• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • دوشنبه 1389/11/18 ساعت 10:30
  • تاريخ :

کارلوس کروش سرمربی جدید ایران؟

کارلوس کروش

مرد 58 ساله امروز فوتبال دنیا، در واقع همان کسی است که می گویند ظرف هفته های آینده مسئولیت تیم ملی ایران را برعهده خواهد گرفت. کروش شاید تا سال 2003 ، زمانیکه نیمکت بزرگی مانند رئال مادرید را قبول کرد برای طرفداران ایرانی چهره ای ناشناخته بود. در واقع حضور روی یکی از لغزنده ترین نیمکت های تاریخ فوتبال، در حضور ستاره هایی مانند رونالدو، زیدان و لوئیز فیگو کارلوس کروش را تبدیل به مربی معروفی کرد. پیش از این خوره های فوتبال و به ویژه طرفداران منچستر شناخت نسبتا کمی از او داشتند تا اینکه بعد از یک فصل ناموفق در رئال مادرید دوباره اسب خود را برای بازگشت به منچستر زین کرد. اما برای قدیمی های فوتبال کارلوس کروش اینقدرها گمنام نیست.

او پیشترها وقتی برای مربیگری جوان بود در سال 91 سرمربی تیم ملی پرتغال شد، آن هم به واسطه نتایج خوب در تیم زیر 20 ساله های این کشور. دو سال نشستن روی این نیمکت با 10 برد،  8 مساوی و  5 شکست همراه بود تا او عطای این تیم را به لقایش ببخشد و به اسپورتینگ لیسبون برود. البته کروش در پرتغال توانست استعدادهایی مانند روی کاستا و لوئیز فیگو را شکوفا کند. حتی کاستا بعدها علت اصلی موفقت خود را کار با کروش اعلام کرد. کارلوس بعد از تیم ملی پرتغال دو سال در اسپورتینگ فعالیت کرد و در این دو سال 41 بار برد و 8 بار شکست خورد. مسیر بعدی کرش آمریکا بود، تیم مترو استار که رکوردی عجیب برای کروش به جا گذاشت. 15 برد و 17 شکست، بدون یک مساوی، ماموریت او را در این تیم خاتمه داد. آرام آرام راه کروش از پرتغال دور شد. او عرض اقیانوس آرام را پیمود تا به شرق آسیا برود، به تیم ناگویا گرامپوس ژاپن. در صد موفقیت کروش در این تیم 50-50 بود، وقتی رفت. او دوباره در ژاپن مساوی نکرد، 16 بازی برد و 16 بازی باخت که این اتفاق عجیب دیگری در کارنامه اش بود.

کارلوس کروش در کنار الکس فرگوسن

یکسال کار در ژاپن کروش را به کار در آسیا علاقمند کرد. او یکسال با تیم ملی امارات کار کرد و یکسال بعدتر به آفریقای جنوبی پیوست. این نیمکت سال های رخوت بار کروش بود. حضور موفقیت آمیز آفریقای جنوبی در مقدماتی جام جهانی 2002 ، با صعود این تیم همراه بود اما آفریقا در سال درخشش تیمی مانند سنگال در جام جهانی، شکست خورده بود. این بار درصد موفقیت او به 45 درصد رسید، با 9 برد، 7 مساوی و 4 شکست. در سال 2002 آلکس فرگوسن کروش را برای منچستر پسندید تا او روی نیمکت یکی از بهترین باشگاههای اروپا بنشیند. اما این همکاری تنها یک سال به درازا کشید چون خیلی زود مرد پرتغالی به رئال مادرید دعوت شد. او روی این نیمکت سختی های زیادی کشید و بعد از 9 ماه کار، مجبور شد سانتیاگو برنابئو را ترک کندو مشکلات عدیده با فلورنتیو پرس رئیس رئال که تاکید داشت تمام ستاره ها باید در ترکیب رئال باشند، کروش را به تاکتیک نامناسبی رساند که حاصل آن چهارمی رئال در لالیگا و شکست در لیگ قهرمانان اروپا و چام حذفی اسپانیا بود. عمده اختلاف او هم با پرس بر سر فروش ماکه له له و خرید په په بود. کروش اصرار داشت بازیکن سیه چرده را حفظ کند اما پرس علاقه ای به او نداشت.

از طرفی مرد پرتغال به دنبال خرید په په بد اما پرس این بازیکن دو میلیون یورویی را کوچک خواند، بازیکنی که البته بعدها با 33 میلیون یورو به این تیم پیوست! آلکس فرگوسن که در دوران حضور کروش در منچستر همدم او بود، بعد از این شکست دوباره کارلوس را به منچستر فراخواند تا این بار 4 سال او را کنار دست خود ببیند. کروش به اولدترافورد بازگشت و تا سال 2008آنجا ماند اما در جولای 2008، در حالیکه فکر می کرد از این پس باید تنها به عنوان مرد شماره یک روی نیمکت بنشیند، راهی تیم ملی پرتغال شد، تیمی که دیگر با سال 1991 فرقی اساسی داشت. کروش نسل طلایی کشورش را در تیم ملی پرتغال می دید و قصد داشت در جام جهانی 2010 به حق واقعی خود از فوتبال برسد. شروع او در مقدماتی جام جهانی بسیار بد بود و پرتغال در روز پایانی با اما و اگر به جام جهانی رسید.

کارلوس کروش

در این جام آنها با ساحل عاج مساوی کردند، کره شمالی را با 7 گل شکست دادند و مقابل برزیل یک بر صفر باختند تا به لطف تفاضل گل تیم آفریقایی را پیش بگذارند و به دور دوم برسند. در آنجا حریف کروش و پرتغال اسپانیایی مدعی بود که آنها یک بر صفر باختند و حذف شدند. با این حال سران فوتبال پرتغال دوباره به این مربی اعتماد کردند تا او برای یورو 2012هم روی نیمکت بنشیند اما شروع بسیار ضعیف در مقدماتی این رقابت ها باعث شد تا کار به پائولو بنتو سپرده شود. کروش با این اتفاق مدتی از فوتبال بیرون ماند که گفته می شود دوران بیکاری با حضور روی نیمکت تیم ملی ایران به پایان خواهد رسید.

سفر قریب الوقوع کارلوس کروش به ایران، خبری غیر رسمی روز شنبه فوتبال ایران بود. عباس ترابیان سرپرست کمیته بین الملل این خبر را تکذیب کرد و گفت، قرار نیست این مربی به تهران بیاید. در واقع ترابیان ترجیح داده کار مربی پرتغالی را آسان کند چون گفته می شود ظرف امروز و فردا به امارات خواهد رفت تا قرارداد کروش را نهایی کند. ابهام زیادی درباره نام این مربی پرتغالی وجود ندارد اما ترابیان سعی می کند اصلا از حضور قطعی این مربی در ایران نگوید: «ببینید یکی از بندهای قرارداد ما این است که اگر قبل از قطعی شدن قرارداد اسم مربی را بگوییم، او می تواند قرارداد را فسخ کند. به خدا این اصرار سرمربی بوده و ما هم آن را قبول کرده ایم. به همین خاطر کار ما را خراب نکنید. اینهمه زحمت کشیده این نگذازید کار ما خراب شود.»

کارلوس کروش

او می گوید روی اعلام نام مربی فاکتور بگیرید: «بله، ولی من اطلاعات دیگری می توان به شما بگویم. در حال حاضر ما پیش قرارداد خود را برای این مربی ارسال کرده ایم و از نظر ما کار تمام شده است. یعنی فدراسیون گرینه نهایی خود را انتخاب کرده و تنها امضای مربی باقی مانده است.» قرراداد ارسال شده سه ساله است اما مربی مذکور روی چند بند از این قرارداد ابهام دارد که ترابیان کوچکترین توضیحی درباره آنها نمی دهد. مسئله اصلی که توافق مالی است صورت گرفته و ابهام زیادی در این زمینه وجود ندارد: «یعنی ما مطمئن هستیم از نظر مالی به مشکلی نمی خوریم چون رقم پیشنهادی ما و این مربی خیلی نزدیک است.» هنوز اطلاعاتی درباره رقم پیشنهادی به بیرون درز نکرده اما با توجه به آزادی عملی که سازمان به فدراسیون داده، گفته می شود آنها مجاز هستند تا نزدیک به یک میلیارد و ? میلیون تومان به سرمربی جدید بدهند. ترابیان در پایان می گوید: «در حال حاضر وکیل این مربی با ما در تماس است و بخش زیادی از ابهامات برطرف شده. از نظر فدراسیون همه چیز اوکی است و به زودی مربی جدید را معرفی می کنیم و یک کنفرانس مطبوعاتی خواهیم داشت.»

بخش ورزشی


منبع: خبر آنلاین

UserName