• تعداد بازديد :
  • چهارشنبه 1389/11/20
  • تاريخ :

ملتي داراي هويت ملي، دستاورد انقلاب اسلامي

آيت الله واعظ طبسي:

مهمترين دستاورد انقلاب اسلامي، ساختن ملتي داراي هويت ملي است

به مناسبت فرا رسيدن دهه فجر انقلاب اسلامي، جمعي از خانواده شهدا و ايثارگران و نيز معلمان و مديران آموزش و پرورش استان با نماينده ولي فقيه و توليت آستان قدس رضوي ديدار كردند.

ملتي داراي هويت ملي، دستاورد انقلاب اسلامي

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني آستان قدس رضوي، در اين ديدار كه در پنجمين روز از دهه فجر با عنوان «روز انقلاب اسلامي، نهضت حسيني، آزادانديشي و تعالي فرهنگ و تمدن اسلامي» در محل تالار اماكن متبركه رضوي برگزار شد، آيت الله واعظ طبسي، نماينده ولي فقيه در خراسان و توليت آستان قدس رضوي بر گرامي‌داشت سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي تاكيد كرد و گفت: دهه فجر امسال با روزهاي حساس و سرنوشت‌سازي براي جهان اسلام همراه شده و بايد با شكوه بيشتري برگزار شود.

 

وي ضمن اشاره به آغاز ربيع‌الاول و سالروز هجرت پيامبر اعظم(ص) به مدينه، هجرت را عاملي تاثيرگذار در شخصيت هاي ديني دانست و گفت: هجرت امام خميني(ره) از ايران در قالب تبعيد و نيز بازگشت ايشان به كشور در بهمن 57 زمينه‌ساز پيروزي انقلاب اسلامي بود.

نماينده ولي فقيه در خراسان افزود: امام خميني(ره) با علم به اين كه طرح موضوعاتي كه حيات و ممات قدرتهاي مستكبر را تعيين مي‌كند، مي‌تواند عواقب فراواني براي آنها داشته باشد، به بحث كاپيتولاسيون پرداختند كه طرح اين موضوع، دنياي اسكتبار را به وحشت انداخت و قدرتهاي سلطه‌گر و مستكبر دانستند كه سرنوشت بدي در انتظار آنها است.

وي ادامه داد: امام(ره) به تركيه و عراق هجرت كرد و سپس براي مدت كوتاهي به فرانسه رفت و بعد با وجود تذكرات فراوان كه ايشان را از حضور در كشور باز مي داشت، از سر تكليف، به كشور بازگشت و حركت بزرگ مردم ايران را به پيروزي رسانيد.

آيت الله واعظ طبسي به قدرت معنوي رهبر جامعه اسلامي اشاره كرد و افزود: «كارتر»، رييس جمهور وقت آمريكا و ديگر مقامات آمريكايي در برابر امام(ره) رسما اعلام ضعف كردند و پذيرفتند از رژيمي كه با سرمايه‌گذاري‌هاي فراوان و حمايت‌هاي همه‌جانبه ساخته و پرداخته بودند، دست بردارند.

وي به خودباوري به عنوان يكي از شاخص‌ترين وجوه شخصيتي بنيان‌گذار جمهوري اسلامي ايران اشاره كرد و گفت: امام خميني(ره) به خود و راهي كه انتخاب كرده بود، ايمان كامل داشت.

عضو مجلس خبرگان رهبري اداي تكليف ديني را اصلي‌ترين انگيزه امام خميني(ره) در مبارزه با رژيم طاغوت برشمرد و گفت: براي كسي كه به انجام تكليف مي پردازد و كار را براي رضاي خدا انجام مي‌دهد، شكست و يا پيروزي مفهومي ندارد و امام(ره) مصداق بارز اين اتفاق بود.

وي دورانديشي و جامع نگري را ديگر شاخصه بارز شخصيتي رهبر كبير انقلاب اسلامي عنوان كرد و گفت: ايشان بسيار دورانديش و داراي تدير بود و از آنجايي كه جوانب را سنجيده و شناخت كاملي از اوضاع داشت، اگر دشمن را تهديد مي‌كرد، تهديدش واقعي و عملياتي بود و اگر وعده مي‌داد، خلف وعده اتفاق نمي‌افتاد.

آيت الله واعظ طبسي مسوولان كشور را به الگوبرداري از شخصيت امام خميني(ره) توصيه كرد و گفت: بايد با دورانديشي، مشكلات داخل و خارج را بشناسيم و به پشتوانه اين شناخت، به اظهارنظر بپردازيم. وي تأكيد كرد: مسوولان كشور مبلغ توان خود را بسنجند تا اگر ژستي مي‌گيرند و يا سخني مي‌گويند، بدون پشتوانه نباشد.

عضو مجلس خبرگان رهبري، ثبات قدم، صراحت لهجه، گفتار شفاف و مواضع اصولي را از جمله ويژگي‌هاي شخصيتي امام راحل عنوان كرد و گفت: امام خميني(ره) اهل مشورت بود اما آنجايي كه به علم مي رسيد و تصميم مي گرفت، هيچ قدرتي نمي توانست وي را منصرف كند.

وي دهه فجر را زمان مناسبي براي تشريح دستاوردهاي انقلاب اسلامي دانست و افزود: مدعي نيستيم كه جامعه ما مشكل نداشته و ندارند، بلكه مشكلات مختلف اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي را مي دانيم اما معتقديم، حتي با اندك مطالعه اي مي توانيم انصاف بدهيم كه جمهوري اسلامي ايران چه دستاوردهايي داشته است.

نماينده ولي فقيه در استان خراسان افزود: انقلاب اسلامي سرمايه‌هاي ماندگاري را به ملت ايران اعطا كرده كه مهم‌ترين آن ساختن ملتي داراي خويشتن و هويت ملي است. وي داشتن «خويشتن ملي» را رمز تاثيرگذاري انقلاب اسلامي ملت ايران بر ساير جوامع دانست و افزود: امروز چشم همه جهان به تحولات و پيشرفت‌هاي ملت ايران است.

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام، شرط تداوم انقلاب اسلامي را تداوم خودباوري ملت ايران دانست و افزود: امروز همان مواضع اصولي و همان صراحت لهجه امام خميني(ره) تداوم يافته و مي بينيم كه در سايه اين رهبري، دشمن همچنان در برابر ملت ايران، ناتوان است.

وي به نفوذ معنوي ملت ايران در ساير ملل اشاره كرد و گفت: امروز در تركيه كه حكومتي لائيك دارد، نگاه به مسائل حجاب و عفاف به عنوان يك تعهد ديني شكل گرفته و دنيا را مبهوت كرده است.

آيت الله واعظ طبسي با اشاره به تحولات مصر افزود: «حسني مبارك» سالهاي سال به عنوان يك نوكر در خدمت سياست‌هاي آمريكا بود اما امروز مي‌بينيم كه همين مردم مصر، نداي اسلام‌خواهي و آزادي‌خواهي خود را به گوش جهانيان رسانده است.

وي تاكيد كرد: شك ندارم اگر نگاه ملت ايران همچنان به مباني ديني و هدايت‌هاي رهبري انقلاب اسلامي باشد، ملت ايران و نظام مقدس اسلامي مي‌تواند مديريت جهان را در دست بگيرد.

نماينده ولي فقيه به نقش معلمان در ساختن جامعه و تربيت نوجوانان و جوانان منطبق با مباني اسلامي اشاره كرد و گفت: نظام آموزشي وظيفه دارد جواناني تربيت كند كه خودباور باشند؛ زيرا ملت متكي به خدا و برخوردار از ايمان و شهامت، با احساس استقلال و استغنا، مي‌تواند به همه خواسته‌هاي متعالي خود دست يابد و نصرت الهي و عنايات ائمه معصومين(ع)، پشتوانه آنها خواهد بود.

در ابتداي اين ديدار حجت الاسلام والمسلمين سلطاني، مسئول ستاد دهه فجر استان به ارائه گزارشي از فعاليت‌هاي ستاد پرداخت.


منبع: پايگاه آستان قدس رضوي

بخش حريم رضوي

 

UserName