• تعداد بازديد :
  • سه شنبه 1384/11/25
  • تاريخ :

درخشش خوشنویسی منوط به پررنگ کردن استعدادهاست

گرچه مدت‌هاست اتفاق ویژه‌ای در حیطه خوشنویسی ما نیفتاده، اما تصور می‌کنم هنرمندان خوشنویس ایران بنا به قابلیت‌هایی که دارند می‌توانند در پررنگ‌کردن این عرصه نقش داشته باشند

بیژن بیژنی - هنرمند خوشنویس با اعلام این مطلب افزود: خوشنویسی درایران گرچه به ورطه تکرار افتاده است، اما باز هم بر این عقیده هستم که این حوزه جای کار دارد. اگر بتوانیم در جریان فعالیت در این عرصه از تکرار مکررات دوری کنیم به موفقیت هایی در این زمینه دست می یابیم.

وی گفت: البته دوری جستن از ورطه های تکراری به معنای این نیست که هنرمند خوشنویس بتواند به شکل بداهه گونه ای به ابداع و نوآوری برسد. تصور می کنم نوآوری با حضور مستمر در این حیطه از هنرهای تجسمی شکل می گیرد. مشروط به این که خوشنویس در درجه اول از تمام پل های گذشته عبور کرده باشد و آنگاه بتواند دیدگاه های نوینی را به خوشنویسی القاء کند. با این وجود خوشنویسی در ایران همچنان دارای نکات ظریفی است که باید با اشراف کامل به آن پرداخت.

بیژنی در پاسخ به این پرسش که فکر می کنید حیطه خوشنویسی ما چرا از برگزاری بی ینال هایی در این رشته محروم مانده است نیز تصریح کرد: چرایی این پرسش به سیاست گذاری اولیای امور بر می گردد. من نیز ضرورت هایی برای برگزاری بی ینال خوشنویسی درایران حس می کنم. زیرا همانطور که قبلا هم اشاره کردم، حیطه خوشنویسی دارای استعدادهای درخشانی است که می توان این استعدادها را درسطوح جهانی مطرح ساخت.

این هنرمند در پاسخ به این پرسشکه انجمن هایی چون انجمن خوشنویسان ایران چقدر توانسته اند در باروری استعدادهای جوان موثر باشد گفت: مسلما انجمن هایی ازاین دست می توانند نقش تعیین کننده ای در سرنوشت نسل جوان خوشنویس داشته باشند. به این شرط که متولیان این حیطه به یک همدلی و یگانگی درعمل دست یابند. خوشنویسی ایران میراث دار افرادی چون استاد سید حسین میرخانی، سید حسن میرخانی، رضا مافی، علی اکبر کاوه، استاد بوذری و خیلی‌های دیگر بوده است. بنابراین انجمن ها و متولیان می توانند با فراهم کردن بستر مناسب، به درخشش این عرصه کمک کنند.

وی ادامه داد: من پیشنهاد می کنم با داشتن نگاه مشترک به این هنر وهمدلی ودوری از جدایی بتوانیم به نوعی در تلالو حیطه خوشنویسی نقش موثری ایفا کنیم .

UserName