• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • يکشنبه 1389/11/24 ساعت 12:30
  • تاريخ :

غيرقابل پيش‌بيني‌ترين داربي!

شهرآورد پايتخت

"علي دايي" مشکلات پرسپوليس را بيان کرد. او مي‌گويد آن چند روز تعطيلي را در ميان اين همه بازي در ليگ حذفي و آسيايي از بازيکنان غيرقابل پيش‌بيني‌ترين دربي تاريخ نبايد بگيريم. پرويز مظلومي نيز همين مسأله را بيان مي‌کند ضمن اينکه تأکيد مي‌کند که فشردگي بازيها و سفر استقلال از پرسپوليس هم بيشتر است چراکه آنها روز 26 اسفندماه از سفر عربستان برمي‌گردد و روز 29 اسفند (يعني تنها 3 روز بعد) هم بايد به ميدان برود!

اين مشکلات، مشکلات فني و روحي 2 تيم بزرگ پايتخت است اما واقعيت اين است که مشکلات بزرگ ديگري هم سر راه برگزارکنندگان دربي 70 قرار دارد که سعي داريم خيلي کوتاه آنها را از جلوي چشم عبور دهيم.

پيش بيني اول:

 تاريخ نشان داده که محاسبه تماشاگران در تعطيلات عيد کاملا غيرقابل پيش‌بيني است. نمونه بزرگ اين اتفاق به بازي ايران و ژاپن بازمي‌گردد که در تعطيلات عيد برگزار شد! و 5 کشته به جاي گذاشت چراکه 120 هزار نفر به ورزشگاه آزادي آمده بودند و به هنگام خروج با مشکلات عديده‌اي مواجه شدند!

در واقع اين ديدار که بزرگترين ديدار داخلي وقتي در سطح آسيا محسوب مي‌شود به هيچوجه قابل پيش‌بيني نيست چراکه معلوم نيست چند نفر آن روزها در تهران حضور دارند!

داربي پايتخت

پيش بيني دوم:

 در راستاي غير قابل پيش‌بيني بودن اين ديدار بايد تأکيد کنيم که در روزهاي معمولي و کاري بسياري از هواداران 2 تيم از هزاران کيلومتر دورتر از تهران خود را به آزادي مي‌رسانند و حتي شب را پشت درهاي آزادي سپري مي‌کنند که اين مسأله موجب شده طي ديدارهاي اخير خيلي‌ها سعي مي‌کنند براي آنها آب و غذا ببرند و سرويس بهداشتي صحرايي درست کنند!

پرسش اينجاست در تعطيلات عيد که همه ايران بيکار هستند چند نفر و چند هزار نفر به تهران مي‌آيند و از شب قبل پشت دربهاي بسته ورزشگاه آزادي آتش روشن مي‌کنند!

چه کسي مي‌تواند محاسبه کند که از پنجم فرودين‌ماه چند نفر در خيابانهاي منتهي به آزادي حضور دارند؟ يا حتي از چند روز قبل شهرستاني هاي عزيز آنجا حضور دارند؟ آيا مي‌توان 20 هزار نفر (به عنوان مثال) آب و غذا رساند يا سرويس صحرايي براي آنها ايجاد کرد؟اصالتا کنترل آنها چگونه صورت مي‌گيرد؟

پيش بيني سوم:

 روز 6 فروردين روزي است که خيلي از تهران رفته‌ها قصد بازگشت به تهران را خواهند داشت و اين يعني ترافيک بسيار شديد و قفل در اتوبان تهران- کرج از غرب به شرق!تصور کنيد يکصد هزار نفر در يک لحظه به آن جمعيت ميليوني در حال بازگشت به تهران اضافه شوند!آيا کنترل ترافيک ممکن است؟

آيا قفل ترافيک به اين زوديها و به اين راحتيها در غرب تهران باز مي‌شود؟... و اگر باز نشود آن ترافيک و خستگي مفرط به دليل ساعتها بيکاري و انتظار تبعاتي ندارد؟ تصادف ندارد؟ سوهان اعصاب نيست؟

داربي پايتخت

پيش بيني چهارم:

به دليل شرايط سفري در عيد نوروز مطمئنا مثل هر سال پرسنل زحمتکش انتظامي و پليس راههاي نيروي انساني فراواني را براي کنترل امنيت و ترافيک راههاي سراسر ايران به کار مي‌گيرند.

پرسش چندباره اين است آيا در روز 6 فروردين اين 2 ارگان که مسئول امنيت و ترافيک هستند به سادگي نيروي انساني براي کنترل چنين جمعيتي را دارند؟

 

با همه موارد ذکر شده نمي‌دانيم مسئولان امنيتي اجازه چنين برگزاري را با اين همه موارد غير قابل پيش‌بيني مي‌دهند يا داده‌اند؟

اين پرسش آخري از همه پرسشهاي ديگر مهمتر است بايد صبر کرد و ديد که آيا اين بازي واقعا در زمان عجيب 6 فروردين برگزار مي‌شود؟

واقعيت اين است که برگزاري دربي 70 در تاريخ 6 فروردين ماه مشکلات فراواني براي برگزارکنندگان اين اتفاق بزرگ دارد.

بخش ورزشي


منبع: عصر ايران
UserName