• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 23035
 • سه شنبه 1389/10/21
 • تاريخ :

موتور های بدون جاروبک یا سه فاز (brushless)

یکی از وسایل کاربردی مورد استفاده در پروژه های هوافضا که به شما کمک می کند تا نتیجه تلاش تان را بهتر نشان دهید، موتورهای بدون جاروبک یا سه فازه (موتور براش لس) است. موتورهای الکتریکی بر دو نوع brused  و brushless تقسیم می شوند که در زیر به توضیح نوع دوم آن می پردازیم. موتورهای براش لس (brushless) کارایی (efficiency) بالاتری دارند و از توان برق بهتر استفاده می کنند و البته گران ترند. بازده اغلب آن ها 80 تا 90 در صد است. این موتورها بر خلاف نوع معمولی اصطکاک کمتری دارند و نیروی بیشتری تولید می کنند.

 

تفاوت در این است که به جای استفاده از سیم پیچ DC از سیم پیچ AC  استفاده می گردد و بخش متحرک آن ها بر خلاف مدل های دی سی از آهن رباهای ثابت با میدان بالا تشکیل شده و بخش ثابت موتور از سیم پیچ ها تشکیل شده است.

 

به تصویر زیر دقت کنید:

موتور های بدون جاروبک

داخل یک موتور برش لس را می توانید در شکل زیر ببینید:

موتور های بدون جاروبک

مسئله ی دیگر انتقال حرارت است که در این موتورها به دلیل قرارگرفتن سیم پیچ ها در اطراف و چسبیدن به بدنه به خوبی انجام می شود و در آن ها بدنه یه عنوان خنک کننده (HEAT SINK) عمل می کند.

 

این موتورها از اختلاف فاز موجود بین فازهای منبع ولتاژی برای ایجاد یک میدان الکترومغناطیسی دوار داخلی استفاده می کنند.

موتور های بدون جاروبک

سرعت موتور AC در ابتدا به فرکانس منبع تغذیه بستگی دارد، یا اختلاف در سرعت چرخش بین روتور و میدان استاتور (قسمت ثابت موتور)، گشتاور تولیدی موتور را تعیین می کند. تغییر سرعت در این نوع موتورها را می توان با داشتن دسته سیم پیچ ها یا قطب هایی در موتور که با روشن و خاموش شدنشان سرعت میدان دوار مغناطیسی تغییر می کند، ممکن ساخت.

موتور های بدون جاروبک

از این موتورها در هواپیماهای مدل پروازی و دست سازه های این چنینی (مانند هاورکرافت، بالون، ماشین کنترلی، گلایدر موتوری و ...) بسیار استفاده می شود به دلیل توان بالا و وزن کمتری که نسبت به بقیه ی موتورها دارند.

 

البته باید توجه شود که برای استفاده از این نوع موتورها با باتری به مبدل یا اینونتور نیاز داریم، زیرا باید جریان برق DC   باتری به AC و سه فاز تیدیل گردد. Speed Controller  وسیله ای است برای این کار که به توضیح کامل آن در همین بخش می توانید مراجعه کنید.

موتور های بدون جاروبک

برای تهیه ی موتور براش لس و اسپید کنترلر( Speed Controller ) با مشخصات متفاوت می توانید به فروشگاه های لوازم مدل مراجعه کنید و یا آن را از فروشگاه اینترنتی تبیان تهیه نمائید.

 

بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان - تهیه: امین کریمی

تنظیم : نسرین صادقی

راديو کنترل

راديو کنترل

امروزه در اطرافمان بسياري لوازم وجود دارند که به صورت راديويي کنترل مي شوند و دنياي کنترل از راه دور (remote control) را به وجود آورده اند. اساس کار همه ي اين کنترلر ها امواج الکترومغناطيسي هستند که در بازه هاي مختلف عمل مي کنند. مانند راديو در بازه ...
انواع شيرها

انواع شيرها

يکي از وسائل بسيار پرکاربرد در زندگي روزمره و انجام هر گونه پروژه اي، شير (فلکه) مي باشد وظيفه عمومي شيرها، ايجاد مانع بر سر راه عبور جريان سيال مي باشد. شيرها انواع مختلفي دارند و هر يک براي مقصد خاصي طراحي شده اند. در ادامه انواع شيرها را معرفي .....
انواع باتري ها 2

انواع باتري ها 2

انواعی از باتری ها وجود دارند که از نیکل به عنوان یک پایه ی پیل استفاده می کنند. این نوع باتری ها از نظر اقتصادی به صرفه ترند. خصوصیات کلی این ها را می توان در زیر مشاهده کرد:قابلیت شارژ و دشارژ بیش از 600 بارقابلیت تامین شدت جریان 500 میلی آمپر ساعت و...
UserName