• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • چهارشنبه 1389/11/13
  • تاريخ :

 آقاي گل‌ها خوشبخت نمي‌شوند

محسن خليلي

در فوتبال ايران در تاريخ ليگ برتر، دفاع از عنوان قهرماني هيچ معني ندارد چرا كه تيم‌هاي قهرمان در فصل بعد از قهرماني حسابي افت مي‌كنند. جالب اينكه اين مطلب در مورد آقاي گل‌ها هم تقريبا صدق مي‌كند چرا كه با بررسي آمار تاريخ ليگ، خيلي از مسايل روشن مي‌شود. در ليگ برتر اكثر بازيكناني كه به عنوان آقاي گلي رسيده‌اند در سال‌هاي آينده حسابي افت كرده‌اند.

البته رضا عنايتي در اين بين يك استثنا بوده كه توانسته سه عنوان آقاي گلي را در اختيار بگيرد. مرور سرنوشت آقاي گل‌هاي ليگ در تاريخ ليگ خالي از لطف نخواهد بود.

ليگ اول حرفه‌اي

رضا عنايتي

در اولين دوره ليگ حرفه‌اي رضا عنايتي مهاجم ابومسلم با به ثمر رساندن 17 گل در ليگ چهارده تيمي به مقام آقاي گلي رسيد تا نامي براي خودش دست و پا كند. عنايتي براي ليگ دوم هم در ابومسلم ماند تا با اين تيم عنوان آقاي گلي‌اش را تكرار كند اما موفق به اين كار نشد و با به ثمر رساندن 11 گل در رتبه سوم برترين گلزنان اين فصل قرار گرفت.

ليگ دوم حرفه‌اي

ادموند بزيك

در دومين دوره ليگ حرفه‌اي ادموند بزيك بود كه در 26 هفته 13 گل به ثمر رساند و عنوان آقاي گلي را به خود اختصاص داد. بزيك بعد از كسب اين عنوان در اصفهان ماندني شد و در ليگ سوم هم براي زردپوشان اين شهر توپ زد. بزيك در ليگ سوم تنها هفت بار موفق به گلزني شد و نتوانست از عنوان آقاي گلي‌اش دفاع كند.

علي دايي با پيراهن پرسپوليس

ليگ سوم حرفه‌اي

علي دايي

در ليگ سوم اين علي دايي بود كه با پيراهن پرسپوليس در ليگ درخشيد و با به ثمر رساندن 16 گل در 26 هفته به مقام آقاي گلي رسيد. دايي بعد از كسب اين عنوان پرسپوليس را ترك كرد و راهي صبا باتري شد. شهريار در صبا به گلزني‌هايش ادامه داد اما نتوانست روند فصل گذشته‌اش را ادامه دهد. دايي در ليگ چهارم با صبا يازده بار موفق به گلزني شد و چهارمين گلزن ليگ نام گرفت.

ليگ چهارم حرفه‌اي

رضا عنايتي

رضا عنايتي كه با پوشيدن پيراهن استقلال به دنبال آقاي گلي ليگ بود، بالاخره در ليگ چهارم به هدفش رسيد و با ثبت يك ركورد جديد آقاي گل شد. عنايتي در اين فصل در مجموع 30 هفته، 20 گل به ثمر رساند تا براي دومين بار به مقام آقاي گلي ليگ برتر رسيد. جالب اينكه عنايتي در ليگ پنجم هم اين روند را ادامه داد تا براي اولين بار در تاريخ ليگ برتر طلسم ناكامي‌هاي آقاي گل‌ها را شكسته باشد. عنايتي در ليگ پنجم با به ثمر رساندن 21 گل يك بار ديگر عنوان آقاي گلي را در اختيار گرفت تا در اين زمينه هت‌تريك كرده باشد.

ليگ پنجم حرفه‌اي

رضا عنايتي

عنايتي در ليگ پنجم براي آخرين بار آقاي گل ليگ شد تا با پيشنهادي از تيم‌هاي اماراتي روبه‌رو شود. او در پايان اين فصل استقلال را ترك كرد و راهي امارات شد. عنايتي در فوتبال امارات درخشش چنداني نداشت و عملكردش سال به سال بدتر شد تا اينكه در آغاز ليگ نهم به استقلال بازگشت. اين بازيكن در حال حاضر در سپاهان توپ مي‌زند اما نشاني از عنايتي آقاي گل ندارد.

عرفان اولروم

ليگ ششم حرفه‌اي‌

عرفان اولروم- مهدي رجب‌زاده

در ششمين دوره ليگ حرفه‌اي هم عرفان اولروم و مهدي رجب‌زاده به صورت مشترك به مقام آقاي گلي رسيدند و هر كدام 17 بار موفق به گلزني شدند. رجب‌زاده بعد از اين افتخار راهي فوتبال امارات شد، اما دوران خوبي در اين كشور نداشت و بعد از چند فصل از فوتبال امارات ديپورت شد. آقاي گلي ليگ ششم براي اولروم به هيچ عنوان آمد نداشت چرا كه او بعد از كسب اين عنوان حسابي افت كرد تا جايي كه اين روزها گلزني برايش آرزو است. اولروم در ليگ هفتم تنها پنج بار براي ابومسلمي‌ها گلزني كرد.

ليگ هفتم حرفه‌اي

محسن خليلي- هادي اصغري

محسن خليلي و هادي اصغري با پيراهن تيم‌هاي پرسپوليس و راه‌آهن در ليگ هفتم هر كدام 18 گل به ثمر رساندند تا به صورت مشترك عنوان آقاي گلي را در اختيار بگيرند. اين آقاي گلي براي خليلي و اصغري به هيچ عنوان آمد نداشت چرا كه خليلي براي ليگ هشتم مصدوم شد و اصغري هم به سپاهان رفت تا يك فصل كامل نيمكت‌نشين شود. البته در فصل‌هاي بعد وضعيت اصغري كمي بهتر شد، اما خليلي سال به سال بدتر شد.

ليگ هشتم حرفه‌اي‌

آرش برهاني

آرش برهاني در ليگ هشتم با پيراهن استقلال 21 گل زد و به مقام آقاي گلي رسيد. برهاني بعد از اين آقاي گلي حسابي افت كرد و نتوانست آمارش در ليگ هشتم را تكرار كند. برهاني فصل پيش تنها 11 گل براي استقلال به ثمر رساند.

ليگ نهم حرفه‌اي‌

عماد محمدرضا

عماد محمدرضا هم بعد از آقاي گلي در فصل گذشته دوران خوبي را سپري نكرد. اين مهاجم عراقي كه در ليگ نهم با به ثمر رساندن 19 گل آقاي گل شده بود، براي فصل جديد به الزمالك مصر رفت و بعد از پشت سر گذاشتن دوراني ناموفق به فوتبال ايران بازگشت.

بخش ورزشي


منبع: گل
UserName