• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • دوشنبه 1384/11/24
  • تاريخ :

وحید هاشمیان:

نیمكت نشینی كریمی نگران كننده نیست
پاس بدهند، گل می زنم


تیم هانوفر نیم فصل دوم بوندس‌لیگا را با قدرت آغاز كرده است، كسب دو پیروزی و دو تساوی در چهار مسابقه ابتدایی نیم فصل دوم، مؤید این مسأله است.

در این بین درخشش وحید هاشمیان مهاجم ایرانی هانوفر، نقش مهمی در صعود این تیم به رده ششم جدول بوندسلیگا داشته است. او در بازی با هامبورگ گل دوم تیم خود را پس از پشت سر گذاشتن مهدوی‌كیا و با شوتی بسیار زیبا به ثمر رساند تا پیروزی تیمش را در آن مسابقه قطعی كند.

همچنین هاشمیان در دیدار شنبه شب این تیم برابر اینتراخت فرانكفورت عملكرد قابل قبولی داشت تا دومین پیروزی پیاپی قرمزپوشان شهر هانوفر به دست آید.

در این شرایط هانوفر با 29 امتیاز در رده ششم جدول رده‌بندی قرار گرفته و منتظر لغزش دورتموند و هرتابرلین است تا خود را به عنوان یكی از نمایندگان آلمان در جام یوفا معرفی كند.

گفت‌وگوی وحید هاشمیان را با هم در زیر می‌خوانید:

هانوفر در چهار مسابقه ابتدایی نیم فصل دوم بوندسلیگا چهره جدیدی را به نمایش گذاشته است.

ما طی هفت روز گذشته سه مسابقه سنگین را با موفقیت پشت سر گذاشته‌ایم. البته تیم ما بازیكنان مصدوم زیادی دارد و مجبور شدیم در این سه مسابقه با تركیبی ثابت مقابل حریفان به میدان برویم كه این موضوع فشار زیادی را بر نفرات تیم وارد كرد. البته مسأله مهم این است كه خیلی خوب بازی كردیم و نتایج قابل قبولی را به دست آوردیم.

سومین گل خود را در فصل جاری بوندس‌لیگا مقابل هامبورگ به ثمر رساندی، گلی كه باعث پیروزی تیم هانوفر در آن مسابقه شد؟

همیشه مقابل تیم‌هایی مثل هامبورگ و دورتموند بازی خوبی ارائه می‌دهم. سیستم بازی آنها هجومی است و این مسأله باعث می‌شود فضای بیشتری در اختیار بازیكنان مهاجم قرار گیرد.

اما گل زدن به هامبورگ كار سختی بود؟

هامبورگ یكی از بهترین تیم‌های فصل جاری بوندسلیگاست و مدعی حداقل نایب قهرمانی است، اما ما در نیم فصل دوم نتایج خوبی به دست آوردیم و حتی می‌توانستیم هرتابرلین را نیز شكست دهیم كه آنها در دقیقه 93 توانستند باخت را با نتیجه مساوی عوض كنند.

البته از هامبورگ قوی‌تر نبودیم ولی از موقعیت‌های خود به خوبی استفاده كردیم تا در نهایت سه امتیاز مسابقه را كسب كنیم. من نیز از این قاعده مستثنی نبودم و از موقعیتی كه به دست آوردم به خوبی استفاده كردم تا بتوانم دروازه حریف را باز كنم.

همه ایرانی‌ها از تو انتظار دارند در هر مسابقه گل بزنی ولی این اتفاق نمی‌افتد، عدم گلزنی‌ات چه دلیلی دارد؟

این اولین سال در دوران بازیگری‌ام است كه بسیار ناراحتم. امسال از لحاظ بدنی و فكری در آمادگی بالایی قرار دارم ولی هانوفر از لحاظ كارهای گروهی با مشكلات زیادی مواجه است. در تیم ما هافبك‌های دفاعی بسیار خوبی قرار دارند ولی هافبكی كه بتواند به خوبی مهاجمان تیم را تغذیه كند وجود ندارد. این نقیصه باعث شده است ما در بازی‌های قبلی خود با استفاده از ضربات ایستگاهی دروازه حریفان را باز كنیم.

پس خلأ یك هافبك بازیساز باعث شده است كمتر در موقعیت گلزنی قرار بگیری؟

وقتی برای مهاجمان توپ‌سازی نمی‌شود ما باید با دوندگی بیشتر، فضای لازم را برای گلزنی به وجود آوریم. باز هم می‌گویم آماده گلزنی هستم، اگر به من پاس بدهند.

این موضوع باعث نمی‌شود در مسابقات آینده با مشكل مواجه شوید؟

بازیكنان ما كاملاً آماده هستند ولی كمبود بازیكن بازیساز باعث شده مهاجمان ما به ندرت در موقعیت گلزنی قرار گیرند. البته مربی تیم تأكید فراوانی به استفاده از ضربات ایستگاهی دارد و تمرینات زیادی را در این زمینه در نظر گرفته است. ما سعی می‌كنیم با استفاده از این ضربات و همچنین ضدحملات به گل برسیم و همانند سه دیدار گذشته در نتیجه‌گیری موفق ظاهر شویم.

قبل از آنكه دروازه هامبورگ را باز كنی، مهدوی‌كیا را با یك دریبل زیبا پشت سر گذاشتی...

مهدی دفاع راست هامبورگ است و من مهاجم هانوفر. از زمانی كه نوی‌روور آمده است تیم ما با دو مهاجم بازی می‌كند كه یكی از آنها من هستم. در این بازی بارها به چپ و راست رفتم و در آن صحنه نیز پس از دریبل مهدوی‌كیا موفق شدم دروازه هامبورگ را باز كنم؟

بازی كردن دو ایرانی مقابل یكدیگر و گلزنی یكی از آنها پس از عبور از بازیكن دیگر برای فوتبالدوستان ایران بسیار جالب است.

در طول سال‌های گذشته بارها مقابل مهدوی‌كیا بازی كرده بودم. ضمن اینكه از پنج سال پیش كه از هامبورگ جدا شدم، با پیراهن بوخوم، بایرن و هانوفر مقابل این تیم شكستی را تجربه نكرده‌ام. چهار مساوی و دو پیروزی حاصل بازی‌های من مقابل هامبورگ بود ولی باز هم می‌گویم مهم‌ترین مسأله‌ای كه وجود دارد، نتیجه‌گیری تیم هانوفر است.

در بازی مقابل اینتراخت نیز یك پیروزی جالب توجه در خارج از خانه را كسب كردید كه این سه امتیاز كمك كرد هانوفر به رده ششم جدول رده‌بندی صعود كند...

تیم ما از لحاظ كارهای گروهی عملكرد بسیار خوبی داشته است. ما در خانه اینتراخت در كارهای دفاعی بسیار موفق ظاهر شدیم و یك دیدار بسیار مشكل را با پیروزی به پایان رساندیم. نیمه اول تمام بازی دست حریف بود ولی نیمه دوم دو تیم بازی متعادلی را به نمایش گذاشتند. البته باید بگویم روی ضربه استثنایی توانستیم در این مسابقه پیروز شویم.

هدف اصلی هانوفر در پایان فصل حضور در جام یوفاست، فكر می‌كنی می‌توانید به این هدف برسید؟

تا پایان فصل بازی‌های زیادی باقی مانده است و نمی‌توان در شرایط فعلی به این سؤال پاسخ داد. به علت فاصله امتیازی كم تیم‌ها سه باخت متوالی می‌تواند تیم را به انتهای جدول نیز نزدیك كند. این مسائل باعث شده هیچ تیمی در حاشیه امنیت قرار نداشته باشد.

در مسابقات گذشته تو و مهدوی‌كیا عملكرد بسیار خوبی داشته‌اید، همچنین فریدون زندی پس از مدت‌ها برای كایزرسلاترن بازی كرد، اما علی كریمی وضعیت ثابتی ندارد. این مسأله باعث نمی‌شود این بازیكن دچار افت روحی شود و در جام جهانی نتواند برای تیم ایران عملكرد قابل قبولی داشته باشد؟

بازی كردن در تیم بایرن مونیخ كار ساده‌ای نیست. این تیم بازیكنان بزرگ و قدرتمندی دارد كه رقابت با آنها برای حضور در تركیب اصلی تیم بسیار سخت است اما علی كریمی تلاش زیادی انجام می‌دهد كه در تركیب تیم به میدان برود و البته بازی‌های قابل قبولی نیز به نمایش گذاشته است ضمن اینكه ماگات اجازه نمی‌دهد هیچ بازیكنی دچار افت و از آمادگی مطلوب دور شود.

حضور كریمی با شرایط خوبی كه دارد برای تیم ایران در جام جهانی یك غنیمت بزرگ است و نیمكت‌نشینی او در بایرن مونیخ اصلاً نگران كننده نیست زیرا او در اوج آمادگی قرار دارد.

صحبت از جام جهانی شد. می‌گویند عملكرد كاستاریكا حریف تداركاتی تیم ملی ایران در اسفند ماه، همانند مكزیك است و این دیدار می‌تواند به ما در راه شناخت از این حریف كمك كند، این مسأله را قبول داری؟

بازی‌های مكزیك را در مسابقات كنفدراسیون‌ها دیده‌ام. بازیكنان این تیم حتی در فضای بسیار كم نیز فوق‌العاده عمل می‌كنند اما من بازی كاستاریكا را ندیده‌ام و نمی‌توانم در مورد این تیم نظر بدهم.

البته این مسابقه می‌تواند برای تیم ایران بسیار مفید باشد زیرا آنها توانسته‌اند با حضور موفق در مرحله مقدماتی، جواز حضور در جام جهانی آلمان را به دست آورند. كاستاریك تیمی است كه به جام جهانی صعود كرده است و مطمئنا انگیزه بسیار زیادی برای حضور موفق در بازی‌های تداركاتی دارد.

با شرایط و برنامه‌ریزی فعلی تیم ایران می‌تواند در جام جهانی موفق ظاهر شود؟

امیدوارم بتوانیم با استفاده از بازی‌های تداركاتی با آمادگی كامل در مسابقات جام جهانی شركت كنیم، ضمن اینكه اردوی آخر تیم ملی كه از اردیبهشت ماه آغاز می‌شود، مهم‌ترین مرحله آماده‌سازی تیم ملی است.

همان‌طور كه برانكو نیز گفته است در این اردو تیم ایران می‌تواند از لحاظ هماهنگی و آمادگی جسمانی به شرایط ایده‌آل برسد و با انجام دیدارهای تداركاتی خوب در آن مقطع با قدرت بالا در مسابقات جام جهانی شركت كند.

UserName