• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • سه شنبه 1384/11/25
  • تاريخ :

ویژه جام باشگاه های اروپا (چلسی)

رقابتی جدی پیش روی مردان چلسی برای کسب قهرمانی


اگر بخواهیم از تیم چلسی بیطرفانه تمجید کنیم علت آن چه می تواند باشد. بدست آوردن اولین قهرمانی و لیگ برتر برای این تیم پس از پنجاه سال آن هم توسط یک پیلیونر روس که ثروتمند شدنش مبهم است و انگیزه اش بر حضوردر چلسی نامشخص به هر حال فصل گذشته مردان چلسی به وظیفه خود به خوبی عمل کردند و بازیکنان این تیم بازیهای پر هیجانی را از خود ارائه دادند و در این بین نباید از انضباطی که حوزه مو وبینو بر این تیم حاکم کرده بود غافل شد. این هتل در کنار مورینیو، پیتر کینون مدیر اجرایی چلسی هم از قدرت بیشتری برخورد شده است، مردی که مدعی شده چلسی امسال هم قهرمان لیگ برتر خواهد بود. تنها سوالی که در مورد این تیم مطرح است آنکه در سالی که رقابتهای جام جهانی را خواهیم داشت آیا حوزه مورینیو خواهد توانست بازیکنانش را خوشحال و راضی نگه دارد. تیم چلسی در حد بسیار از تیمهای لیگ قهرمانان اروپا قدرتمند است اما بازیکنانی هم نظیر ریکاردو کاروالیو از اینکه گاهی باید نیمکت نشین باشند چندان راضی به نظر نمی رسند. با این وجود چلسی این فصل را هم قدرتمند آغاز کرده است و این حاکی از عزم اعضای این تیم برای قهرمانی در اروپا است.

هر دو فصل گذشته آنها در مرحله نهایی حذف شدند. 2004 تاکتیکهای نادرس سرمربی وقت، کلودیو رانیه ری فرصتی طلایی را از چنگ آنها خارج کرد تا چلسی با شکست مقابل موناکو از راهیابی به فیتال باز ماند. فصل گذشته هم چلسی شاید برابر لیورپول با بداقبالی مواجه شد و نتوانست راهی دیدار نهایی شود. اما این فصل شانس نقش مهمی را در مرحله حذفی خواهد داشت. مورینیو برای تقویت تیمش خرید 26 میلیون پوندی انجام داده است و هافبک ارزشمند لیون را به استفورد بریج آورده است. آنها می دانند که رقابتهای امسال لیگ قهرمانان و کسب مقام نخست در آن بسیار مهم است زیرا اعتبار رقابتهای امسال به مراتب بیش از سالهای گذشته است رومان آبراموویچ امیدوار است با پولی که هزینه چلسی می کند به آرزوهای دور و دراز خود دست یابد. شاید هر کس دیگر هم جای او بود چنین آرزوهایی را در سر می پروراند.

تاکتیکها

سیستم غیر معمول 2-3-1-4 از مورینیو می تواند در مواقع لزوم به 3-3-4 یا 1-5-4 تبدیل شود. بر خط دفاعی کاپیتان جان تری و ویلتام گالاس انتخابهای نخست هستند که کاروالیو و رابرت هوس نیز می تواند در کنار آنها و یا به جای آنها بازی کنند. آسیردل اورنوی تازه وارد هم رقابت زیادی با وین بریج برای بازی در پست مدافع چپ خواهند داشت در سمت دیگر هم به نظر می رسد پائلو فرا به گلن جانسو برتزی داشته باشد.

در زمین هم کلود ماکلله قرار می گیرد تا فرانک لمپار جلوی او بتواند بیشتر نفوذ کند. جوکول، یتاگو و ژرمی هم خط میانی را تشکیل می دهند واسین هم می تواند نقشهای مختلفی را ایفا کند هر چه احتمالا او به عنوان مکمل لمپاز ظاهر خواهد شد. در خط حمله هم مورینیو از هر نان کرسپو و یا دروگبای قدرتمندتر استفاده خواهد کرد و در کنار آنها آدین روبن یا دامین داف نقش مهاجم دوم را ایفا می کنند. گودیاسن هم می تواند این پست را داشته باشد. شان رایت فیلیپس هم می تواند در نقش پیستون راست ظاهر شود در عین حال داف و روبن هم می توانند به عنوان هافیک تهاجمی در مواقع حمله بازی کنند.

ورزشگاه

استنفورد بریج (گنجایش 42499) حضور رومن ابراموویچ جان تازه ای به این استادیوم داد. کن بیتس مدیر پیشین قصد داشت این استادیوم را به هتل تبدیل کند و در کنار آن زمین کوچکی هم احداث کند اما آبراموویچ استنفورد بریج را دوباره احیا کرد.

سرمربی

خوزه مورینیو مرد متکی به شیوه هایی که فقط مربوط به خود او می شود. او مربیگری را در کنار بزرگانی چون بابی رامبسون و لوئیس و نگال در بارسلونا آموخته و با روشهای منحصر بفردش پورتو را در لیگ قهرمانان به مقام نخست رساند. او اگر به همراه چلسی هم به چنین عنوان دست یابد در زمره مربیان بزرگ دنیا قرار خواهد گرفت.

بازیکن کلیدی

فرانک لمپارد... او جانشین دیوید پلات پیو شد اما خیلی زود خود را به عنوان بازیکنی طراز اول در اروپا مطرح کرد. بازیکنی کاملاً حرفه ای که نقش موثری در میانه میدان دارد.

بازیکن مورد توجه

شان رایت فیلیپس... بازیکن سریع و تکنیکی که با مبلغی معادل 21 میلیون پوند تابستان گذشته راهی چلسی شد. اما مورینیو با وجود بازیکنانی نظیر دامین داف و آرین روبن چگونه از او استفاده خواهد کرد.

سوابق در لیگ قهرمانان

چگونگی راهیایی: به عنوان قهرمان لیگ

عناوین پنج سال گذشته

1- 2000: عدم راهیابی

2- 2001: عدم راهیابی

3- 2002: عدم راهیایی

4- 2003: مرحله نیمه نهایی (شکست مقابل موناکو در مجموع با نتیجه 5 بر3)

5- 2004: مرحله نیمه نهایی (شکست مقابل لیورپول در مجموع با نتیجه یک بر صفر)

UserName