• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • پنج شنبه 1390/03/19
  • تاريخ :

معرفي 5 آنتي اکسيدان مهم


از آنتي اکسيدان هاي مهم مي توان به کاروتنوئيدها، ويتامين ث، ويتامين اي، سلنيوم و فيتو کميکال ها اشاره کرد. بهتر است آنتي اکسيدان ها از طريق مواد غذايي طبيعي وارد بدن شوند نه مکمل ها.


آنتي اکسيدان

حتما همه ي ما اسم آنتي اکسيدان را بسيار شنيده ايم و شايد بدون اين که معني دقيقي از اون بدانيم  در موردش اظهار نظر هم کرده ايم.

 

به طور خلاصه مي توان گفت علي رغم متابوليسم طبيعي بدن، با در معرض قرار گرفتن يک سري شرايط مانند سيگار و دود سيگار، آلودگي ها، ورود مواد شيميايي غير ضروري به بدن از هر طريقي، اشعه و حتي استرس، در بدن راديکال هاي آزاد توليد مي شوند که مي توانند به بدن آسيب برسانند؛ اين عوامل اکسيدان ها هستند.

 

اکسيدان ها از طريق ايجاد راديکال هاي آزاد، آسيب هايي در طولاني مدت به بدن رسانده و بسياري از بيماري هاي مزمن را ايجاد مي کنند.

 

آنتي اکسيدان ها از عواملي هستند که سلول ها را در مقابل اکسيدان ها محافظت کرده و مانع از تخريب سلولي و آسيب هاي مزمن از جمله انواع سرطان ها، بيماري هاي قلبي، ديابت و...  مي شوند.

 

انواع آنتي اکسيدان ها

کاروتنوئيد ها

کاروتنوئيدها پيش سازهاي ويتامين آ هستند. فيتوکميکال هايي که در ميوه ها و سبزي هاي زرد، نارنجي و قرمز وجود دارند.

ويتامين ث

ويتامين C از جمله عوامل بسيار مهم در سيستم ايمني بدن است. همچنين در توليد کلا‍ژن در بدن نقش بسيار ضروري دارد. مرکبات، سبزيجات و ميوه هاي تازه سرشار از اين ويتامين هستند. اين ويتامين در مقابل حرارت حساس بوده و در حرارت بالا مقدار زيادي از آن هدر مي رود.

در بالغين مرد روزانه 90 ميلي گرم و در بالغين زن 75 ميلي گرم در روز نياز است.

ويتامين اي

ويتامين E از جمله ويتامين هاي محلول در چربي است که در سيستم ايمني بسيار مهم و ضروري است.

بهترين منابع غذايي ويتامين E شامل: آجيل، مارگارين و روغن هاي گياهي مثل روغن جوانه گندم، سويا، بادام، گردو، فندق، ذرت، دانه کتان و زيتون است.

نياز آن در بالغين روزانه 15 ميلي گرم مي باشد.

سلنيوم

سلنيوم از جمله عناصر کمياب است که در بدن به ميزان کم وجود دارد و علي رغم اين ميزان کم، بسيار ضروري و حياتي است. سلنيوم در پيوند با پروتئين در بدن به عنوان يک آنتي اکسيدان بسيار قوي عمل کرده و بدن را در مقابل راديکال هاي آزاد حفظ مي کند. 

در يک سري مطالعات چنين به نظر مي رسد که ميزان ابتلا به بيماري هاي قلب و عروق و سرطان در افرادي که محتوي سلنيوم برنامه غذايي اشان بالاتر بوده، کمتر است.

آنتي اکسيدان ها از عواملي هستند که سلول ها را در مقابل اکسيدان ها محافظت کرده و مانع از تخريب سلولي و آسيب هاي مزمن از جمله انواع

سرطان ها، بيماري هاي قلبي، ديابت و...  مي شوند

محتواي سلنيوم غذاها، به ميزان سلنيوم موجود در خاک يا آبي بستگي دارد که گياه يا حيوان از آن تغذيه مي کند. ولي به دليل اتصال آن به پروتئين، در تمام غذاهاي حيواني وجود دارد. منابع عمده ي آن شامل غذاهاي دريايي، قلوه، جگر، گوشت و ماکيان هستند.

محتواي سلنيوم در غلات متفاوت بوده و به محل رويش آن ها وابسته است.

روزانه  بدن ما 55 ميکروگرم سلنيوم احتياج دارد.

فيتو کميکال ها

فيتو کميکال ها مواد شميايي طبيعي هستند که به طور طبيعي در سبزيجات، ميوه ها، دانه ها، آجيل و حبوبات وجود دارند.  

يک دسته از آن ها، کاروتنوئيدها مانند بتاکاروتن، ليکوپن، گزانتين و...هستند. دسته ي ديگر فلاونوئيدها هستند که حتما اسم آن ها را بسيار شنيده ايد. البته دسته هاي ديگري نيز وجود دارند که از حوصله ي مطلب ما خارج است.

کليه ي آنتي اکسيدان ها را مي توان در همه ي گروه هاي غذايي پيدا کرد، سبزيجات، ميوه جات، آجيل، حبوبات، گوشت، مرغ و ماهي.

امروزه مکمل انواع آنتي اکسيدان ها  توليد شده است ولي يادمان نرود تا وقتي که مي توانيم آن ها را به طور طبيعي در اختيار بدن مان قرار دهيم، مکمل ها را کمتر استفاده کنيم. فراموش نکنيم لذت حاصل از خوردن ميوه و سبزي، بسيار بيشتر از استرس هزينه کردن خريد مکمل هاي گران و ناشناخته است!

 

ترجمه: راحله باباپور

بخش تغذيه تبيان

 


مطالب مرتبط:

آنتي اکسيدان و راديکال آزاد چيست؟

نقش مواد غذايي آنتي اکسيداني در سلامتي بدن

جلوگيري از بيمار ي ها با آنتي اکسيدان ها

پوستي زيبا با مصرف آنتي اكسيدان ها

ضرورت مصرف آنتي اکسيدان ها در تالاسمي

نقش ويتامين هاي آنتي اکسيداني در ورزش

اثر آنتي اكسيدان هاي عسل

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
UserName