• تعداد بازديد :
  • شنبه 1385/01/19
  • تاريخ :

نشست فیلم"یک تکه نان"برگزار شد

بی اشتباه ترین فیلم من است
می خواستیم"معجزه"را در عصر حاضر، تصویر کنیم


  

كمال تبریزی كه دهمین ساخته‌اش «یك تكه نان» به نمایش عمومی درآمده است گفت: تمام فیلم هایی كه ساخته‌ام را دوست دارم و نمی‌توانم فرقی بین آنها بگذارم .

وی طی نشستی درباره ی فیلم "یک تکه نان" همزمان با اکران آن گفت: در مسیر ساخت فیلم‌ها از «عبور» تا «یك تكه نان» درعین حال كه معتقدم این فیلم ها از لحاظ مضمون هیچ شباهتی به هم ندارند، اما پختگی در فیلمسازی طی این مسیر پدید آمد ، باعث شده آخرین فیلمم از نظر ساختار نسبت به بقیه فیلمها كامل‌تر باشد، بنابراین می‌توانم بگوئیم «یك تكه نان» كامل‌ترین و بی اشتباهترین فیلم من به لحاظ اجرا و كارگردانی است.

وی درباره ی شكل‌گیری فیلم‌نامه «یك تكه نان» گفت: از طرف شبكه دوم سیما طرحی رابه من پیشنهاد كردند درباره افرادی كه سواد خواندن و نوشتن ندارند و حافظ قرآن هستند. قرار بر این شد قصه‌ای درباره این موضوع نوشته شود من برای نوشتن فیلم نامه با آقای گوهری تماس گرفتم و صحبتهای اولیه انجام شد و سرانجام فیلم وارد مرحله تولید شد.

تبریزی در پاسخ به اینكه چقدر در هنگام اجرا در فیلمنامه تغییراتی صورت گرفت‌، گفت:فیلم نامه طبق صحبتهایی كه من با آقای گوهری داشتم حاوی نقطه نظرات من هم بود، اما به هرحال هر چقدر هم فیلم نامه كامل باشد در مرحله اجرا و فیلمبرداری یك تغییراتی اتفاق می‌افتد و طبیعتا با نسخه اصلی فیلم نامه تغییرات جزئی دارد ولی درمجموع تغییرات زیاد نیست.

این كارگردان سینمای ایران در ادامه تصریح كرد : در فیلم نامه «یك تكه نان» سعی براین بود كه پدیده معجزه را در عصر حاضر به تصویر درآوریم ، بنابراین موضوع حافظان قرآن مبنای حركت قرار گرفت تا به موضوع اصلی كه «معجزه» بود بپردازیم و سعی كردیم از پیچیدگی‌ها كم كنیم و به سمت سادگی پیش برویم و نشان بدهیم این پدیده از فرط ساده بودن است كه برای ذهن بشر قابل فهم نیست.

  

تبریزی گفت: زمانیكه طرح ساخت «یك تكه نان» پیشنهاد شد، هنوز «مارمولك» به اكران عمومی درنیامده و مشكلات برای اكران عمومی آن ایجاد نشده بود اما نگارش نهایی فیلم نامه بعد از اكران مارمولك اتفاق افتاد.

وی معتقد است: ساخت «یك تكه نان» نه تنها به نحوه نمایش «مارمولك» ربطی نداشت بلكه اگر با تیزبینی به موضوع فیلم توجه كنیم بدون اینكه بخواهم مقایسه كنم موضوع آن در ادامه نقطه نظراتی است كه در مارمولك بیان شده است اما چون در «یك تكه نان»، آن موضوعات درلایه‌های پیچیده‌تری در مقایسه با فیلم مارمولك مطرح شده است شاید كمتراحساس می‌شود، بنابراین معتقدم به لحاظ مضمونی فیلم «یك تكه نان» در ادامه حرف مارمولك در بعد و مرتبه ای دیگر است.

وی به ایسنا گفت: زمانیكه طرح این فیلمنامه مطرح شد در بحثهای مفصلی كه با آقای گوهری داشتم به دو راه حل رسیدیم، در ابتدا این سئوال مطرح شد كه طرح موضوع «معجزه» در زندگی بشری در كدام بستر جواب می‌دهد در شهر پیشرفته امروزی یا در دامن طبیعت و استفاده از یك جور بدویت و سادگی؟!

تبریزی در ادامه تصریح كرد: معتقد بودم در دل طبیعت این موضوع را به تصویر كشیدن باعث می‌شود نسبت به شهر ، یكسری از مخاطبین را از دست بدهیم اما به مفاهیمی می‌توانستیم دست پیدا كنیم كه امكانش در تصاویر شهری نبود، بنابراین محیط روستایی را برای روایت انتخاب كردیم اما همیشه این موضوع دغدغه من بوده است كه چطور یك چنین موضوع معنوی را در دل شهر و زندگی مترقی امروزی به تصویر بكشم.

تبریزی درباره ی استفاده از عنصر طبیعت در فیلم «یك تكه نان» معتقد است: مناظر طبیعی كه در قصه استفاده شده است در ارتباط با قصه است، بنابراین طبیعت در «یك تكه نان» در راستای قصه ی فیلم، شخصیت دارد.

این كارگردان سینمای ایران درباره انتخاب بازیگران این فیلم كه اغلب تئاتری بودند گفت: در تئاتر با فیزیك بازیگر كمتر سروكار داریم بیشتر با گویش و مواردی از این نوع مواجه هستیم فكر كردیم آدمهای تئاتری بهتر می‌توانند با نوع بازیشان مفهوم این داستان را منتقل كنند البته باید متذكر شوم در انتخاب بازیگران تئاتری قصد خیلی خاصی نبوده ، هرچند كه بازیگری نقش مهمی در این كار داشت و بطور طبیعی ما نیز به سمت انتخاب بازیگران خوب پیش رفتیم.

وی گفت: اگر نگوئیم فیلم هنری، اما «یك تكه‌نان» یك فیلم خاص است كه براساس تفكر خاصی و برای مخاطبین خاصی ساخته شد.

تبریزی درباره نحوه فروش و تبلیغات این فیلم خاطرنشان کرد: من بارها گفته‌ام در مورد اكران و نحوه تبلیغات به این موضع فكر بكنیم كه فیلم برای كدام دسته از مخاطبین ساخته شده است و براساس آن تبلیغ شود یعنی بگونه‌ای كه مخاطبین كه برای آنها فیلم ساخته شده است از اكران آن فیلم مطلع شوند، اما متاسفانه در مجموعه سازمانهای پخش در ایران هیچ كدام به این موضوع فكر نمی‌كنند. تقریبا تمام پخشها بصورت كلاسیك كارشان را انجام می‌دهند و خیلی هم نمی‌توان اعتراض كرد، مگر اینكه یك سازمان پخش مجزا تشكیل شود.

وی افزود: فیلم اگر مردمی باشد، دچار مشكلی نمی‌شویم ولی به محض اینكه یك مقدار خاص می‌شود آن موقع است كه مشكل بوجود می‌اید و هیچ جور نوآوری در تبلیغات آن صورت نمی‌گیرد.

وی در ادامه تاكید می‌كند :همه فیلمها با یك شكل و یك صورت كلیشه‌ای اكران می‌شوند و مخاطبین خود را پیدا نمی‌كنند.

  

كمال تبریزی ‌كه هم‌ اكنون مشغول فیلمبرداری پروژه تلویزیونی «شهریار» است به دلیل گرفتاری خیلی درجریان فروش «یك تكه نان» نیست. وی می‌گوید: یك ماه دیگر فیلمبرداری «شهریار» به پایان خواهد رسید و درباره پروژه سینمایی هنوز كاری قطعی نشده است.

به گزارش ایسنا «یك تكه نان» از دوم فروردین ماه سال جدید در پنج سینما و تعدادی فرهنگسرا نمایش خود را آغاز كرده است. آخرین ساخته سینمایی تبریزی در جشنواره سال گذشته فیلم فجر توانست جایزه ویژه هیات داوران سینمای ایران و بهترین كارگردانی را دربخش مسابقه سینمای معناگرا برای این كارگردان به همراه داشته باشد.

«یك تكه نان» در سینماهای فرهنگ،ایران،فلسطین،سپیده، شهر تماشا،فرهنگسرای خانواده،قانون به نمایش درآمده است.

درخلاصه داستان این فیلم آمده است: امروز صبح جوانانی جویای كار در انتظار آغاز رقابتی هستند كه نتیجه اش بعد از طی مسافتی حدود پنجاه كیلومتر ، استخدام دو محیط بان است... . امروز صبح مریم هم مثل هر روز با پای ناراحت خود ، لنگ لنگان راه مدرسه را در پیش گرفته است... . امروز صبح گروهبان فتاح ، به همراه یك سرباز ، برای انجام ماموریت در جاده های سنگلاخ ، با شكوه و شكایت ، به راه افتاده است . آنها باید كربلایی را نیز ، كه از معتمدین شهر است ؛ با خود همراه كنند ... . امروز صبح در زیر سایه درختی قدیمی ، كربلایی با بقچه و عصا و تسبیح ، منتظر نشسته است . او باید در انتهای راهی طولانی ، ادعای عزیزی را تایید كند ... . ادعایی كه امروز را با همه روزهای دیگر متفاوت می كند... .»

اسماعیل خلج، احمدآقالو، هومن سعیدی، پیام دهكردی، رضا كیانیان و رویا نونهالی در این فیلم به ایفاء نقش می‌پردازند، كه رضا كیانیان با چهره‌ای متفاوت نقش سه پیرمرد را بازی می‌كند.تهیه كننده «یك تكه نان» ناصر عنصری است.

كمال تبریزی كه با ساخت فیلم «عبور» در سال 67 وارد عرصه كارگردانی سینما شد به ترتیب «در مسلخ عشق» (1369)،«پایان كودكی» (1372)،«لیلی با من است» (1374)،«مهر مادری» (1376)،«شیدا» (1377)،«فرش باد» (1380-81)،«گاهی به آسمان نگاه كن» (1381) و «مارمولك» را در سال 82 جلوی دوربین برده است.

لینک ها :

 "یك تكه نان" كمال تبریزی 

 "یك تكه نان" سرانجام به نمایش در می‌آید 

 مراسم افتتاحیه ی"یك تكه نان"برگزار شد 

UserName