• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • شنبه 1384/10/24
  • تاريخ :

رحیم ‌مشایی : صنعت گردشگری كشور متحول خواهد شد


خبرگزاری جمهوری اسلامی

رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گفت: با برنامه‌ریزی‌های بعمل آمده ظرف دو سال آینده شاهد تحولی آشكار در صنعت گردشگری كشور خواهیم بود.

اسفندیار رحیم‌مشایی افزود: بر همین اساس انتظار داریم،تغییر و تحول در این صنعت از سال آینده شروع شود.

وی با اشاره به این‌كه در گذشته توجهی به صنعت گردشگری نشد، اظهار داشت : برنامه‌های سازمان میراث فرهنگی و گردشگری،آینده بسیار روشنی را درصنعت گردشگری كشور نوید می‌دهد.

مشایی گفت كه كشورهای موفق منطقه، گردشگری را به عنوان یكی از شاخص‌های اصلی توسعه پذیرفته و برای آن برنامه‌ریزی كرده و شاهد موفقیت در این عرصه هستند.

وی تصریح كرد : ولی ما هنوز در آستانه برنامه‌ریزی و تدوین برنامه برای توسعه این صنعت در كشور هستیم.

رحیم‌مشایی گفت : امروز در كشور ما دید مثبت و مناسبی برای سرمایه‌گذاری بخش‌های دولتی و خصوصی درحوزه گردشگری وجود دارد ولی متاسفانه هنوز طرح و برنامه مناسبی در این زمینه نداریم.

وی تاكید كرد : سیاست ما جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی و پشتیبانی از سرمایه‌گذار در این حوزه است.

وی با تاكید بر نقش مدیریت و برنامه‌ریزی دراین حوزه گفت : ما در بخش منابع با مشكل مواجه هستیم و باید این منابع را تامین كنیم ، طبیعتا دولت باید زیرساخت‌ها را فراهم كند كه این كار در حال اجرا است.

معاون رییس جمهور افزود : در حوزه مدیریتی دارای اشكالاتی هستیم یعنی ساختار مدیریتی كشور ما چون گردشگری را از گذشته ندیده برایش اولویت هم قابل نبوده‌است.

وی اظهار داشت : ولی امروز ما به عنوان متولی این حوزه در مقام معاون رییس جمهوری حتی در مراسم كلنگ زنی و آغاز عملیات اجرایی یك هتل نیز شركت می‌كنیم كه در گذشته این چنین نبود.

رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با تاكید بر این نكته كه امروز نوع نگاه در این حوزه عوض شده، افزود : در حال اصلاح شیوه مدیریتی در این حوزه هستیم و باید با فراهم كردن تسهیلات ، ساده كردن امور اجرایی و رفع موانع در روند اجرایی مكانیزم جدیدی برای پیشبرد اهداف در این صنعت تعریف شود.

وی بااشاره به اینكه رییس جمهوری نگاه بسیار مثبتی به‌حوزه گردشگری دارد ، گفت : با اتكا به این دید مثبت با سرعت و جدیت در حال پیشبرد برنامه‌ها، طرحها و روان‌سازی مدیریتی در جهت رشد و توسعه صنعت گردشگری هستیم.

وی گفت : درآینده نزدیك منابع لازم داخلی را در خدمت صنعت گردشگری قرار خواهیم داد.

كشور ما در حوزه گردشگری ظرفیت و پتانسیل و خیلی بالایی دارد ولی چون نگاهی به آن نبوده و برنامه نداشته‌ایم، عقب هستیم.

معاون رییس جمهوری افزود: طبیعتا دستیابی به همه افق‌های مدنظر نیازمند زمان است ولی مهم آهنگ حركت، نقطه عزیمت و شروع كار است.

مشایی گفت: برنامه‌های خوبی دراین جهت تدوین و طراحی شده كه امیدوارم با نگاه حرفه‌ای كه در تبلیغات، اطلاع‌رسانی ، بازاریابی و نگاه مثبت برای حمایت از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی داخلی و خارجی وجود دارد، صنعت گردشگری در كشور متحول خواهد شد.

رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گفت: در این راستا مذاكرات بسیار خوبی با سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی انجام شده و اكنون دید بسیار خوبی نسبت به ایران پدید آمده‌است.

معاون رییس جمهوری تاكید كرد: تلاش ما براین است كه از سال آینده ایران به حداقل سهم خود در صنعت گردشگری جهان دست پیدا كند.

وی گفت كه مذاكرات انجام گرفته با مقامات كشورهای تایلند ، تركیه ، چین و تفاهم نامه‌های امضا شده در زمینه توسعه روابط گردشگری مشترك را در این جهت بوده است.

رحیم‌مشایی درباره توسعه روابط گردشگری با كشورهای منطقه گفت : ظرفیت خوبی برای جذب گردشگر از كشورهای منطقه وجود دارد و گفت و گوهای متعددی را نیز انجام داده‌ایم و امیدواریم كه با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته بعد از ایام حج تحول جدی دراین بخش را شاهد باشیم.

رییس سازمان میراث فرهنگی وگردشگری افزود: برهمین اساس مقامات كشور چین ، ایران را در فهرست مقصد گردشگران خود قرار داده و تفاهم نامه‌های تنظیم شده‌است.

به گفته رحیم‌مشایی ، برنامه ملی گردشگری كشور ظرف سه ماه آینده بازنگری و برای اجرا قطعی می‌شود.

براساس آمارهای موجود،سالانه حدود یك میلیون و ?دو ?هزار گردشگر خارجی به ایران سفر می‌كنند.

 

روابط عمومی موسسه تبیان

UserName