• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 4208
 • چهارشنبه 1389/11/20
 • تاريخ :

بهترين اقتباس هاي ادبي در سينماي جهان

بهترين اقتباس هاي ادبي در سينماي جهان

مي دانيد بهترين و برترين فيلم هاي داستاني و سينمايي جهان با اقتباس از رمان ها و آثار مکتوب نويسندگان ادبي توليد شده اند؟!

چندي پيش سايت اسکرين فهرستي از ده فيلم سينمايي که بر اساس رمان، داستان و ديگر آثار مکتوب نويسندگان ادبي در سراسر جهان توليد شده اند را معرفي کرده است که اين فيلم ها به عنوان موفق ترين و ماندگارترين آثار سينمايي جهان نام برده شده است.

من در اين جا هفت فيلم از اين ده فيلم را با توجه به اقتباس ادبي شان، عنوان مي کنم:

 

در صدر اين فهرست فيلم «پدرخوانده» قرار دارد، که با اقتباس از رمان "پدرخوانده" اثر پرفروش ماريو پوزو ست که در سال 1969 منتشر شد. اين اثر از نظر واقعي بودن داستان و ترسيم چهره‌هاي انساني از اعضاء و سرکردگان مافياي آمريکا اهميت دارد. پدرخوانده از پرفروش‌ترين کتاب‌هاي تاريخ نشر آمريکاست و در تاريخ نشر جهان نيز در رتبه‌هاي نخست قرار دارد. براساس اين داستان، سري فيلم‌هاي بسيار مشهور و پرفروش پدرخوانده ساخته شده است.

 

پس از اين اثر، از فيلم «بر باد رفته» نام برده شده است؛ برباد رفته [Gone with the Wind]. يگانه رمان مارگارت ميچل ، بانوي نويسنده امريکايي ست، که در 1936 در امريکا و در 1939 در فرانسه انتشار يافت؛در زمان انتشار، پرفروش‌ترين کتاب جهان بود؛ اين رمان شرح حال اسکارلت اوهارا است که مادرش از نجيب­زاده­هاي ساحل جورجيا و پدرش دهقان‌زاده­اي ايرلندي است. اسکارلت دلفريبي را از مادر به ارث برده است و سرسختي و عزم راسخ را از پدر؛ خصوصياتي که به او امکان مي­دهد تا از مصايب جنگ جان بدر برد. ....

 

جايگاه سوم اين فهرست به فيلم «جادوگر شهر از» تعلق دارد؛ "جادوگر شهر از" رمان کلاسيک آمريکايي است که توسط " آل فرانک باوم" در سال 1900 ميلادي براي کودکان نوشته شد. داستان ازاين قرار است: دوروتي دخترک کوچکي است که همراه سگش توتو در کشتزاري در کانزاس زندگي مي‌کند. روزي گردبادي مي‌آيد و دوروتي و سگش و خانه‌اش را با خود به آسمان مي‌برد و در سرزمين آز پايين مي‌آورد. در آز همه چيز زيبا و غريب است. ...

"پدرخوانده" از نظر واقعي بودن داستان و ترسيم چهره‌هاي انساني از اعضاء و سرکردگان مافياي آمريکا اهميت دارد. پدرخوانده از پرفروش‌ترين کتاب‌هاي تاريخ نشر آمريکاست و در تاريخ نشر جهان نيز در رتبه‌هاي نخست قرار دارد.

جايگاه چهارم از آن فيلم «چه زندگي فوق‌العاده‌اي» است؛ اين فيلم اقتباسي ست از داستان بزرگترين هديه نوشته Philip Van Doren Stern (فيليپ ون دورن استرن) . نويسنده داستان که نتوانسته بود داستانش را منتشر کند, در سال 1943 آن را روي کارت هاي کريسمس نوشت و براي 200 نفر از نزديکان و دوستانش فرستاد. يکي از کارت ها به دست مدير کري گرانت رسيد تا اينکه RKO Pictures داستان را 10000 دلار خريد به اميد اينکه از روي آن فيلمي با بازي کري گرانت بسازد که ناموفق ماند. در نهايت هم که کاپرا داستان را خواند و پسنديد و طي قراردادي که با RKO بست فيلم نامه را با کمک 2 نفر ديگر نوشت. ...

 

جايگاه پنجم متعلق به فيلم «پرتقال کوکي» ست؛ پرتقال کوکي [Clockwork Orange] رماني ست از آنتوني بورجس نويسنده انگليسي، که در 1962 منتشر شده است. داستان از اين قرار است که الکس جوان شرور و خلاف‌کار به خاطر خلاف هاي بسياري که به همراه دوستانش مرتکب مي شود، به زندان مي‌افتد و در آنجا آزمايشهايي براي از ميان بردن حالات ضداجتماعي‌اش از او به عنوان موش آزمايشگاهي استفاده مي‌کنند.

 

جايگاه ششم براي فيلم «پرواز بر فراز آشيانه فاخته» است. Ken Kesey (كن كيسي) نويسنده رمان پرواز بر فراز آشيانه فاخته  كه فيلم فورمن از روي  آن ساخته شد، كتابش را در سال 1962 نوشت. زيبايي رمان كيسي فقط به دليل جذابيت هاي داستاني  و شخصيت پردازي بي نظيرش نبود. ماجرا از اين قرار است که مک مورفي در برابر جامعه ي بيرحمي مي ايستد كه با خرد كردن ضعفا بر پا ايستاده است. تيمارستان داستان ، قسمتي از جامعه ي بشري  است  كه ساكنان ديگر قسمت ها از آن بي خبر و يا غافلند. درمان بيماران اين تيمارستان، درمان نيست بلكه حذف صورت مسئله ، حذف ضعفا است... 

 

هفتمين فيلم برجسته «کشتن مرغ مقلد» است. اين رمان توسط هارپرلي نويسنده آمريکايي درسال 1960 نوشته شد، که او توانست با انتشار اين رمان جايزه پوليترز را از آن خود کند. مان کشتن مرغ مقلد از زبان دختري به نام اسکات فينچ روايت مي‌شود که دختر وکيل سفيدپوستي به نام اتيکاس فينچ است که دفاع از جوان سياه‌پوستي به نام تام رابينسون را که به اتهام نارواي تجاوز به يک دختر سفيدپوست در در شهر کوچکي به نام ميکوم، آلاباما محاکمه مي‌شود، به عهده مي‌گيرد.

 

زهره سميعي

بخش ادبيات تبيان

حالا کنجکاو شده ام

حالا کنجکاو شده ام

حالا کنجکاو شده ام
ایران را بیشتر به سیاست می شناسد!

ایران را بیشتر به سیاست می شناسد!

ایران را بیشتر به سیاست می شناسد!
گراهام گرین، مردِ دوقطبی

گراهام گرین، مردِ دوقطبی

گراهام گرین، مردِ دوقطبی
سوزان دافی: به ادبیات شرق علاقه دارم

سوزان دافی: به ادبیات شرق علاقه دارم

سوزان دافی: به ادبیات شرق علاقه دارم
UserName