• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • يکشنبه 1385/02/10
  • تاريخ :

درباره ویلیام شكسپیر


به مناسبت چهارصد و چهلمین سالروز تولد شكسپیر

«ویلیام شكسپیر»، شاعر و نمایشنامه‌نویس بزرگ انگلستان در 23 آوریل در منطقه استراتفورد چشم به جهان گشود.به رغم ابهامات موجود در مورد تاریخ دقیق تولد وى، تاریخ دقیق درگذشت او مشخص است؛ او در سن 52 سالگى و در حالى كه سه سال از بازنشستگى‌اش مى‌گذشت

در 23 آوریل (3 اردیبهشت) 1616 درگذشت.

با وجود این كه از بین 38 نمایشنامه منتسب به شكسپیر تعداد اندكى به صورت دقیق و جامع مورد بررسى، تحلیل و اجرا قرار گرفته است، اما اطلاعاتى دقیق هرچند اندك در مورد زندگى این نمایشنامه‌نویس بزرگ به دست ما رسیده است. این فقر اطلاعات در مورد زندگینامه او تنها یك دلیل عمده دارد او از یك خانواده اصیل نبود.

پدرش، جان شكسپیر، تاجر چرم و مامور اجراى دادگاه شهر بود. تمام رویدادهاى دوره جوانى ویلیام شكسپیر تنها از طریق مدارك ادارى مانند تاریخ غسل تعمید و تاریخ ازدواج قابل پیگیرى است.

او دستور زبان را در مدرسه‌اى در استراتفورد آموخت. پس از اتمام دوره، در زمینه‌هاى ادبیات كلاسیك و زبان لاتین ادامه تحصیل داد و هرگز به دانشگاه نرفت.

در سن 18 سالگى با «آن هاث وى» ازدواج كرد كه هشت سال از او بزرگ تر و در این زمان حامله بود. در سال 1585 ویلیام و آن صاحب دوقلوهاى خود، هامنت و جودیث شدند. هامنت تنها پسر شكسپیر در سن یازده سالگى درگذشت و آن هفت سال پس از مرگ ویلیام زندگى كرد و در سال 1623 دار فانى را وداع گفت.

از زندگى شخصى شكسپیر در دوره زمانى بین تولد دوقلوهایش تا ظهور او به عنوان نمایشنامه نویس اطلاعات دقیقى در دست نیست اما داستان‌هاى بى اساسى در مورد وى گفته مى‌شوند كه براساس آنها ویلیام شكسپیر ابتدا پوست گوزن مى‌دزدیده سپس به عضویت یك گروه نمایش دوره گرد درآمده و بعد از آن به معلمى مدرسه مشغول گشته و در نهایت دوره سربازى خود را در LOW COUNTRUIS گذرانده است.

اولین مرجع معتبرى كه از ویلیام شكسپیر با عنوان نمایشنامه نویس اهل لندن نام برده متنى است كه رابرت گرین، نمایشنامه نویس معاصر با شكسپیر در واپسین لحظات عمرش در ستربرگ با لحنى تحقیرآمیز نوشته است. دقیقاً تقارن زمانى كه شكسپیر نگارش سه قسمت نمایشنامه هنرى ششم را به پایان برده بود.

در سال ،1593 شكسپیر اولین شعرش را با عنوان «ونوس و آدونیس» به چاپ رساند و آن را به «هنرى رایوتزلى» جوان تقدیم كرد.

در سال 1594 همزمان با نگارش نمایشنامه هاى ریچارد سوم، كمدى رام كردن دختر سركش، او كارش را به عنوان نویسنده و بازیگر در گروه مردان «چمبرلین» آغاز كرد كه با ترفیع جیمز اول به مردان پادشاه تغییر نام داد. زمان زیادى طول نكشید تا به عنوان بهترین گروه نمایش انگلستان به شهرت رسیدند. این درخشش هیچ ارتباطى به وجود شكسپیر به عنوان نویسنده اصلى در گروه نداشت. آنها از وجود ریچارد بویگ بهترین بازیگر آن دوران بهره مى بردند و در عین حال صاحب كلوب در بهترین سالن تئاتر كشور هم بودند. شكسپیر تا زمان بازنشستگى اش با گروه ماند و در بعضى از نمایش ها هم نقش هایى كوچك ایفا كرد.

در سال 1596 نمایشنامه‌هاى كلاسیك شكسپیر، رومئو و ژولیت، ریچارد دوم و رویاى نیمه شب تابستانى به روى صحنه رفت. همان سال بود كه خانواده شكسپیر نشان اصالت و نجیب زادگى دریافت كردند و این حاصل شهرت و ثروت روزافزون ویلیام بود.

در سال 1597 شكسپیر خانه‌اى بزرگ در استراتفورد خرید. در سال 1599 پس از به روى صحنه بردن دو مجموعه تاریخى‌اش قسمت‌هاى اول و دوم هنرى چهارم و هنرى پنجم او در مالكیت تئاتر گلوب شریك شد.با آغاز قرن هفدهم اولین نمایشنامه تراژدى اش اجرا شد، هاملت. نمایشنامه بعدى كه به درخواست ملكه الیزابت اول به دلیل علاقه وافر او به شخصیت محبوب فالستاف نوشته شد، (THE MERRY IMUINS OF VENDOR) نام داشت.

در دهه بعد از آن بود كه شكسپیر شاهكارهاى خود را خلق كرد. اتللو، شاه لیر، مكبث و توفان.

در سال ،1609 غزلیاتى كه در دهه پایانى قرن شانزدهم سروده بود را به چاپ رساند. 154 غزلى كه موضوعاتى از قبیل تلون و تنوع زیبایى‌ها و قدرت برتر و منزه عشق و هنر را در برمى‌گیرد.

شكسپیر در 23 آوریل 1616 در استراتفورد محل تولدش چشم از جهان فروبست.

این روزها، با وجود گذشت بیش از 400 سال از زمان حیات وى، نمایشنامه‌هاى وى بیشتر از هر زمان دیگرى بر روى صحنه اجرا و خوانده مى‌شوند. وى احساسات و عواطف انسانى و تضاد بشرى را با آنچنان ظرافتى در بیش از یك میلیون كلمه‌اى كه در طول 20 سال به رشته تحریر درآورده به خواننده ارائه مى دهد كه به هیچ وجه رنگ و بوى كهنگى به خود نگرفته است. به قول بن جانسون نمایشنامه نویس و شاعر بزرگ «او متعلق به یك دوره نبود، او متعلق به تمام دوران ها است».

لینکها:

 كمدی COMEDY 

 3 اردیبهشت (23 آوریل) سالروز تولد ویلیام شكسپیر 

 تراژدی و حماسه 

 تراژدی یا غمنامه 

 عناصر داستان 

 ویلیام شكسپیر از یك سرطان نادر رنج می‌برده است 

UserName