• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • دوشنبه 1384/11/17
  • تاريخ :

تصویب لوایح انحلال ساواک و محاکمه وزرا


سه شنبه 17 بهمن 1357 – ضمیمه روزنامه اطلاعات

جلسه مجلس با شدیدترین تدابیر امنیتی و انتظامی تشکیل گردید.

نخست وزیر با هلیکوپتر به مجلس رفت و گفت اگر تمام نمایندگان استعفا دهند من تا انتخابات بعد می مانم.

امروز در حالی جلسه علنی مجلس شورایعالی رسمیت یافت که نیمساعت پیش از آن نخست وزیر با حضور در «بهارستان» به اطاق دکتر جواد سعید رئیس مجلس رفت و با وی و تنی چند از نمایندگان به گفتگو پرداخت در دستور جلسه علنی امروز لوایح انحلال ساواک و محاکمه مجازات مقامهای مسئول گذشته کشور و چهار لایحه دیگر دولت قرار داشت و بهمین لحاظ بدنبال اعلام رسمیت جلسه نمایندگان خواستار شدند که نطقهای قبل از دستور ایراد شود و بلافاصله مجلس وارد دستور گردد.

در ساعت 5/9 زنگ جلسه علنی بوسیله دکتر جواد سعید رئیس مجلس به صدا درآمد و بدنبال آن رئیس مجلس گفت از طرف عده نمایندگان شرحی نوشته شد و خواستار حذف نطق قبل از دستور در جلسه امروز شدند که اگر موافق باشید به همین ترتیب عمل گردد (نمایندگان گفتند موافتیم) آنگاه دکتر جواد سعید با اشاره به بازگشت حضرت آیت الله العظمی خمینی گفت: بازگشت حضرت آیت الله العظمی خمینی مرجع عالیقدر تشیع را بخاک وطن از طرف خود و عموم نمایندگان خوش آمد گفته از درگاه قادر متعال مسئلت می نماییم که تشریف فرمایی ایشان برای ملت و مملکت توام با صلح و صفا باشد.

ما عمیقاً معتقد هستیم که باید از طریق مذاکرات و بطور مسالمت آمیز مملکت از این بن بست خارج شود تا خدای ناکرده از هرگونه درگیری و برخورد که کاملاً برای ملت و مملکت نتایج بسیار اسف آوری خواهد داشت جلوگیری شود.

آنگا وزیر پست و تلگراف آقای مهندس احمد سرهنگ زاده نماینده لِنجان را به سمت معاون پارلمانی و اداری معرفی کرد و سپس استعفای عزت اله کاسمی نماینده ساری که ده روز قبل تقدیم کرده بود قرائت شد.

اصلاح لایحه

هنگام طرح لایحه محاکمه نخست وزیران و وزیران و طرز تشکیل هیأت منصفه چند تن از نمایندگان تذکراتی دادند و لایحه با اختلافاتی بتصویب رسید و به سنا فرستاده شد. در ماده واحده این لایحه اصلاح شده است که نخست وزیران و وزیرانی که از سال 1342 تا تصویب این قانون مصدر کار بوده اند و متهم هستند مشمول این لایحه خواهند بود.

تصویب لایحه انحلال ساواک

بدنبال تصویب لایحه مربوط به نحوه تعقیب نخست وزیران و وزیران و طرز تشکیل هیأت منصفه و ارسال آن به مجلس سنا، لایحه انحلال سازماان اطلاعات و امنیت کشور «ساواک» مطرح گردید.

در این لایحه نیز چند تن از نمایندگان تذکراتی دادند و لایحه به تصویب رسید و به سنا فرستاده شد.

آنگاه شاپور بختیار نخست وزیر پشت تریبون قرار گرفت و ضمن تشکر از نمایندگان گفت: مسائل مملکتی هر روز بصورت خاصی پیش می آید.

روش دولت در مقابل هر قانون شکنی معلوم است قانون شکن دیروز (ساواک) و دیکتاتوری بود و از این قانون شکنی ها باید بسوی قانون شکنی جدید و اشخاصی که به جان و ناموس مردم تعدی می کنند برویم وقتی صحبت از قانون اساسی می کنیم، صحبت از اجرای دقیق آن است و این قانون اساسی مفت بدست مردم نیامده است اگر امروز شهید دادیم 72 سال پیش نیز شهدایی داشتیم اگر این مسایل را امروز مطرح می کنم برای آن است که بعضی ها هر روز به مصلحت روز رنگ عوض می کنند.

اشخاصی که تا دیروز طرفدار جدی قانون اساسی بودند امروز آن را منسوخ می دانند آنها که آن روز خواستار اجرای قانون اساسی بودند امروز آن را زیر پا می گذارند.

هرگاه خونی ریخته شد و تجاوزی به مردم شد بدانید: من به اسم و رسم متجاوز و متجاوزان را در این مکان معرفی می کنم.

آنچه را که راجع به احترام و تواضع به آیت الله خمینی داشته و دارم سرجای خود اما راجع به قانون اساسی ما همیشه یک حرف زده ایم در این هنگام نخست وزیر با اشاره به تناقض گوئی ها از صفحات کتابی قسمتی خواند و گفت: در صفحه 67 این کتاب تلگرافی است به نخست وزیر وقت اسداله علم بتاریخ 28/7/1341 که نوشته است:

(در تعطیل طولانی مجلسین دیده می شود که دولت اقداماتی را در نظر دارد که مغایر قانون اساسی است) پس قانون اساسی تا آن سال معتبر بوده است و فرمان نخست وزیری را عَلم از سلطان گرفته که من گرفته ام.

نخست وزیر آنگاه به نوشته دیگری از این کتاب اشاره کرد که نوشته بود:

(اگر گمان کردید با تصویب نامه غلط و مخالف قانون اساسی می شود پایه های قانون اساسی می شود که حافظ ملت و استقلال مملکت است خطا است من احترام به قانون اساسی می گذارم و از کارهایی که به ملت و مملکت خطر دارد باید اجتناب کنید).

این بود مسایلی را که می خواستم حضور آقایان مطرح کنم. این قانون اساسی برای ملت ایران کاملاً حائز اهمیت است. قانون اساسی را محل هرگونه تطور و تغییر را باز گذاشته است.

من در اینجا در برابر خبرنگاران داخلی و خارجی هستم و باید بگویم نمایندگان مجلس آزادند هر گونه تغییری بخواهند بدهد آن هم در شرایطی و در یک محیط آرام نه تشنج و کوکتل مولوتوف مجلس وقتی آزاد و مردم وقتی راحت بودند می توانند قانون اساسی را در هر مواد آن تجدید نظر کنند.

نخست وزیر آنگاه گفت: متاسفانه در این مملکت احزاب سیاسی را نگذاشتند رشد عادی پیدا کند و آزادی واقعی داشته باشد اگر یک رهبری قوی در این احزاب ملی پیش میامد این وضع را نداشتیم و این خلاء سیاسی نبود.

UserName