• تعداد بازديد :
  • شنبه 1384/11/15
  • تاريخ :

سقاخانه‌ها، یادآور مظلومیت امام حسین (ع)


سقاخانه‌ها از دیر باز نمادی از مظلومیت امام حسین (ع ) در صحرای كربلا و یادآور مظلومیت و تشنگی غمبار اهل بیت این امام و وفاداری حضرت ابوالفضل عباس ( ع ) بوده است.

بانیان، سقاخانه‌ها را به یاد تشنه لبان دشت كربلا و جوانمردی سقای آنان حضرب عباس ابن علی (ع) می‌ساختند تا هیچ كس تشنه نباشد.

در كوچه پس كوچه‌های مناطق قدیمی شهرها در كنار هر مسجد و بازاری ، سقاخانه‌ای دیده می‌شد كه در نزد مردم قداست داشت و برخی برای گرفتن حاجت از این سقاخانه‌ها آب می‌نوشند.

سقاخانه‌ها جایگاه ویژه‌ای در میان مردم دارشتند و با معماری زیبا و خاص بنا می‌شدند.

از سقاخانه‌های قدیمی در شهرهای كشور تقریبا دیگر استفاده نمی‌شود و سقاخانه‌های محلات قدیمی نیز به دلیل بی‌توجهی در معرض تخریب قرار گرفته‌اند.

بگفته‌كارشناسان میراث فرهنگی، لوله‌كشی آب در شهرها باعث شدكه سقاخانه‌ها به فراموشی سپرده شود هر چند كه برخی معتقدند كه با تعویض سیستم تهیه آب سقاخانه‌ها و استفاده از لوله كشی این اماكن را كه نمادی از مذهب تشیع بود ،می توان حفظ كرد.

"عباس پور قدیری "باستان شناس و استاد بانشسته دانشگاه هنر اصفهان گفت:

سنگابها و سقاخانه‌ها از دیر باز وجود داشته و بیشتر دراماكن كویری وخشك بنا می‌شده است.

وی اظهار داشت :سقاخانه‌ها از دوره "آل بویه" بوجود آمد وبا رسمیت یافتن مذهب تشیع، سقاخانه‌ها از تقدس ویژه‌ای در میان مسلمانان برخوردار شد.

وی تصریح كرد: با وجودیكه بسیاری از بناهای تاریخی دردوره قاجاریه‌تخریب شد ولی سقاخانه‌ها همچنان میان مردم از تقدس ویژه‌ای برخوردار بود.

پور قدیری گفت: سقاخانه‌ها تا ? ???الی ? ???سال پیش وجود داشت و با آمدن سیستم لوله كشی كم كم به فراموشی سپرده شد.

وی خاطر نشان كرد: سقاخانه‌های مدرن برگرفته از سقاخانه‌های قدیمی است ، كه جایگزین سقاخانه‌ها سنتی شده است.

سقاخانه‌ها در كنارآب خود جوش و چشمه‌ها به وجود می‌آمد كه پس از آن با توجه به نیاز مردم به مساجد و بازارها كشیده شد.

وی گفت: واقعه تلخ عاشورا باعث تقدس سقاخانه‌ها و توسل مردم برای گرفتن حاجت شد.

وی مهمترین سقاخانه‌های شهر اصفهان را سقاخانه‌های "عباس آباد"، "سرلت" ،"بقعه شهشهان"،"چهار سوق علی قلی آقا"،" درب شیخ ابومسعود"بازار سپاهان" و"چهار راه نقاشی"، "دروازه نو" و " چهار راه قلندرها "ذكر كرد.

"محمد متقی" كارشناس ارشد میراث فرهنگی استان اصفهان نیزگفت: سقاخانه‌ها میراث ارزشمندی است ، كه یادآور تاسوعا و عاشورای حسینی و جوانمردی و وفاداری آقا ابوالفضل العباس است.

وی خاطر نشان كرد: سقاخانه‌ها بیشتر در گذرهای اصلی ، مساجد و بازارها ساخته می‌شد.

وی با اظهار تاسف از تخریب و از بین رفتن سقاخانه‌ها افزود : متاسفانه "سقاخانه‌های سنتی" هم‌اكنون به آب سردكن تبدیل شده است.

متقی افزود: معماری سقاخانه‌ها به صورت مشبكهای چوبی تزئین شده و سنگهای حجاری شده است كه در معرض نابودی قرار گرفته است.

به گفته وی ، كلیه سقاخانه‌ها و سنگابها كه روزگاری نام " اباعبدالله الحسین "و "ابوالفضل العباس " برروی آن نقش گرفته بود درمعرض نابودی قرار دارد.

UserName