• تعداد بازديد :
  • چهارشنبه 1385/02/06
  • تاريخ :

پله هایی به سوی آرامش


آیا آرزو دارید آرام و خونسرد و خوددار باشید و فرصت كافى براى آنچه دلخواه شماست در اختیار داشته باشید؟ اگرچه رسیدن به این هدف مشكل به نظر مى رسد، اما با كمى تلاش و تجدید نظر در افكار و اعمال مى توان به آن نزدیك شد.بهتر است راهكارهاى پیشنهادى ما را رعایت كنید: فراموش نكنید در دنیاى شلوغ و پراسترس امروز به دست آوردن تكه اى آرامش مى تواند غنیمت بزرگى باشد. آیا ذاتاً همیشه مسئول امور و عهده دار نظم و ترتیب هستید؟ افراد پركار و فعال اغلب احساس مى كنند همه كارها باید تحت كنترل آنها باشد، خصوصاً مواقعى كه هدف خاصى مدنظرشان است. بنابراین سعى كنید براى یك بار هم این عادت كنترل كردن را رها كنید و بگذارید زندگى مسیر خود را بپیماید.

فهرستى از برنامه هاى لذت بخش تهیه كنید و براى انجام آن برنامه ریزى نمایید؛ مثلاً برنامه اى براى تهیه بلیت تئاتر یا قرار ملاقات با یك دوست یا خرید كتاب مورد علاقه تان تهیه كنید. با این كارها بلافاصله احساس دلپذیرى خواهید كرد.

مسئولیت هاى متعدد را نپذیرید

ممكن است از این كه همواره كارهاى بسیارى را با هم انجام مى دهید به خود ببالید، ولى قطعاً در عین كار احساس عدم تمركز، نگرانى و خستگى مى كنید. خانم ها اكثراً از این كه قادرند چندین كار را همزمان انجام دهند به خود مى بالند ولی در نهایت از این عمل آسیب مى بینند. بنابراین در عهده دارى كارها هوشیار باشید؛ یعنى كارها را یك به یك و به نوبت انجام دهید. قدر لحظه هاى عمر خود را بدانید و از انجام كارى كه عهده دار هستید، لذت ببرید تا پس از این كه كار را به نحو احسن انجام دادید، احساس موفقیت كنید.

به موفقیت هاى خود بها دهید

همیشه توجه داشته باشید كه موفقیت، پیروزى هاى بعدى را به دنبال مى آورد و احساس خودكم بینى را از انسان دور مى كند. كافى است تنها به یك چیز كه موجب بالندگى شماست یا یك زمینه كه در آن موفق بوده اید فكر كنید. ارزشمند بودن خود را مورد تأیید قرار دهید.

به نیازهایتان اهمیت دهید

همیشه به فكر راضى و خوشحال كردن دیگران بودن كافى نیست، كمى هم به فكر نیازهاى معقول و مقبول خود باشید. این دلیل بر خودخواهى نیست. به نقطه نظرات دیگران گوش دهید، ولى اگر لازم مى دانید براى این كه فرصت كافى براى پاسخ داشته باشید به آنها بگویید براى فكر كردن و تصمیم گرفتن در باره آن موضوع نیاز به زمان دارید. در عین حالى كه انعطاف پذیر هستید نسبت به احساسات و عواطف خود نیز واقع گرا و بى رو دربایستى باشید.

كارها را یك به یك و به نوبت انجام دهید. قدر لحظه هاى عمر خود را بدانید و از انجام كارى كه عهده دار هستید، لذت ببرید تا پس از این كه كار را به نحو احسن انجام دادید، احساس موفقیت كنید.

از كار خود لذت ببرید

اگر همواره در حال مسامحه و طفره رفتن از انجام كارى هستید یا احساس مى كنید براى انجام كارى تحت فشار هستید، علامت این است كه از كارى كه انجام مى دهید لذت نمى برید. واقعیت امر این است كه شما به هر حال ناچارید این كار را انجام دهید، پس روى جنبه هاى لذت بخش آن تمركز كنید؛ مثلاً بر حس خوبى كه به نظم درآوردن امور به شما مى دهد و یا مورد تقدیر و ستایش قرار گرفتن از بابت رسیدن به نتایج مطلوب تكیه كنید. این دیدگاه مثبت مى تواند تنش هاى درون شما را بزداید و به شما فرصت دهد كه دریابید چه تغییرات درازمدتى را مى توانید ایجاد كنید.

انعطاف پذیر باشید لزوم یك برنامه روزمره براى تنظیم نیازهاى زندگى بسیار خوب و معقول است ولى نباید اصرار و اجبار در رعایت آن موجب تنش و اضطراب  شما شود. سختگیرى و جدى بودن زیاد سبب مى شود فرصت ها را از دست بدهید و با تأكید براى اجراى آن برنامه، انرژى خود را بیهوده تلف كنید. در مواقعى كه لازم مى دانید روش و تاكتیك خود را تغییر دهید تا در كارهایتان موفق تر و در رسیدن به اهدافتان خلاق تر شوید.

بین كار و زندگى تعادل برقرار كنید

تداخل و ادغام زندگى كارى و ادارى با زندگى خصوصى باعث اختلالات فیزیكى و عاطفى است. برنامه و زمانى را براى توقف كار انتخاب كنید و به آن پایبند باشید. در خانه به كار فكر نكنید و توجه خود را به زندگى خانوادگى معطوف دارید. مواردى پیش مى آید كه این كار برایتان مقدور نیست، ولى سعى كنید در بیشتر موارد این نکته را رعایت كنید.

عكس العمل هایتان را عوض كنید

ممكن است همواره در تغییر شرایط تنش آفرین موفق نباشید، لیكن با تغییر دادن دیدگاه خود نسبت به آن مى توانید احساسات خود را عوض كنید. اگر كسى دیر به سر وعده مى آید شانه هایتان را به علامت بى تفاوتى بالا نیاندازید و از وقت آزادى كه به دست آورده اید لذت ببرید. اگر كسى بى ادب و پرخاشگر است این گونه تلقى كنید كه او مبتلا به فشارخون بالا مى شود، نه شما!

ذهن و روح خود را شاد كنید

ذهن و روان خود را با دیدن و شنیدن كارهاى هنرى، زیبا و آراسته كنید. از نمایشگاه هاى هنرى دیدن كنید، به موسیقى گوش فرا دهید و بر زیبایى هاى یك گل تمركز كنید. كاغذ و قلمى را بردارید و منظره زیبایى را نقاشى كنید یا در پارك قدم بزنید یا در یك كلاس هنرى ثبت نام كنید.

براى آینده برنامه ریزى كنید

حتماً براى خود برنامه هاى تفریحى تدارك ببینید؛ چرا كه چشم انتظار برنامه هاى تفریحى بودن نیز آرام بخش بسیار خوبى است. فهرستى از برنامه هاى لذت بخش تهیه كنید و براى انجام آن برنامه ریزى نمایید؛ مثلاً برنامه اى براى تهیه بلیت تئاتر، یا قرار ملاقات با یك دوست، و یا خرید كتاب مورد علاقه تان تهیه كنید. با این كارها بلافاصله احساس دلپذیرى خواهید كرد.

WWW.AFTAB.IR

لینک ها

 ده کلید برای تقویت روحیه 

 راه هایی برای رسیدن به آرامش 

 چگونه می توان لحظاتی آرام و توأم با آسایش داشت 

 اگر می خواهید همیشه سالم و شاداب باشید ... 

 با رعایت این نكات می توانید به آرامش دست یابید 

 فاصله ی كوتاهی تا رسیدن به آرامش وجود دارد 

 دستیابی به آرامش و آسایش با استفاده از چند روش 

 آیا می خواهید زندگی آرام و دلپذیری داشته باشید؟ 

فروش کتاب های « روان شناسی » و « متفرقه » در فروشگاه اینترنتی تبیان

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
UserName