• تعداد بازديد :
  • پنج شنبه 1384/10/15
  • تاريخ :

مهین اسكویی بنیانگذار گروه تئاتر آناهیتا درگذشت


مهین اسكویی هنرمند پیشكسوت تئاتر و از اعضا و بنیانگذاران گروه تئاتر آناهیتا و از ترویج دهندگان و اساتید مكتب استانیسلاوسكی شب گذشته ( 11 دی ماه 1384 ) به علت بیماری در بیمارستان درگذشت.

به همین مناسبت حسین پارسایی،مدیر كل اداره هنرهای نمایشی در پیامی آورده است:«درگذشت بانوی تئاتر ایران، سركار خانم مهین اسكویی، جامعه تئاتری كشور را در غم و اندوه فرو برد. اسكویی از استادان برجسته تئاتر كشور و از جمله نضج دهندگان جریان و حركت‌های تئاتری آن سوی مرزها بود كه چندین نسل از خبرگان و برجستگان تئاتری كشور به مدد آموزه‌های ایشان به جامعه هنری كشور راه پیدا كرده و معرفی شده‌اند. پاسداشت مقام و جایگاه ایشان و توجه به اثرات آموزشی ایشان در قالب كتاب‌ها، مقالات، تصاویر و گزارش‌های به جا مانده از اجراهای ایشان، بی‌تردید می‌‌تواند ما را در رسیدن به اهداف بلند مدت و متعالی تئاتر كشور موفق‌تر نماید.

ضایعه درگذشت این بانوی ارزشمند و فرهیخته را به تمام هنرمندان، هنرآموزان و خانواده‌ ایشان تسلیت گفته و آرزوی علّو درجات را برای ایشان مسألت داریم.»

اسكویی متولد 1309، فارغ التحصیل رشته كارگردانی و بازیگری از روسیه در حالی‌كه تنها 16 سال داشت، برای ادامه تحصیل در رشته تئاتر به فرانسه و پس از آن به كشور روسیه رفت. كارگردان كارهای ایبسن همچون «لورا» و «خانه عروسك»، نمایشهای "باغ آلبالو"، "دایی وانیا" و "سه خواهر" از چخوف از جمله فعالیت های او در حوزه كارگردانی است.

مهین اسكویی علاوه بر بازی و كارگردانی تئاتر در زمینه ترجمه و دوبله نیز فعالیت می كرد . وی در پی 20 سال تحقیق و پژوهش كتاب هایی از آثار بزرگ ادبیات دراماتیك روسیه را ترجمه و انتشار داد. كتابهایی چون «زندگی من در هنر در جریان تجسم» ، «زندگی من در جریان نقش آفرینی»، تمامی آثار چخوف و آثاری از ماكسیم گورگی ، گلدونی ، آستروفسكی. مهین اسكویی در سال 1357 برای آخرین بار به عنوان بازیگر در نمایش سه خواهر اثر آنتوان چخوف به ایفای نقش پرداخت و از آن پس فعالیت خود را در زمینه آموزش و ترجمه پی گرفت. اسكویی كه سابقه 25 سال تحقیق و پژوهش درتئاتر را داشت چندی پیش با همراهی ناصر حسینی كتاب «‌آخرین درس بازیگری» نوشته كنستانیتن استانیلاوسكی را ترجمه كرده بود.

از وی در بیست‌و‌سومین جشنواره تئاتر فجر نیز تقدیر به عمل آمد ولی او به دلیل بیماری نتوانست در این مراسم حضور یابد.

مراسم تشییع پیكر این هنرمند چهارشنبه 9 صبح از مقابل تالار وحدت برگزار خواهد شد تا در امامزاده طاهر شهرستان كرج به خاك سپرده شود.

سایت تبیان نیز فقدان این هنرمند را به خانواده آن مرحوم و جامعه هنر ایران تسلیت می‌گوید.

منبع: سایت ایران تئاتر

UserName