• تعداد بازديد :
  • يکشنبه 1389/10/26
  • تاريخ :

مجموعه شعری از عمران صلاحی

عمران صلاحی

در زیر آسمان مزامیر؛ مجموعه‌ای از اشعار عمران صلاحی است که در سال 1367 با الهام از «کتاب مزامیر حضرت داود» سروده شده است.

به گزارش خبرآنلاین، این کتاب که حاوی 120 شعر می‌باشد، در 136 صفحه و با قیمت 2 هزار تومان منتشر شده است.

یاشار صلاحی؛ گردآورنده این مجموعه؛ در یادداشتی بر این کتاب نوشته است: «تمام دفترهای شعر عمران با دقت و نظم خاصی بارها بازنویسی شده‌اند، غیر از دفتر حاضر. علت آن را نمی‌دانیم. تنها از روی خطی که برخلاف همیشه ناخوانا و شتابان است می‌توانیم حدس بزنیم که این دفتر به سرعت و طی یک یا دو روز سروده شده.

حتی گاهی به نظر می‌رسد او همه این اشعار را در یک لحظه سروده است. گاهی تکه‌هایی از مزامیر را در شعر خود آورده است. گاهی هم اشعار از فضای مزامیر چنان دور شده‌اند که کمتر تاثیری از کتاب اصلی در آن دیده می‌شود.

تمام دفترهای شعر عمران با دقت و نظم خاصی بارها بازنویسی شده‌اند، غیر از دفتر حاضر. علت آن را نمی‌دانیم

گاهی اشعار به نیایش شبیه می‌شوند. گاهی فضای عاشقانه دارند. گاهی قالبی شبیه هایکو پیدا می‌کنند و گاهی هم حتی کاریکلماتور. گاهی چنان ساده و کوتاه که اتودهایی به نظر می‌رسند برای بازآفرینی و خلق مجموعه‌ای که شاید قرار بوده خلاصه‌تر از کتاب حاضر باشد.

تصمیم گرفتن برای چاپ چنین مجموعه‌ای کار دشواری بود. با دوستان بسیاری مشورت کردیم. پیشنهاد شد منتخبی از این اشعار را منتشر کنیم. اما باتوجه به اینکه برای چاپ گزینه اشعار صلاحیت هیچ‌کس به اندازه خود شاعر نیست، به خودمان اجازه انتخاب ندادیم و تصمیم‌ گرفتیم کل مجموعه را به چاپ برسانیم.

عنوان «در زیر آسمان مزامیر» هم پیشنهاد جناب آقای شهرام رجب‌زاده است که همانند «من ودا می‌خوانم» بخشی از یک مصرع شعری از سهراب سپهری است.

گاهی اشعار به نیایش شبیه می‌شوند. گاهی فضای عاشقانه دارند. گاهی قالبی شبیه هایکو پیدا می‌کنند و گاهی هم حتی کاریکلماتور

بنابراین گزارش، «من ودا می‌خوانم» با 91 شعر عنوان کتاب دیگری از عمران صلاحی است که در 99 صفحه با قیمت 1600 تومان از سوی نشر امرود به چاپ رسیده است.

یاشار صلاحی، فرزند شاعر که گردآوری این مجموعه‌ها را برعهده داشته، در مقدمه‌ای در ابتدای کتاب می‌نویسد: او در سال 1363 بعد از خواندن سرودهای ریگ‌ودا، مجموعه‌ی شعری سرود که به لحاظ مضمون و وزن و حال و هوا بسیار متفاوت از فضای شعرهای دیگر اوست.

این مجموعه که شاید بتوان آن را بازآفرینی شاعرانه‌ی وداها نامید، همانند مجموعه‌های «هزار و یک آینه» و «در زیر آسمان مزامیر» الهامی شاعرانه‌ است که در یک یا دو روز سروده است و شاید اگر شاعر اکنون در میان ما بود، این شعرها را بازنگری و اصلاح یا حتا بازسرایی می‌کرد، که این فرصت پیش نیامده است.


بخش کتاب‌خوانی تبیان - محمد بیگدلی
UserName