• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • شنبه 1385/02/09
  • تاريخ :

برانكو: باقرى و مبعلى را لازم نداشتم


پس از پایان رقابت هاى لیگ برتر، از سوى كادر فنى تیم ملى فوتبال اسامى 25 بازیكن جهت تشكیل اردوى جدید تیم ملى در تهران و سوییس اعلام شد.

برانكو ایوانكوویچ سرمربى كروات تیم ملى فوتبال ایران در گفت وگوى اختصاصى با سایت گل در خصوص برنامه هاى تیم ملى، جام جهانى 2006 آلمان، لیگ برتر و... به صحبت پرداخت.

در مدت باقیمانده تا جام جهانى چه برنامه اى دارید؟

< ابتدا در این هفته آزمایشات پزشكى را انجام مى دهیم. سپس از روز شنبه 29 آوریل (9 اردیبهشت) با بازیكنان لیگ برتر اردو را آغاز مى كنیم و روز 5مى (15 اردیبهشت) براى برپایى یك اردوى 13 روزه به سوئیس مى رویم. این اردو تا 18 مى (28اردیبهشت) طول مى كشد.

از زمانى كه فهرست بازیكنان جام جهانى اعلام شود ما مرحله نهایى تمرینات را آغاز مى كنیم. روز 25 مى (4 خرداد) براى بازى با تیم ملى كرواسى به این كشور سفر مى كنیم و سه روز بعد با این تیم دیدار مى كنیم.

روز 31 مى (10 خرداد) با تیم بوسنى در ایران بازى مى كنیم و روز 4 ژوئن (14 خرداد) به سوى آلمان پرواز مى كنیم.

غیر از كرواسى و بوسنى قبلاً از تونس نیز به عنوان حریف تداركاتى تیم ملى نام برده مى شد.

< من نمى دانم چرا مردم فكر مى كنند كه ما براى بازى تونس، اروگوئه، غنا یا كامرون برنامه ریزى كرده ایم. این بازیها توسط مطبوعات اعلام شدند و نه به وسیله من یا فدراسیون فوتبال ایران. ما با هیچ كدام از این تیم ها به طور جدى صحبت نكردیم. ما پیشنهادات زیادى براى بازیهاى دوستانه دریافت كردیم ولى به دلیل آنكه تاریخ برگزارى این بازیها مناسب نبودند، آنها را قبول نكردیم.

دلیل كم بودن دیدارهاى تداركاتى ایران چیست؟

< این حرف صحیح نیست، من برنامه هایم را دو سال پیش اعلام كرده بودم. من مى خواستم تا پیش از جام جهانى دو بازى انجام دهیم. ما براى تمرین كردن هم به زمان نیاز داریم.

البته منظور بازیهاى6ماه گذشته بود نه آینده.

< به استثناى كره جنوبى و عربستان ما مانند تیم هاى دیگر یا حتى بیشتر بازى تداركاتى برگزار كرده ایم. به تیم هاى اروپایى نگاه كنید، به برزیل نگاه كنید.

 آیا آنها در شش ماه گذشته بازى هاى دوستانه زیادى انجام داده اند؟

لیگ هاى اروپایى هنوز در حال برگزارى هستند و لیگ ایران هم در جریان بود. ما نمى توانستیم كارى انجام دهیم.

خب، كره جنوبى بدون لژیونرهایش 10 دیدار برگزار كرده است.

< شما خیلى خوب مى دانید كه K لیگ آنها در ماه مارس (فروردین) شروع شد. آنها توانستند براى یك تور خارجى بازیكنانشان را جمع كنند، ولى ما نمى توانستیم. آنها با تمام شدن K لیگ فرصت كافى داشتند.

نظرتان درباره اردوى ایران در جام جهانى چیست؟

< اردوى ما در فریدریش هافن در جنوب آلمان بسیار مناسب و كامل است. ما پیش از جام ملت هاى 2004 آسیا در آنجا بودیم. امكانات، مكان و منابع موجود در آنجا بسیار خوب است و من از این مسأله رضایت دارم.

درباره اولین حریف ایران در جام جهانى چه فكر مى كنید؟

< اولین بازى ما در مقابل مكزیك از اهمیت زیادى برخوردار است، در حقیقت این بازى مهم ترین و تعیین كننده ترین بازى است. من در 30مارس به شیكاگو رفتم تا بازى آنها را مقابل پاراگوئه از نزدیك ببینم. آن چه را كه انتظار داشتم ببینم، دیدم و نتیجه گرفتم كه آنها یك تیم فوق العاده هستند.

پرتغال چطور؟

< پرتغال بهترین تیم اروپایى است. آنها بهترین هستند زیرا یونان نتوانست به جام جهانى راه یابد و از آن جایى كه این تیم نایب قهرمان اروپاست پس بهترین تیم اروپایى در جام جهانى است. آنها یك مربى بزرگ مانند اسكولارى و بازیكنان بزرگى دارند. تیم خطرناكى هستند كه همیشه میل به بردن دارند.

آنگولا حریف ضعیفى است؟

< آنگولا هم مانند ایران اهداف بزرگى دارد. ما اطلاعات زیادى راجع به آنگولا داریم و فیلم تمام بازى هاى آنها را در جام ملت هاى آفریقا در اختیار داریم. همچنین ما بازى آنها را در جام جهانى و پیش از آنكه با ما بازى كنند در برابر پرتغال و مكزیك خواهیم دید.

هدفتان در جام جهانى چیست؟

< من دوست دارم تیم ما براى هر تیمى یك حریف فوق العاده و قدرتمند باشد. ما مى خواهیم به دور دوم صعود كنیم. من از تیم خودم توقع دارم به دور بعد صعود كند و در این مرحله بهترین بازى هایمان را انجام دهیم.

مصدومیت كریمى و هاشمیان و نویدكیا شما را نگران نمى كند؟

< علاقه اى ندارم كه راجع به تك تك بازیكنان و وضعیت آنها صحبت كنم. من با كریمى و هاشمیان صحبت كرده ام و هر دوى آنها از بهبودى خود اظهار رضایت مى كنند و تا شروع جام جهانى آماده مى شوند. نویدكیا هم در آلمان است و باید به موقع آماده شود.

لیگ برتر تمام شد.

نظرتان درباره لیگ چیست؟

< لیگ نسبت به پنج سال گذشته تا حدود زیادى پیشرفت كرده است. اكنون باشگاه ها سازمان یافته تر هستند و بازیكنان جدید معرفى مى شوند. بازیها براى تماشا جذاب تر شده اند و تكلیف قهرمان در روز آخر مشخص شد.

استقلال واقعاً شایستگى قهرمانى را داشت و من از این همه پیشرفت لیگ خوشحال هستم. همچنین بازیكنان زیادى براى پوشیدن پیراهن تیم ملى در لیگ امسال كاندید شدند.

فكر نمى كنید تیم ملى در دفاع چپ مشكل دارد؟

< من ستار زارع (برق شیراز)، مهرزاد معدنچى (پرسپولیس) و نیكبخت (استقلال) را دعوت كرده ام. بازیكنانى كه در 45 روز آینده بهتر ظاهر شود در این پست نقش اصلى را بازى خواهند كرد.

دلیل عدم دعوت كریم باقرى چیست؟

< او به این دلیل در تیم نیست كه من بازیكنان دیگرى را انتخاب كرده ام.

مبعلى هم در لیست اصلى نیست؟

< من بازیكنان دیگرى در پست او دارم ولى نام او در فهرست ذخیره من وجود دارد. من 25 بازیكن و 5ذخیره انتخاب كرده ام.

آیا بازیهاى پیكان را در لیگ یك دیده اید كه مهدى واعظى را به تیم ملى دعوت كردید؟

< دستیار من بازى پیكان و صنعت نفت را كه هفته گذشته با تساوى صفر- صفر در تهران انجام شد، تماشا كرد، همچنین واعظى چندین بار در اردوهاى تیم ملى حضور داشته است. من سعى كرده ام بهترین ها و آنهایى كه شایستگى حضور در تیم ملى را دارند دعوت كنم تا بتوانند در سطح بین المللى به ما كمك كنند.

پیشرفت تیم ملى در مدت حضور خودتان را چگونه مى بینید؟

< در چهار سال گذشته ما نتایج عالى كسب كرده ایم كه بهترین نتایج ممكن براى ایران بوده اند. ما براى جام جهانى انتخاب شدیم. در جام ملت هاى 2004 چین با مقام سوم، عملكرد خوبى داشتیم. قهرمان جام غرب آسیا شدیم و تنها سه شكست داشتیم و در 80 درصد بازى ها پیروز شدیم. این نسل از فوتبال ایران در تاریخ فوتبال ایران بهترین است و نتایج كسب شده این مسأله را ثابت مى كند.

براى بعد از جام جهانى چه تصمیمى دارید؟

< قرارداد من در اكتبر امسال به پایان مى رسد. من در جام جهانى مربیگرى خواهم كرد و براى این منظور برنامه ریزى كرده ام و وقت ندارم تا براى بعد از جام جهانى فكر كنم.

UserName