• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 2580
 • شنبه 1384/10/17
 • تاريخ :

تختی ، پهلوانی که در قلب ها خواهد ماند


مراسم سی و هشتمین سالگرد مرحوم جهان پهلوان تختی هفدهم دی ماه ( امروز) در ابن بابویه برگزار می شود تا جامعه ورزش بار دیگر یاد و خاطره الگوی جوانمردی و ازخودگذشتگی را گرامی بدارد.

جامعه ورزش و بویژه جامعه کشتی کشورمان همه روز و البته این روزها بیشتر به الگوبرداری ازغلامرضاتختی نیازمند است. او که به قول دوستانش و آنها که می شناختندش ، غم مردم را غم خودش می دانست اما اجل مهلتش نداد تا درخوشی ها و شادمانی های این مردم شرکت کند و این گل معطر و زیبا را از باغ جامعه چید.

پوریای ولی را اگر امروزی ها ندیده اند و داستان زندگانی اش سینه به سینه نقل شده ، تختی اما با این مردم بود و خیلی ها او را از نزدیک دیدند و دست یاری او را بر سر خود احساس کردند. زلزله زدگان بویین زهرا جوانمردی و فتوت" آقاتختی" را از یاد نخواهند برد، آن گاه که او درکوچه و پس کوچه های تهران راه افتاد تا برای مصیبت دیدگان اعانه جمع آوری کند. می گویند آقاتختی درمیدان توپخانه ایستاد و سرش را پایین انداخت تا آنان که می خواهند به زلزله زدگان کمک کنند از بابت میزان کمک خود چشمشان به چشم آقا تختی نیفتد و در مضیقه قرارنگیرند.

تختی همواره باماست. اکنون وقت آن است که تختی های زمانه سربرآورند و چه خوب که جامعه بیش ازیک تختی داشته باشد تا عدالت و جوانمردی برعرصه ورزش سایه گسترد. " بردن هدف نیست" ، این روزها به یک شعارتکراری تبدیل شده و ورزشکاران بعضا پای ازحیطه انصاف بیرون گذاشته و روح پاک و بی آلایش ورزش را متالم و دردمند می کنند. اما بهتر آن است که انسانیت و جوانمردی جای " رسیدن به هدف به هر قیمتی" را بگیرد و فضایی سرشار از گذشت بر ورزش حاکم شود.

سی و هشت سال ازغروب مردی می گذرد که او را به جرم دوست داشتن مردم به سالن کشتی راه نمی دادند. اوکه ازجنس مردم بود و همواره درقلب آنها باقی خواهد ماند. مرحوم غلامرضاتختی قهرمان و پهلوان کشتی کشورمان فردا میزبان دل هایی است که از رنج زمانه و ازپوچ بودن آن و از این همه هیاهو برای هیچ به نزدش می آیند تا آرام گیرند. اما ای کاش سردی خاک بر آنها کارگرنیفتد و تا سال دیگرکه قراراست دوباره در آرامگاه تختی حاضرشوند ، خوبی ها و جوانمردی هاشان پررنگ ترازگذشته شود.

یاد وخاطره تختی را گرامی می داریم و به امید روزی می نشینیم که کشتی گیران ما به جای اینکه نخست دراندیشه پیروزی باشند به مردانگی فکرکنند و همچون تختی که نامی نیک از خود به یادگارگذاشت بر قلب های دوستداران خود فرمانروایی کنند.

مروری برافتخارات جهان پهلوان تختی

کشتی ایران به فرزندان صالحی همچون غلامرضا تختی که درعرصه موفقیت و البته جوانمردی نمونه هستند به خود می بالد. کشتی ایران که ازجمله پرآوازه های این رشته در دنیا است به فرزندان صالحی همچون غلامرضاتختی که درعرصه موفقیت و البته جوانمردی نمونه هستند به خود می بالد.

درآستانه سالگرد "جهان پهلوان تختی" مروری داریم بر افتخارآفرینی های بزرگمرد تاریخ کشتی کشورمان:

* مسابقات جهانی هلسینکی فنلاند 1951: مدال نقره

* بازی های المپیک هلسینکی فنلاند 1952: مدال نقره

* مسابقات جهانی ورشولهستان 1953: مدال نقره

* مسابقات جهانی توکیو ژاپن 1954: مقام چهارم

* بازی های المپیک ملبورن استرالیا 1956: مدال طلا

* مسابقات جهانی صوفیه بلغارستان 1958: مدال نقره

* بازی های آسیایی توکیو ژاپن 1958: مدال طلا

* مسابقات جهانی تهران ایران 1959: مدال طلا

* بازی های المپیک رم ایتالیا 1960: مدال نقره

* مسابقات جهانی یوکوهاما ژاپن 1961: مدال طلا

* مسابقات جهانی تولیدو آمریکا 1962: مدال نقره

* بازی های المپیک توکیو ژاپن1964: مقام چهارم

ویژه نامه زنده یاد جهان پهلوان تختی 

UserName