• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 4066
 • دوشنبه 1389/11/25
 • تاريخ :

انگیزه ای برای غیبت کردن!

غیبت


باید دانست که برای انجام هر کاری ، انگیزه ای لازم است و انگیزه هاى غیبت بسیار است . در حقیقت می توان گفت، داشتن انگیزه برای انجام هرکاری، در حکم موتور حرکتی است که آدمی را به سوی مقصد و هدف رهسپار  می کند .


غیبت کردن نیز از گناهان کبیره ای است که آدمی برای انجام آن ، انگیزه وبه عبارتی توجیهاتی برای خود دارد که در این مقاله مختصری به بیان این انگیزه ها می پردازیم :

1- درمان خشم زیاد ؛  آن وقتى است كه فردی بر اثر عاملى بر كسى خشم بگیرد و خشم او به جوش آید و با نقل بدى هاى آن كس (بیمارى ) خشم خود را درمان كند، در این صورت است كه اگر انسان دینى نداشته باشد كه مانع از گناه شود ، طبعاً زبانش به بدگویى و غیبت گشوده مى شود و گاه در هنگام خشم جلو درمان آن را مى گیرد و خشم در درون او حبس مى شود و به صورت كینه در مى آید و انگیزه اى براى نقل بدى ها مى شود . بنابراین كینه و خشم ، انگیزه بزرگى است كه انسان را به غیبت وا مى دارد .

2- موافقت كردن با همگان و حسن معاشرت با رفیقان و همراهى با آنان در سخن گفتن؛ زیرا معتقد است هرگاه آنان به غیبت دیگران بپردازند و او مجلس را ترك كند، او را زشت شمارند، از او گریزان مى شوند و به او بى اعتنایى مى كنند و از این رو با آنها مساعدت و همراهى كرده و آن را حسن معاشرت و همنشینى مى داند .

گاه رفیقانش خشمناك مى شوند او نیز به خاطر شریك دانستن خود در خوشى و ناخوشى آنان خشمگین مى شود در نتیجه به همراه آنها به نقل بدى ها و عیب هاى دیگران مى پردازد و با آنها هلاك مى شود .

3- گاهی انسان فکر و گمان می کند كه شخصى بزودى در نزد مرد بزرگى از او بدگویى خواهد كرد یا بر علیه او شهادتى خواهد داد و او پیش از این كه طرف مقابل بدگویى را آغاز كند ، براى بى ارج كردن شهادتش از او بدگویى می كند ؛ یا این كه اول چیزى راجع به او نقل كند كه راست باشد تا پس از آن زمینه دروغ بستن بر او فراهم آید و با آن سخن راست اول، دروغ خود را ترویج و به آن استشهاد كند .

موافقت كردن با همگان و حسن معاشرت با رفیقان و همراهى با آنان در سخن گفتن؛ زیرا معتقد است هرگاه آنان به غیبت دیگران بپردازند و او مجلس را ترك كند، او را زشت شمارند، از او گریزان مى شوند و به او بى اعتنایى مى كنند و از این رو با آنها مساعدت و همراهى كرده و آن را حسن معاشرت و همنشینى مى داند

4- كارى به او نسبت داده شود و بخواهد با غیبت از كسى كه آن را انجام داده خود را تبرئه كند ، در حالى كه شایسته است خود را تبرئه كند و از كسى كه آن را انجام داده ، غیبت نكند و دیگرى را به آن كار نسبت ندهد .

غیبت

5- قصدش فخرفروشى و اظهار چیزى باشد كه ندارد ، به این صورت كه با كاستن از ارج دیگرى خود را بلند مرتبه نشان دهد .

6- حسد نسبت به كسى كه مردم او را مى ستایند و دوستش دارند و احترامش مى كنند . بنابراین گاه دیده می شود که فردی مى خواهد این نعمت از کسی که در میان مردم محبوب است  گرفته شود و راهى جز بدگویى از او نمى یابد ، از این رو مى خواهد آبرویش را در پیش مردم ببرد تا كسى ستایش و احترامش نكند ، چرا كه شنیدن ستایش مردم از او بر وى گران مى آید و این عین حسد است و با خشم و كینه فرق دارد .

7- بازى و شوخى و گذراندن وقت به خنده ، از این رو كارهایى از دیگران نقل مى كند كه مردم بخندند و این كارها به صورت تقلید از دیگران و تعجب از آنان و واداشتن مردم به شگفتى است .

8- به قصد تحقیر دیگران به ریشخند و مسخرگى بپردازد و این عمل گاه در حضور طرف و گاه در غیبت اوست و سرچشمه آن تكبر و تحقیر كردن شخص مورد تمسخر است .

 

اصل انگیزه های غیبت از زبان امام صادق(ع)

در « مصباح الشریعه »از حضرت صادق علیه السّلام روایت شده : " اصل غیبت ده نوع است ؛ 1- درمان خشم شدید ، 2-همراهى كردن با گروهى ، 3- تهمت زدن ، 4- تصدیق كردن خبرى بدون تحقیق ، 5- بدگمانى ، 6-حسادت ، 7- ریشخند ، 8- شگفت زدگى ، 9- دلتنگى كردن ، 10- خودآرایى

 

نتیجه گیری :

به امید آنکه برای انگیزه ها و توجیهات بی هدف خود بر گرد غیبت نرویم و روز به روز از این رذیله اخلاقی دورتر شویم .  

                                                                                                                                                 فرآوری : زهرا اجلال

                                                                                                                           بخش اخلاق و عرفان اسلامی  تبیان


منبع :

- سخنرانی آیت الله آقا مجتبی تهرانی پیرامون " نکوهش غیبت از دید شرع "

- کتاب " المحجة البیضاء فى تهذیب الا حیاء " ، نوشته ملامحسن فیض كاشانى رحمه اللّه علیه ، ترجمه :عبدالعلى صاحبى (بحث غیبت )

 

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
غیبت و راههای درمان آن

غیبت و راههای درمان آن

معنای غیبت اشكال مختلف غیبت حرمت غیبت اجماعی است عذاب برای غیبت كننده غیبت حق الناسی است كه ... آسیب های اجتماعی غیبت راه درمان غیبت گوش دادن به غیبت نیز حرام است كلامی از شهید ثانی نوزدهمین حدیث از چهل حدیث حضرت امام خمینی(...
آثار غيبت

آثار غيبت

كسانى كه شنونده غيبت هستند همواره اين احتمال را مى‏دهند كه غيبت كننده در غياب آنان نيز از عيوبشان سخن گويد. در نتيجه رابطه آنان با غيبت كننده تضعيف مى‏شود. در صورتى كه غيبت زياد صورت گيرد محيط اجتماع امنيت خود را از دست مى‏دهد و آبروى انسان‏ها در خطر مى‏ا
UserName