• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 2682
 • يکشنبه 1389/11/24
 • تاريخ :

آیا خدا شیطان را خلق كرد؟

علامت سوال, سوال

آیا شیطان وجود دارد ؟ آیا خدا شیطان را خلق کرد ؟

استاد دانشگاه با این سوال‌ها شاگردانش را به چالش ذهنی کشاند.

آیا خدا هر چیزی که وجود دارد را خلق کرد؟  

شاگردی با قاطعیت پاسخ داد: «بله او خلق کرد»    استاد پرسید: «آیا خدا همه چیز را خلق کرد؟»   شاگرد پاسخ داد: «بله، آقا».

استاد گفت: «اگر خدا همه چیز را خلق کرد، پس او شیطان را نیز خلق کرد. چون شیطان نیز وجود دارد و مطابق قانون که کردار ما  نمایانگر ماست، خدا نیز شیطان است» شاگرد آرام نشست و پاسخی نداد. استاد با رضایت از خودش خیال کرد بار دیگر توانست ثابت کند که عقیده به خدا، افسانه و خرافه‌ای بیش نیست.

 

 شاگرد دیگری دستش را بلند کرد و گفت: «استاد می‌توانم از شما سوالی بپرسم؟»  استاد پاسخ داد: «البته» شاگرد ایستاد و پرسید: «استاد، سرما وجود دارد؟».

استاد پاسخ داد:«   این چه سوالی است البته که وجود دارد. آیا تا کنون حسش نکرده ای؟ » شاگردان به سوال مرد جوان خندیدند.    مرد جوان گفت :«   در واقع آقا، سرما وجود ندارد. مطابق قانون فیزیک چیزی که ما از آن به سرما یاد می‌کنیم در حقیقت نبودن گرماست. هر موجود یا شی را می‌توان مطالعه و آزمایش کرد وقتی‌که انرژی داشته باشد یا آن‌را انتقال دهد؛ و گرما چیزی است که باعث می‌شود بدن یا هر شیء انرژی را انتقال دهد یا آن‌را دارا باشد. صفر مطلق  نبود کامل گرماست. تمام مواد در این درجه بدون حیات و بازده می‌شوند. سرما وجود ندارد. این کلمه را بشر برای اینکه از نبودن گرما توصیفی داشته باشد خلق کرد. »   شاگرد ادامه داد:  « استاد تاریکی وجود دارد؟ ».

 استاد پاسخ داد: «البته که وجود دارد»   شاگرد گفت: «دوباره اشتباه کردید آقا! تاریکی هم وجود ندارد. تاریکی در حقیقت نبودن نور است.  نور چیزی است که می‌توان آن‌را مطالعه و آزمایش کرد. اما تاریکی را نمی‌توان. در واقع با استفاده از قانون نیوتن می‌توان نور را به رنگ‌های مختلف شکست و طول موج هر رنگ را جداگانه مطالعه کرد. اما شما نمی‌توانید تاریکی را اندازه بگیرید. یک پرتو بسیار کوچک نور دنیایی از تاریکی را می‌شکند و آن‌را روشن می‌سازد. شما چطور می‌توانید تعیین کنید که یک فضای به خصوص چه میزان تاریکی دارد؟ تنها کاری که می‌کنید این است که میزان وجود نور را در آن فضا اندازه بگیرید. درست است؟ تاریکی واژه‌ای است که بشر برای توصیف زمانی که نور وجود ندارد بکار می‌برد.»   در آخر مرد جوان از استاد پرسید: «آقا، شیطان وجود دارد؟». 

  استاد زیاد مطمئن نبود.   پاسخ داد: «البته همان‌طور که قبلاً هم گفتم. ما او را هر روز می‌بینیم. او هر روز در مثال‌هایی از رفتارهای غیر انسانی بشر به همنوع خود دیده می‌شود. او در جنایت‌ها و خشونت‌های بی شماری که در سراسر دنیا اتفاق می‌افتد وجود دارد. این‌ها نمایانگر هیچ چیزی به جز شیطان نیست.» و آن شاگرد پاسخ داد: «شیطان وجود ندارد آقا. یا حداقل در نوع خود وجود ندارد. شیطان را به سادگی می‌توان نبود خدا دانست. درست مثل تاریکی و سرما. کلمه‌ای که بشر خلق کرد تا توصیفی از نبود خدا داشته باشد. خدا شیطان را خلق نکرد. شیطان نتیجه آن چیزی است که وقتی بشر عشق به خدا را در قلب خودش حاضر نبیند. مثل سرما که وقتی اثری از گرما نیست خود به خود می‌آید و تاریکی که در نبود نور می‌آید».  

          نام آن مرد جوان آلبرت انیشتین بود.


باشگاه كاربران تبیان - ارسالی از sakura57357

شیطان:به یادم باش

شیطان:به یادم باش

امروز صحنه ای رو دیدم که چندان زیبا به نظر نمی رسید. خانم محترمی چنان چادر سرش کرده بود که خنده اطرافیان رو باعث میشد. ونمیگم چادر سر نمی کرد بهتر بود، ولی کاش حالا که چادر رو به عنوان پوشش انتخاب کرده بود ، به خودش و چادرش احترام بیشتری میگذاشت. اشخ
چراغ راهنماي انسان

چراغ راهنماي انسان

بعد از اینکه چند دقیقه در آن خاکهای داغ دویدیم٬ به بچه های سر ستون اشاره کرد و گفت : «به یاد شهدای کربلا٬ در این آفتاب سوزان٬ روی زمین پشتک بزنید!» برگشتم عقب٬ به او نگاه کردمو گفتم: «پشتک چه ربطی داره به شهدای کربلا؟!»
كاربران تبيان تبريك ميگويند

كاربران تبيان تبريك ميگويند

باشگاه كاربران : رسول گرامی اسلام صلوات الله علیه و آله فرمودند: هرکس بشارت ماه ربیع الاول را به من بدهد من هم بشارت بهشت را به او می دهم . مژده رسيدن ماه ربيع الاول در سايت تبيان مژده رسيدن ماه ربيع در انجمن هاي تخصصي بعضي كاربران ت
UserName