• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • پنج شنبه 1389/11/21
  • تاريخ :

طلا زير قيمت جهاني

وقت و زمان


ما انسان ها رفتارهاي جالبي داريم. مثل معروف در دربازه و انتهاي سوزن واقعا راجع به ما صدق مي کند. براي اشيايي که طبق قرار دادهاي انساني براي شان ارزش و قدر زيادي تعيين شده، ما هم ارزش قائليم؛ مانند طلا و نفت.

هر روز قيمت جهاني آن را چک مي کنيم. اما برخي چيزهايي که در قرار دادهاي نانوشته ي مردم بيشتر نقاط دنيا ارزش زيادي دارد، اعتباري قائل نيستيم. براي مان مهم نيست وقتي مي شنويم در بسياري از نقاط دنيا، مردم در مترو مطالعه مي کنند و در قرارهاي شان بسيار وقت شناسند چون گمان مي کنند در قبال زمان کسي که با او قرار دارند ،مسئولند.


 

وقتي صحبت از رعايت نظم و انضباط مي ‌شود، وقت‌ شناسي يکي از نخستين صفاتي است که به ذهن خطور مي‌ کند، اما متاسفانه امروز مانند گذشته به اين خصلت پسنديده توجه نشده و به بهانه ‌هاي مختلف آن را ناديده مي ‌گيرند، در حالي که زندگي پر تلاطم و ماشيني اين دوره به نظم و وقت ‌شناسي بيشتري نياز دارد. اما افراد زيادي، شلوغي و تراکم کاري اين دوران را دليلي براي ناديده گرفتن خوش‌ قولي مي ‌دانند.

در حالي که اگر کمي دقت کنيم، مي ‌بينيم در اين دنياي شلوغ هم مي ‌شود کساني را پيدا کرد که ترجيح مي ‌دهند کارهايي را فدا کنند، ولي دير به قرار خود نرسند. آن ها چنان به خوش ‌قولي و وقت‌ شناسي اهميت مي‌ دهند که اندکي تاخير براي شان غير قابل قبول است. بنابراين مي‌ بينيم هنوز هم اين خصلت براي افرادي ارزش دارد. شايد تنها مي ‌شود اين نکته را پذيرفت که امروز بهانه ‌هاي دير رسيدن و تاخير داشتن بيشتر از گذشته شده است.

به هرحال، چه بدقول باشيم و چه خوش‌ قول، بايد بپذيريم بدقولي خصلت بدي است. وقتي اين موضوع درباره کار و مسائل کاري مطرح شود، تاثيرش هم بيشتر به نظر مي ‌رسد، اما رعايت نکردن نظم و اهميت ندادن به ساعت مشخص شده براي کاري خاص، تنها کار و همکاران را تحت تاثير قرار نمي ‌دهد. چنين فردي در خانه و زندگي شخصي هم با مشکلات و مسائل خاصي رو به ‌روست.

اگر شما هم هميشه در زندگي شخصي خود تاخير داريد، بايد به فکر ايجاد تغييري اساسي در شيوه زندگي و برنامه ‌ريزي خود باشيد. کارشناسان از شمايي که اين عادت ناپسند را داريد، سوال مي ‌کنند: «تا به حال فکر کرده‌ ايد نتيجه اين رفتار شما چيست؟» کمي به اين پرسش فکر کنيد و دوباره زندگي را بسازيد.

در ضمن، اگر شما هم با خوش ‌قول بودن و به موقع آماده شدن مشکل داريد، ممکن است حس بدي داشته باشيد. حسي بد براي اين ‌که در جمع دوستان و آشنايان فردي تنبل، نامنظم، بي‌ برنامه و خودخواه شناخته مي ‌شويد. در حالي که وقت‌ شناسي نشانه احترام و در نظر گرفتن حقوق ديگران است. به علاوه سر وقت حاضر شدن نشان ‌دهنده نظم و انضباط شخصي شما هم هست.

بدقولي

تصورش را بکنيد؛ چقدر سخت و آزار دهنده است اگر بخواهيد به موقع براي قرار ملاقات خود آماده باشيد، اما هيچ‌ وقت نتوانيد به خواسته خود برسيد. البته ممکن است گاهي هر کسي ـ همين من و شماي خوش‌قول ـ هم دير به محل ملاقات برسد. برخي مواقع شرايط باعث چنين مساله ‌اي مي ‌شود؛ تاخير هواپيما، سنگيني ترافيک خيابان‌ ها يا گم شدن کيف پول. چنين شرايطي غيرقابل اجتناب است و نمي‌ توانيم جلوي آن را بگيريم. اما اينها بدقولي نيست، بدقولي به چيز ديگري مي‌ گويند.

بدقول کسي است که هميشه دليلي براي دير رسيدن دارد. به عنوان مثال، اگر شما 8 مرتبه از 10 بار را به موقع سر قرار حاضر شويد، آدم خوش‌قولي هستيد. اما اگر اغلب اوقات دير به قرار خود مي ‌رسيد، مي ‌توانيد شک کنيد که شايد آدم بدقولي باشيد.

خوش قولي و بدقولي

دلايلي براي بي ‌نظمي و بدقولي

گاهي ممکن است شما هيچ ‌وقت زمان کافي براي رسيدن به مقصد يا انجام کاري خاص را در نظر نگيريد.

شايد هميشه طوري برنامه ‌ريزي مي‌ کنيد که دقيقه 90 و با استرس و عجله به محل قرار خود برسيد. بنابراين مي‌ بينيم که منظم ‌تر و خوش ‌قول بودن، تنها به اندکي برنامه ‌ريزي نياز دارد، البته برنامه‌ اي درست و حساب ‌شده.

فوايد وقت ‌شناسي

زماني که شما از بقيه خوش‌قول ‌تر و مرتب‌ تر باشيد، فوايدي هم در انتظار شما خواهد بود. مردم دوست دارند با افراد مرتب و منظم آشنا شده و با آن ها معاشرت کنند، زيرا مي ‌دانند مي‌ شود به اين افراد اعتماد کرد. به علاوه خودتان نيز از استرس و نگراني خلاص مي ‌شويد. وقتي هميشه دير به محل مورد نظر برسيد، نگراني حداقل چيزي است که تجربه خواهيد کرد. همچنين ممکن است گاهي حتي دوستان و همکاران، شما را مورد تمسخر نيز قرار دهند.

انضباط، هديه‌ اي براي تمام عمر

پدر و مادر هميشه پند و اندرز‌هاي زيادي براي فرزند خود دارند تا بتوانند او را موفق و راضي ببينند. از وقتي کوچک است اين حرف‌ ها شروع مي‌ شود و تا نوجواني و جواني وي ادامه دارد: دندان‌ هايت را مسواک بزن، غذايت را تا آخر بخور، لباست را کثيف نکن، بعد از مدرسه تکاليفت را انجام بده، وقتي رسيدي به من زنگ بزن و...

جرياني هميشگي از خواسته‌ هاي آنان در انتظار فرزندان است؛ خواسته ‌هايي که اغلب نيز براي موفقيت در سطوح مختلف زندگي ضروري است و مبني بر رعايت نظم و ترتيب هستند. اما تا‌کنون با خودتان فکر کرده‌ ايد شما هميشه هم نمي ‌توانيد آن ها را کنترل کنيد؟ شما هميشه کنار آن ها نيستيد تا دائم اين نکات را به آن ها يادآوري کنيد.

کمي فکر کنيد؛ شايد راهي بهتر و موثرتر هم وجود داشته باشد. شيوه‌ اي که کارشناسان نيز به آن اعتقاد دارند؛ آموزش نظم و انضباط از همان دوران کودکي.

با اين کار آن ها مي ‌توانند در مواقعي که عمل نادرستي انجام مي ‌شود، خودشان قضاوت کرده و به قول معروف مچ خود را بگيرند. هميشه که پدر و مادر و معلم دور و بر کودک نيستند، بنابراين بهتر است نظم و اهميت آن را به کودکان بياموزيم.

با اين ‌که شايد در ابتدا بارها نياز به تکرار باشد، اما به مرور زمان اين تکرارها کمتر خواهد شد تا جايي که ديگر نيازي به تذکر هميشگي شما نباشد.

شما فکر مي‌ کنيد فرزند شما چگونه نظم و انضباط را ياد مي ‌گيرد؟ بعضي بچه‌ ها خيلي زود ياد مي ‌گيرند منظم باشند، اما اين به معني نااميدي از ديگر بچه ‌ها نيست. آنها فقط کمي ديرتر به رعايت نظم عادت مي‌ کنند؛ ولي اگر نااميد نشده و ادامه دهيد، سرانجام آنها هم مي ‌آموزند منظم باشند.

بايد در عمل و با توجه به نظم و انضباط در خانه و کارهاي مختلف، بچه ‌ها را آموزش داد. در ضمن بد نيست بعضي مواقع با بچه ‌ها به تميز کردن و مرتب کردن اتاق بپردازيد و هنگام کار با آن ها در اين مورد صحبت کنيد.

مرتب و منظم بودن، اولين قدم‌ هاي نظم و انضباط در روابط اجتماعي هستند.

بخش خانواده ي ايراني


منبع: چهارديواري - نيلوفر اسعدي بيگي

 

* مطالب مرتبط:

جذاب شويد بدون استثناء

با يک دست چند هندوانه؟

به عهد خود وفا كنيد

زندگي راحت تر در شرايط سخت تر

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
UserName