، به دنبال تیمی خواهید گشت كه شباهت فراوانی با پرتغال داشته باشد. آیا كرواسی و بوسنی هرزگوین چنین شرایطی دارند؟

- لوکزامبورگ چقدر می‌تواند به پرتغال كمك كند. مساله این نیست كه تشابهی میان حریف اصلی با تیمی كه دیدار دوستانه با آن برگزار می‌كنیم وجود داشته باشد! این یك بازی دوستانه برای آماده شدن بازیكنان است. مسابقه‌ی دوستانه تنها برای این نیست كه با بهترین تیم‌های دنیا بازی كنیم. تیم ملی كرواسی دهم اسفند موفق شد آرژانتین را با تمام بازیكنان اصلی‌اش شكست دهد. بوسنی با ژاپن و اسپانیا مساوی كرد. مشكل این است كه ما تمام تیم‌های دنیا را تحقیر می‌كنیم و به نظر ما هیچ تیمی در دنیا خوب نیست. این در حالی است كه از بیست و سه بازیكن حاضر در اردوی تیم كرواسی بیست و دو بازیكن لژیونر هستند.

با توجه به مصدومیت كریمی و هاشمیان، سقوط تیم مسینا به سری B و خطر سقوط كایزرسلاترن به لیگ دسته دوم، آیا نگران روحیه‌ی پایین بازیكنان لژیونر نیستید؟

- طبیعتا این مشكلات وجود دارد. اما ما جام جهانی را پیش رو داریم و از بازیكنان لژیونر انتظار دارم كه فراتر از مشكلات عمل كنند و تا جایی كه ممكن است به تیم ملی كمك كنند. از وضعیت تمامی آنها مطلع هستم. این كه هم اكنون برخی از باشگاه‌هایی كه بازیكنان ایرانی در آن فعالیت دارند در خطر سقوط به دسته‌ی دوم هستند نباید مشكل خاصی ایجاد كند چرا كه این جام جهانی است و از آنها انتظار دارم كه بر این مشكلات چیره شوند.

UserName