• تعداد بازديد :
  • چهارشنبه 1389/11/06
  • تاريخ :

انقلاب اسلامی ایران

انقلاب اسلامی ایران


انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۵۷ هجری شمسی، و با مشارکت اکثریت قاطع مردم ایران به پیروزی رسید. مردم ایران به رهبری امام خمینی(ره) توانستند به حاکمیت خاندان فاسد پهلوی خاتمه داده و آن‌را سرنگون سازند. این انقلاب از همان آغاز مورد نفرت و کینه‌ی دولت‌های مستکبر قرار گرفته و با چالش‌های زیادی رو‌به‌رو شد، اما توانست تمامی آن‌ها را به خوبی پشت سر بگذارد.


انقلاب مردم ایران به عنوان بزرگ‌‌ترین و عمیق‌ترین انقلاب ارزشی و فکری، ریشه‌ای دیرین در باورها و اعتقادات دینی ملت مسلمان ایران دارد.

این انقلاب فراگیر، با عبور از سال‌های خودسازی در سال 1356 در معرض یک جهش بزرگ قرار گرفت. جرقه‌ی 17 دی 1356 که با هتاکی و بی‌احترامی آشکار رژیم شاه علیه مرجعیت شیعه و شخص امام‌خمینی اتفاق افتاد، در شهر مقدس قم به یک انفجار تبدیل شد.

در 17 دی سال 56، روزنامه‌ی اطلاعات اقدام به انتشار مقاله‌ای تحت عنوان "استعمار سرخ و سیاه" کرده و در آن، توهین‌های آشکاری را متوجه امام خمینی(ره) نمود. انتشار این مقاله که به بهانه سالروز كشف حجاب و با اسم مستعار "احمد رشیدی مطلق" انتشار یافته بود، با خشم و انزجار مردم و روحانیون روبه‌رو شد.

انقلاب مردم ایران به عنوان بزرگ‌‌ترین و عمیق‌ترین انقلاب ارزشی و فکری، ریشه‌ای دیرین در باورها و اعتقادات دینی ملت مسلمان ایران دارد

رژیم طاغوتی که از گسترش نهضت‌های مردمی و علاقه‌ی روز‌افزون مردم نسبت به روحانیت، خصوصاً امام راحل در هراس بود، قصد داشت با انتشار این مقاله و توهین به شخصیت و مقام امام خمینی(ره)، از مطرح شدن نام ایشان به عنوان یگانه رهبر مذهبی ایران جلوگیری کند. اما این عمل، نتیجه‌ی عکس داد و مردم انقلابی قم در اعتراض به این اقدام، دست به تظاهرات زدند.

در این هنگام رژیم طاغوتی پهلوی اشتباه دوم خود را نیز مرتکب شد و مردم معترض قم را به خاک و خون کشید. و این آغازی بود بر قیام مردم دیگر شهرهای ایران که به حمایت از مرجع تقلید خود و مردم بی‌دفاع قم به خیابان‌ها ریختند.

رژیم طاغوتی اما از خطاهای خود درس نگرفته و به مقابله با مردم دیگر شهرهای ایران پرداخت. اولین شهری که به حمایت از قیام مردم قم، دست به اعتراض زدند، مردم مسلمان تبریز بودند که در 29 بهمن 1356، و در اربعین شهدای قم، دست به راه‌پیمایی زدند که بسیاری از آن‌ها در مقابله با عوامل رژیم طاغوت به شهادت رسیده یا زخمی شدند.

در چهلم شهدای تبریز، شهرهای یزد، شیراز، اصفهان، كرمان، جهرم و اهواز نیز به قیام پیوستند و با راهپیمایی‌ها و اجتماع در مساجد، رژیم شاه را به باد انتقاد گرفتند.

رژیم طاغوتی که از گسترش نهضت‌های مردمی و علاقه‌ی روز‌افزون مردم نسبت به روحانیت، خصوصاً امام راحل در هراس بود، قصد داشت با انتشار این مقاله و توهین به شخصیت و مقام امام خمینی(ره)، از مطرح شدن نام ایشان به عنوان یگانه رهبر مذهبی ایران جلوگیری کند

در یزد این تظاهرات با كشتار وحشیانه مردم توسط رژیم شاه رنگ دیگری به خود گرفت. مردم در مسیر راهپیمایی خود شیشه‌های چند بانك و سینما را شكستند و خواستار بازگشت امام خمینی از تبعید و آزادی زندانیان سیاسی شدند. به این ترتیب، ابعاد نهضت اسلامی در طول چند ماه كه با اربعین‌ها گسترش می‌یافت، به یكی از مسائل و رویدادهای مهم جهانی تبدیل شده بود.

روزنامه فرانسوی لیبراسیون در اهمیت برگزاری مراسم اربعین در جریان مبارزه با رژیم پهلوی در تاریخ 11 می 1978 پس از شرح قیام مردم قم و كشتار مردم توسط مأمورین دولتی و تظاهرات مردم تبریز برای گرامی داشت شهدای قم در مقاله‌ای با عنوان "شورش در فاصله هر چهل روز" نوشت: "در هر چهل روز یك بار مردم ایران در مقابل رژیم طغیان می‌كنند. مدت چهار ماه است كه اعتراض و جدال مردم ادامه دارد. مردم از تهدیدات رژیم شاهنشاهی نترسیده و عقب ننشسته‌اند و در این راه عزمی جزم دارند و مخالفین سیاسی اعم از روشنفكر، دانشجو، اداری و كارگر به اتحاد یكپارچه امید بسته‌اند."

پس از فرار شاه در 26 دی 1357‌، امام‌خمینی در 12 بهمن وارد ایران شد و در 15 بهمن، دستور تشکیل دولت موقت انقلابی را داد تا عملاً سرنگونی رژیم سلطنتی را اعلام نماید

دست به دست شدن قدرت و تغییر دولت‌ها به منظور مهار انقلاب، نه‌تنها نتیجه‌بخش نبود، بلکه با عزم پولادین امام‌خمینی و ملت برای ساقط کردن رژیم همراه شد. تظاهرات شورانگیز تاسوعا و عاشورا برای همیشه خط بطلانی بر حاکمیت رژیم پهلوی کشید و با رفتن ازهاری، ترفندهای بی‌محتوای شاپور بختیار به عنوان آخرین نخست‌وزیر رژیم شاهنشاهی، فقط عرصه را بر خود او و وفاداران انگشت‌شمارش تنگ کرد.

پس از فرار شاه در 26 دی 1357‌، امام‌خمینی در 12 بهمن وارد ایران شد و در 15 بهمن، دستور تشکیل دولت موقت انقلابی را داد تا عملاً سرنگونی رژیم سلطنتی را اعلام نماید. با آغاز درگیری‌های 19 بهمن و سقوط پادگان‌ها و مراکز نظامی، رژیم شاهنشاهی در 22 بهمن 1357 سقوط کرد و فصل نوینی در تاریخ ایران گشوده شد.

مرکز اسناد انقلاب که وظیفه‌ی تدوین و انتشار اسناد، آثار و تاریخ انقلاب اسلامی ایران را بر عهده دارد، به تازگی کتاب "انقلاب اسلامی ایران، از دی 1356 تا بهمن 1357" را که به‌وسیله‌ی مجیدرضا اقدسی تهیه شده، منتشر ساخته است. این کتاب با شمارگان 2000 نسخه و قیمت 3.000 تومان وارد بازار کتاب شده است.

 

امیر مقیمی

بخش کتاب‌خوانی تبیان


منابع:

مرکز اسناد انقلاب

خبرگزاری ایرنا

مسابقه ...

امتياز این سوال :
UserName