• تعداد بازديد :
  • يکشنبه 1389/11/17
  • تاريخ :

آرايشگاه يا درمانگاه؟

آرايشگاه


يکي از مکان‌ هايي که خانم‌ ها در آن بسيار رفت‌ و‌آمد دارند، آرايشگاه‌ است. روزانه افراد مختلفي به يک آرايشگاه مراجعه مي نمايند که معمولاً براي بيشتر آن ها از يک سري وسايل آرايش استفاده مي شود در صورتي که يکي از مشتريان آرايشگاه دچار بيماري هاي قابل انتقال در اين مکان باشد، مي تواند از اين طريق ديگران را مبتلا نمايد.

چه خدماتي را نبايد از آرايشگر خواست و چه معيارهايي را بايد در آرايشگاه سالم مد نظر قرار داد؟

امور مختلفي شامل کوتاه کردن، رنگ کردن، آرايش مو و همچنين برداشتن ابروها، اپيلاسيون و نيز آرايش‌ ناخن‌ ها در آرايشگاه‌ هاي زنانه قابل انجام است.

فعاليت ديگري که در آرايشگاه‌ ها علي ‌رغم توصيه ‌هاي متخصصان پوست و مو انجام مي‌ گيرد، خالکوبي است. متاسفانه گاهي شاهديم که در آرايشگاه ‌ها حتي اعمالي مانند تزريق بوتاکس، لايه ‌برداري (پيلينگ) شيميايي و حتي ليزردرماني موهاي زائد نيز بدون هيچ‌ گونه نظارتي انجام مي‌ گيرد؛ اعمالي که مي‌ توانند عوارض متعددي را در پي داشته باشند؛ عوارضي مانند سوختگي پوست در اثر ليزر يا مواد شيميايي مانند اسيد ميوه و نيز عوارض تزريق بوتاکس شامل آلرژي به اين ماده و افتادگي پلک يا انحراف چشم که برخي از اين عوارض برگشت ‌ناپذيرند و فرد مدت ‌هاي طولاني بايد درصدد رفع بخشي از آن ها باشد.

وسايل مخصوص آرايشگاه

در برخي آرايشگاه‌ ها نيز کابين‌ هاي سولاريوم مشغول برنزه کردن مراجعان هستند و افراد نيز بدون توجه به اين که اين کار چه عواقبي مي‌ تواند برايشان داشته باشد، معتاد استفاده از اين کابين‌ هاي سرطان ‌زا مي‌ شوند.

نکات اوليه‌ اي که در يک آرايشگاه بايد به آن توجه داشت، رعايت بهداشت فردي آرايشگر و مجزا بودن وسايل مورد نياز براي هر فرد است. تا جايي که امکان دارد، هر فرد بايد از وسايل منحصربه ‌فرد شامل شانه، قيچي، کلاه رنگ و حوله استفاده کند. تيغ‌ هاي مصرفي حتما بايد نو باشند و براي افراد مختلف تحت هيچ شرايطي به طور اشتراکي استفاده نشوند. آرايشگر نيز بايد از نظر سلامت جسم و پوست بررسي شود و سالم باشد. اين افراد بايد هر 6 تا 12 ماه آزمايش ‌هاي کامل شامل آزمايش‌ هاي ويروس ‌هايي مانند هپاتيت و ايدز را انجام دهند و کارت سلامت داشته باشند.

سلامت پوست آن ها نيز مهم است. به عنوان نمونه، اگر آرايشگري مبتلا به زگيل در ناحيه دست‌ هاي خود باشد، مي ‌تواند در طول روز افراد زيادي را مبتلا کند. پس توجه به بيماري ‌هاي مسري اهميت بسياري دارد. بهتر است براي هر فرد از حوله‌ هاي يکبار مصرف که امروزه در دسترس هستند استفاده شود يا هر فرد حوله خود را بياورد. استفاده از شانه، برس و قيچي منحصر به فرد نيز در پيشگيري از بيماري‌ هاي مختلف حائز اهميت است. نکته بسيار مهمي که در بحث بهداشت و پيشگيري از انتقال بيماري‌ هاي در آرايشگاه ‌ها وجود دارد، توجه به رعايت بهداشت در اپيلاسيون‌ ها است.

مومک آماده

موم مشترک، ممنوع!

ضرورت دارد که هر فرد از موم نو بازنشده استفاده کند و باقي ‌مانده آن را با خودش به منزل ببرد. استفاده از موم مشترک براي مشتريان متعدد عامل انتقال بسياري از بيماري ‌هاي ويروسي مانند زگيل و نيز تبخال است. استفاده از کاردک‌ هاي جداگانه براي هر فرد کافي نيست و براي هر فرد بايد از يک ظرف موم جداگانه و نو استفاده کرد. اگر فردي مبتلا به زگيل روي سطح بدنش باشد و به طور اتفاقي ظرف حاوي موم آلوده به ويروس زگيل شود، مي ‌تواند عاملي براي انتقال بيماري‌ به ديگران شود. ويروس‌ هاي جلدي ديگري نيز مي ‌توانند از اين طريق منتقل شوند. ممکن است زگيل ‌هاي تناسلي نيز از طريق استفاده از موم آلوده از فردي به فرد ديگر هنگام اپيلاسيون ناحيه تناسلي انتقال يابند و مشکلات عديده روحي و اجتماعي را براي فرد فراهم کنند.

از آرايشگاه تا ايدز و هپاتيت

در مورد انتقال عفونت ‌هاي ويروسي مانند هپاتيت و ايدز در آرايشگاه ‌ها بايد گفت که هرگاه امکان سوراخ شدن پوست و خون‌ ريزي وجود داشته باشد، امکان انتقال اين ويروس‌ ها هم وجود دارد. به همين دليل براي هر فرد بايد فقط از تيغ نو استفاده کرد و سپس آن را دور انداخت.

در مورد خالکوبي نيز بايد اين کار را فردي ماهر و با تجربه انجام دهد و همه وسايل کاملا استريل باشند. حتي ظرف رنگ‌ براي هر فرد بايد شخصي و سوزن ‌ها کاملا نو و يکبار مصرف باشند. در مورد خالکوبي نکات مهم ديگري هم وجود دارد. اولا اکثر افرادي که تاتو انجام مي ‌دهند مدت کوتاهي پس از آن پشيمان مي‌ شوند. در اين مرحله بدترين حالت اين است که فرد مجددا به فرد آرايشگر و خالکوبي‌ کننده مراجعه و تقاضاي پاک کردن آن را کند که اين امر فقط بايد توسط متخصص انجام گيرد.

شپش در آرايشگاه

پديده مهمي که امروز به کرات با آن روبه ‌رو هستيم، شپش سر است که به راحتي در صورت عدم رعايت بهداشت در آرايشگاه‌ ها قابل انتقال به افراد است. اگر فردي مبتلا به شپش سر باشد و از شانه مشترک براي فرد سالمي استفاده شود، امکان انتقال بيماري به وي وجود خواهد داشت. بنابراين فراموش نکنيد که شانه و برس براي هر فرد مجزا و هر فرد ملزم به تهيه اين وسايل براي خود باشد. اگر آرايشگر مجبور باشد برخي وسايل را براي افراد به صورت مشترک استفاده کند بايد آن را با محلول‌ هاي ضدعفوني‌ کننده که بر ضد ويروس‌ هاي هپاتيت و ايدز موثر هستند استريل کند.

مواد آرايشي

مشخصات مواد آرايشي و بهداشتي براي استفاده روي پوست

1- مواد آرايشي و بهداشتي بايد از نظر ظاهر و بو مناسب باشند.

2- استفاده و پاک کردن آن ها راحت باشد و باعث تغيير رنگ و لکه شدن پوست و مو نشود.

3- ايجاد التهاب وحساسيت نکند.

4ـ از نظر ميکروبي آلودگي نداشته باشد.

تعريف سالن هاي زيبايي و آرايستگي

به مکاني گفته مي شود که با توجه به شرح وظايف، فقط اقدامات زيبايي و آرايشي در امور پاک سازي را انجام داده و به هيچ عنوان حق دخالت در امور و حيطه پزشکي و ورزشي را ندارند.

شرح وظايف

دکلره کردن يا رنگ بَري مو و يا رنگ کردن مو

2ـ گريم پوست، ترميم ابرو با قلم

3ـ بخور آب گرم بدون استفاده از اُزن واشعه ماوراء بنفش

4ـ استفاده از موم و يا ايپلاسيون

5ـ استفاده از کرم هاي مرطوب کننده و ماسک هاي استاندارد و مجاز

نکته:  در مؤسسات زيبايي انجام کليه امور تاتو، ليزر،کرايو، کاشت مژه و ناخن با نفوذ در پوست ممنوع مي باشد.

نکته: جهت ضد عفوني وسايل در آرايشگاه ها بايستي حتماً از الکل 70 در صد استفاده شود.

طرز تهيه الکل 70 درصد

از مخلوط نمودن 73 سي سي الکل 96 درصد (موجود در بازار) با 27 سي سي آبي که به مدت 10 دقيقه جوشيده و سرد شده باشد، الکل 70 درصد به دست مي آيد.  

گردآوري: معصومه آيت اللهي

بخش تغذيه و سلامت تبيان

منابع:

دکتر بهروز باريک ‌بين متخصص پوست و مو، عضو هيات علمي دانشگاه شهيد بهشتي- سلامتيران

نصاب زاده- دانشگاه علوم پزشکي و درماني استان فارس


اگر مي خواهيد با پزشکان سايت مشورت کنيد، اينجا را کليک کنيد.

براي شرکت در بحث هاي انجمن سايت مرتبط با بهداشت و سلامت، اينجا را کليک کنيد. 

 

*مطالب مرتبط:

ممنوعيت انجام فعاليت تخصصي زيبايي در آرايشگاه ها

تهديد کننده هاي سلامت در آرايشگاه

پاکسازي پوست‌ : نه دکتر، نه آرايشگاه

زيبايي قلابي در بسته‌هاي ارزان آرايشي

مشکلات ناشي از مواد آرايشي

فر کردن مو در خانه يا آرايشگاه؟

  

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
مسابقه ...

امتياز این سوال :
UserName