• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • پنج شنبه 1389/11/21
  • تاريخ :

حالا نوبت ركورد خواب است!

احسان قائم مقامي در مسابقه شطرنج

احسان قائم مقامي استاد بزرگ شطرنج ايران پس از اين كه 25 ساعت طول كشيد تا مسابقه‌اش را به پايان برساند و ركورد جهان را شكسته و نام خود و ايران را در كتاب گينس ثبت كند، مي‌گويد حالا مي خواهد ركورد خواب را بشكند.

احسان قائم مقامي پس از بر گرداندن ركورد انجام بازي همزمان به ايران اظهار خوشحالي مي كند كه توانسته به قولش عمل كند و مي گويد كه ركوردش به هيچ وجه قابل مقايسه با ركورد شطرنج باز رژيم اشغالگر صهيونيستي نيست. او اعتقاد دارد كه عجيب نيست كسي از ايران بتواند ركوردش را بشكند، چرا كه ايرانيان دنياي استعداد هستند.

وي در ادامه ركوردش را به همه مردم ايران تقديم مي كند و مي گويد كه به قولش عمل كرده و توانسته اين ركورد را براي ايران پس بگيرد.

استاد بزرگ شطرنج ايران  اظهار كرد: پيش از اين محجوب اين ركورد را شكسته بود و پس از آن، اين ركورد در اختيار گرشون از رژيم اشغالگر قدس - با حضور 523 نفر- افتاد. من تصميم گرفتم ركورد بازيهاي همزمان را به دست بگيرم. فرصت را مناسب ديدم تا در ايام مبارك دهه فجر اين رويارويي را داشته باشم و تلاش كنم كه اين ركورد بزرگ را به نام خودم ثبت كنم.

وي در پاسخ به اين پرسش كه شما پوزه‌ي رژيم صهيونيستي را به خاك ماليديد، تصريح كرد: نام ايران بزرگتر از آن است كه خودمان را درگير اين مسايل كنيم. ايران اينقدر بزرگ است كه لايق بهترين هاست. بحث سياسي را كنار بگذاريم. ايران اين توانايي را دارد كه در همه زمينه‌ها با پتانسيل زيادي كه دارد بدرخشد. اين بار يك اشغالگر اين ركورد را در اختيار داشت. حتي اگر اين ركورد دست كس ديگري هم بود، باز هم براي شكستن آن اقدام مي كردم.

وي افزود: بازيهاي همزمان به گونه‌اي است كه بازيكن يا استادبزرگ شطرنج بايد تمركز زيادي را طي كند و روال يكنواختي براي موفقيت داشته باشد.

احسان قائم مقامي در مسابقه شطرنج

قائم مقامي استقبال شطرنج بازان را بي نظير قلمداد كرد و يادآور شد: در اين رقابتها قرار بود با 604 نفر مسابقه دهم، حدود 800 نفر كه به طور رسمي ثبت نام كرده بودند، نتوانستند در اين مسابقه شركت كنند. كميته برگزاري مسابقات قول داده كه در آينده نزديك مسابقه‌اي را با حضور آنها ترتيب دهد. كادر برگزاري مسابقات نتوانست جلوي برخي از متقاضيان را بگيرد. از دورترين استانها ما شركت كننده داشتيم. شطرنج بازان خيلي خوب بودند به ويژه نونهالان و نوجوانان كه عالي كار كردند تا اثبات شود كه شطرنج ايران مراحل رشد خوبي را طي مي كند و آنها مي توانند در آينده براي ايران افتخارآفرين باشند. در ابتدا مسوولان تصميم گرفتند كه هيچ كس را اضافه نكنند، ولي در ادامه درگير احساسات برخي از افراد شدند و تعداد ده نفر به شركت كنندگان اضافه شد.

استاد بزرگ شطرنج ايران با بيان اين كه در مجموع خودم را انسان نسبتا موفقي مي دانم، تاكيد كرد: فكر مي كنم در اين مسابقه پدر و مادرم خيلي برايم مايه گذاشتند و جزو تيم تداركاتي‌ام بوده‌اند. دوستان خوبم زحمت كشيدند ، حدود 200 نفر دست به دست هم دادند تا اين رويداد به بهترين نحو انجام شود. خوشبختانه حريفانم هم راضي بودند. البته كمبودهايي وجود داشت، ولي كار بزرگي انجام شد. فدراسيون شطرنج نيز مي تواند براي برگزاري مسابقات در آينده پايه گذاري كند.

دارنده ركورد بازي همزمان با 614 شطرنج باز در جهان مسابقه‌اش را بسيار دشوار دانست و گفت: اجرا و تداركات اين مسابقه بيشتر انرژي مرا صرف كرد. من براي مسابقه تمرينات شخصي نداشتم و از نظر جسماني آماده نبودم، ولي اراده‌اي كه به خرج دادم، به كمكم آمد. مي‌خواستم در آستانه پيروزي انقلاب اسلامي پيروزي با ارزشي را به مردم تقديم كنم. انرژي زيادي صرف كردم. در يك ماه به طور ميانگين كمتر از سه ساعت خوابيدم، ولي با انرژي مثبتي كه از محيط و دوستانم گرفتم، مشكلاتي را كه طي مسابقه برايم پيش آمد را پشت سر گذاشتم.

وي گفت: شب پيش از بازي يك لحظه احساس رعب و وحشت كردم. وقتي سالن مسابقه را ديدم كه اينقدر پيچيده بود و شايد هر كس مي ديد كه طي كردن اين مسافت (55 كيلومتر) غيرممكن بود. برايم بسيار اهميت داشت كه با امتياز بسيار بالا و متفاوت نسبت به گذشته ظاهر شوم. خوشبختانه به قول خودم عمل كردم و توانستم با ركورد 98 درصد به پيروزي برسم.

قائم مقامي رکورد شکست

قائم مقامي بار ديگر به استقبال زياد شطرنج بازان در اين مسابقه اشاره كرد و گفت: ديروز نگران بودم كه شايد مردم از برگزاري اين مسابقه ناراضي باشند. 800 نفر پشت درهاي بسته ماندند چون سالن پر از جمعيت بود. در دو سه ساعت اول مسابقه اين موضوع مرا ناراحت كرده بود. اكنون بسيار خوشحالم كه اين ركورد به ايران تعلق گرفت، چرا كه كشور ما هيچ چيزي كم ندارد و ما مي توانيم خودمان را به بام هاي جهان برسانيم.

وي در پاسخ به اين پرسش كه شما تا 470 مسابقه اول فقط، نيم امتياز از دست داده بوديد چه اتفاقي افتاد كه به يكباره در چند بازي شكست خورديد اظهار كرد: حدود يك ساعت و نيم از مسابقه را دچار ضعف شديدي شدم و 95 درصد امتيازاتم را در اين شرايط از دست دادم. از نظر رواني شرايط خوبي نداشتم. با استراحت 30 دقيقه‌اي ريكاوري كردم و خوشبختانه توانستم بخش آخر مسابقه را قابل قبول به اتمام برسانم. بازيكنان خيلي خوب بودند. من خيلي خوشحال شدم كه ديدم شطرنج ايران اينقدر پيشرفت كرده است. در ميان حريفانم شطرنج باز 8 ساله اي را ديدم كه حتي چشم روي هم نگذاشت و خيلي جدي رقابت كرد.

وي در حالي كه مي خنديد درباره شرايط كنوني اش گفت: اكنون بايد بروم و ركورد خواب را بزنم.

قائم مقامي با بيان اين كه شايد مي توانستم 40 درصد بهتر از اين باشم به ايسنا گفت: مي‌توانستم عملكرد بهتري داشته باشم، ولي متاسفانه به دليل ضعف بدني شرايطم تغيير كرد.

وي در پاسخ به اين پرسش كه براي ثبت ركوردش مشكلي وجود ندارد و آيا فدراسيون جهاني اين ركورد را به تاييد رسانده است، يادآور شد: نايب رييس فدراسيون جهاني كه سرداور مسابقات قهرماني جهان است به ايران آمده بود و بر انجام مسابقه نظارت داشت ، ما همه مدارك را براي چك مجدد ارسال مي كنيم. فدراسيون جهاني هم گزارش را به گينس مي دهد. فكر مي‌كنم فدراسيون جهاني ركورد من را تاييد كرده باشد.

وي در پاسخ به اين پرسش كه آرزوي دست نيافته خود را در شطرنج چه مي داند تصريح كرد: من فقط يك آرزوي دست نيافته در شطرنج دارم كه آن هم قهرماني جهان است. قهرماني جهان كار بسيار سختي است، امكانات خاص و ويژه‌اي را مي طلبد. خودم هم بايد با اراده كار كنم كه به اين مهم برسم. معتقدم كه امكانات به اضافه اراده آهني مي تواند مرا به قهرماني جهان بر ساند كسب تك مدال شطرنج كار بسيار دشواري است. متاسفانه در شطرنج وزن و حروف وجود ندارد و كلاس قهرمانان در دنيا زياد است. من 6 بار به مرحله نهايي رقابتهاي قهرماني جهان به طور پي در پي رسيدم، ولي هيچ وقت شانس كسب عنوان قهرماني را نداشتم. بايد براي رسيدن به اين هدف در برنامه تمريني شخصي‌ام تجديد نظر جدي كنم. شايد كسب اين هدف نياز به 10 ساعت تمرين در روز داشته باشد. اميدوارم با در اختيار داشتن امكانات بتوانم اراده ام را تجهيز كنم و به تنها آرزوي دست نيافته ام برسم.

احسان قائم مقامي

وي در پاسخ به اين پرسش كه آيا فكر مي كنيد در ايران كسي بتواند ركورد شما را بشكند، خاطرنشان كرد: اصلا بعيد نيست. ايرانيان دنيايي از استعداد هستند. يك سال ونيم قبل آقاي محجوب ركورد را براي ايران كسب كرد كه يكسال پابرجا بود. عجيب نيست كه ركورد كسي شكسته شود. شايد خودم بخواهم ركوردم را يكبار ديگر ارتقا دهم، ولي فعلا نمي توانم تعداد حريفانم را اعلام كنم. دستيابي به اين هدف نيازمند آمادگي جسماني بسيار بالاست كار سختي است. من در اين مسابقه تنها 30 درصد شرايط ايده‌الم را داشتم.

وي در پايان در پاسخ به اين پرسش كه آيا ركورد امروز شطرنج باز اوكراين الاصل رژيم صهيونيستي را تحريك نمي كند تا ركورد شما را بشكند، به ايسنا گفت: ركورد ما به هيچ وجه قابل قياس با هم نيست. گرشون 84 درصد ركورد زده ولي من با 98 درصد موفقيت. نمي توان اين دو ركورد را با هم مقايسه كرد، چرا كه حريفان من خيلي قوي تر بودند.

بخش ورزشي


منبع: ايسنا

UserName