• تعداد بازديد :
  • سه شنبه 1389/11/19
  • تاريخ :

ساده اما قابل احترام

عاشقانه ای برای سرباز وظیفه رحمت

کوتا از فیلم «عاشقانه‌ای برای سرباز وظیفه رحمت»؛


سادگی تصویری و همچنین یکدستی و بی‌پیرایگی داستان است که اسباب ایجاد ارتباط مخاطبان جشنواره با فیلم پوریا آذربایجانی را فراهم کرد.


 گاهی دیدن برخی فیلم‌های ساده از تماشای پیچیده‌ترین آثار سینمایی روز هم بیشتر به دل می‌نشیند. اگرچه هستند برخی از فیلمسازان بزرگ سینما که می‌کوشند سادگی را به عنوان یکی از اصول سینمایی خویش مورد توجه قرار دهند اما باز هم بیشتر این جوانان عرصه سینما هستند که سعی می‌کنند با دستمایه قرار دادن سوژه‌هایی ساده اما تفکربرانگیز توجه مخاطبان را به خود جلب کنند.

فیلم به بررسی ماجراهای پیرامون سربازی می‌پردازد که برای گذراندن دوره مرخصی‌اش به تهران باز می‌گردد و در همین حین متوجه می‌شود که اتفاقات جدید حول او و نامزدش رخ داده است.

«عاشقانه‌ای برای سرباز وظیفه رحمت» از جمله این گروه فیلم‌های ساده است که کارگردانی آن توسط جوانی به نام پوریا آذربایجانی انجام شده است. آذربایجانی که حدودا سی سال سن دارد کوشیده با دستمایه قرار دادن یک عشق نسبتا سنتی، داستان شخصیت اول خود که یک سرباز است را روایت کند.

فیلم به بررسی ماجراهای پیرامون سربازی می‌پردازد که برای گذراندن دوره مرخصی‌اش به تهران باز می‌گردد و در همین حین متوجه می‌شود که اتفاقات جدید حول او و نامزدش رخ داده است.

شاید ساده‌نمایی فیلم در زمینه چینش میزانسن یعنی آنچه برای فیلمبرداری در برابر دوربین قرار می‌گیرد، بیش از هر چیز توجه مخاطب را به خود جلب کند اما پس از سادگی تصویری، یکدستی و بی‌پیرایگی داستان است که اسباب ایجاد ارتباط مخاطب با فیلم را فراهم می‌کند.

بسیاری از کارگردانان هستند که وقتی می‌خواهند یک اثر به نوع خود هنری و جشنواره پسند بسازند به سراغ استفاده از نابازیگران می‌روند، با این حال آذربایجانی اگرچه داستانی ساده را دستمایه ساخت فیلم قرار داده اما برای تیم بازیگران از گروهی از بازیگران توانا و در راس آنها احمد مهرانفر و آتیلا پسیانی استفاده کرده که همین مساله اسباب ایجاد یک اثر خوب را فراهم کرده است.

 

سینما و تلویزیون تبیان


منبع : شبکه ایران

 

UserName