• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • دوشنبه 1389/11/18 ساعت 10:30
  • تاريخ :

وزارت ورزش و جوانان چه شد؟

ورزش


ظاهرا به نظر مي رسد رئيس جمهور فعلا تصميمي براي انتخاب وزير ورزش و جوانان ندارد و عجله اي هم در انجام اين کار نيست هر چند مهلت قانوني براي اين امر رو به پايان است.


استيضاح حميد بهبهاني وزير راه و ترابري ظاهرا براي رئيس جمهور قابل هضم نبود و باتوجه به اينكه در برنامه توسعه قرار شده 4 وزارتخانه حذف شود، از همين رو وزارت راه و ترابري با وزارتخانه‌هاي زيربنايي ادغام مي‌شود و رئيس جمهور نيز براي اين وزارتخانه تا مشخص شدن وضعيت آن سرپرست انتخاب مي‌كند... با توجه به اوضاع و احوال به وجود آمده ظاهرا به نظر مي رسد رئيس جمهور فعلا تصميمي براي انتخاب وزير ورزش و جوانان ندارد و عجله اي هم در انجام اين کار نيست هر چند مهلت قانوني براي اين امر رو به پايان است.

رييس جمهور پيش از تاييد وزارتخانه ورزش و جوانان از سوي شوراي نگهبان با تاكيد بر اينكه دو سازمان تربيت بدني و ملي جوانان با يكديگر همخواني ندارند، گفت: سازمان ملي جوانان سياستگذار در مسايل اجتماعي جوانان است و اعلام مي‌كنم كه اين ادغام حتما به ضرر ورزش خواهد بود.

پيش بيني مي شود که علي سعيدلو به عنوان سرپرست دو سازمان ورزش و جوانان معرفي شود.

يک عضو هيات رييسه مجلس با اشاره به تاييد وزارتخانه ورزش و جوانان از سوي شوراي نگهبان تاکيد کرد: (از روز تاييد طرح ) رييس جمهور ?? روز فرصت دارد تا سرپرست اين وزارتخانه را منصوب کند.

به گفته دهقان پس از تشکيل وزارتخانه جديد رييس جمهور موظف است حداکثر ظرف سه ماه پس از لازم‌الاجرا شدن قانون، وزير را به مجلس معرفي کند.

اين مهلت قانوني براي رييس جمهور در حالي اعلام مي شود که هنوز رايزني ها براي انتخاب گزينه نهايي جهت وزارتخانه ورزش و جوانان ادامه دارد. وزارت ورزش و جوانان در حالي در مجلس تصويب شد که دولت مخالفت جدي خود را با آن اعلام کرده بود.

نمايندگان مجلس شوراي اسلامي نگراني‌هايي در خصوص نحوه نظارت و پاسخگويي مسوولان ورزش كشور دارند كه بخشي از اين دغدغه‌ها بجا است اما بايد مشكلات را برطرف كرد.

با اين همه ، بايد ديد رييس جمهور طي روزهاي آينده چه تصميمي را براي وزارت تازه تاسيس ورزش و جوانان انتخاب خواهد کرد.

 احتمال ادغام 4 وزارت‌خانه‌ با يکديگر

باتوجه به اينكه در برنامه توسعه قرار شده 4 وزارتخانه حذف شود، از همين رو وزارت راه و ترابري با وزارتخانه‌هاي زيربنايي ادغام مي‌شود و رئيس جمهور نيز براي اين وزارتخانه تا مشخص شدن وضعيت آن سرپرست انتخاب مي‌كند.

دبير شوراي مشاورين رئيس جمهور با اشاره به انجام كار كارشناسي در ادغام وزارتخانه‌ها گفت كه احتمال دارد وزارت بازرگاني با وزارت صنايع و وزارت نيرو با وزارت نفت ادغام شود.

مجلس

مهدي خورشيدي دبير شوراي مشاوره رئيس جمهور پيش از ظهر يكشنبه پس از سخنراني در جمع دانش‌آموزان مدرسه دخترانه مقطع راهنمايي شاهد حضرت معصومه(س) در جمع خبرنگاران ‌در پاسخ به سؤالي در خصوص بحث استيضاح وزير راه و ترابري گفت: بحثي كه در اين خصوص وجود داشت، ‌اين بود كه تعداد نمايندگان استيضاح كننده به حد نصاب نرسيده بود، از همين رو رئيس جمهور نيز گفت كه ده روز پس از آخرين تغييرات و تحولات درباره تعداد نمايندگان استيضاح كننده، وزير مهلت داشته ‌كه اين مهلت را به وزير ندادند.

وي ادامه داد:‌ البته همانطور كه رئيس جمهور اعلام كرد، باتوجه به اينكه در برنامه توسعه قرار شده 4 وزارتخانه حذف شود، از همين رو وزارت راه و ترابري با وزارتخانه‌هاي زيربنايي ادغام مي‌شود و رئيس جمهور نيز براي اين وزارتخانه تا مشخص شدن وضعيت آن سرپرست انتخاب مي‌كند

گفتني ست ، نمايندگان مجلس در جلسه علني 12 دي‌ماه 89 جزئيات طرح تبديل سازمان‌هاي تربيت بدني و ملي جوانان به وزارت ورزش و جوانان را بررسي و تصويب كردند. اين طرح با 157 رأي موافق، 44 رأي مخالف و 11 رأي ممتنع از مجموع 220 نماينده حاضر به تصويب رسيد.

براساس اين مصوبه مجلس، از تاريخ تصويب اين قانون، سازمان‌هاي تربيت بدني و ملي جوانان با اعتبارات، ‌نيروي انساني و امكانات ادغام و به وزارت ورزش و جوانان تبديل مي‌شود و اقدامات قانوني براي انجام اصلاحات لازم در مقررات مربوط به آن به عمل مي‌آيد.

هزينه ناشي از تغيير عنوان دستگاه از محل صرفه‌جويي در هزينه‌هاي جاري وزارت ورزش و جوانان تأمين ‌شود.

يك فوريت طرح مذكور 6 مرداد 1388 و كليات ‌آن 8 دي‌ماه 89 به تصويب مجلس رسيده بود.

به هر حال با توجه به اين که مهلت قانوني براي انتخاب وزير ورزش و جوانان رو به پايان است بايد ديد رئيس جمهور چه تدبيري مي انديشد.

بخش ورزشي


منبع: عصر ايران
UserName