• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • يکشنبه 1384/09/27
  • تاريخ :

برانکو : كریم باقری را به تیم ملی دعوت نمی‌كنم!

اسفند با تیم‌هایی از آمریكای مركزی یا جنوبی بازی می‌كنیم


برانكو ایوانكوویچ و دستیارانش تنها شش ماه فرصت دارند تا تیم ملی را برای رویارویی با پرتغال و مكزیك و آنگولا در مرحله‌ی گروهی رقابت‌های جام جهانی آماده كنند.

به گزارش ایسنا، دیدارهای دوستانه بهترین شیوه‌ برای گزینش بازیكنان و آرایش تیمی است. البته هم گام شدن با برنامه‌های فیفا دشوار است چرا كه در تقویم مركز فرماندهی فوتبال جهان تنها دو سه بازی دوستانه گنجانده شده است.

سرمربی تیم ملی ایران در گفت‌وگو با ایسنا به پرسش‌هایی درباره‌ی برنامه‌اش برای این دیدارها و احتمال تغییر تركیب كنونی و بازگشت چهره‌های نام آشنایی مانند كریم باقری، تیم ملی امید و اظهار نظری كه در یكی از روزنامه‌های كرواسی داشت، پاسخ داد.

تركیب مكزیك، پرتغال و آنگولا آمیزه‌ای از فوتبال سرعتی، درگیرانه و فانتزی است كه البته درباره‌ی نمایندگان كونكاكاف و آفریقا چاشنی روحیه و انگیزه بسیار بالا هم به آن افزوده می‌شود. پس گزینش حریف تداركاتی نیازمند ظرافت فراوانی است.

برانكو كه می‌خواهد ایرانی‌ها در برگزاری این بازی‌های واقع بین و شكیبا باشند، گفت:« برنامه‌ریزی برای بازی‌های دوستانه سخت است، نمی‌توان ناگهانی این كار را انجام داد. انتخاب حریف تنها مشكل ما نیست. آژانس‌های بازاریابی‌ و حامیان مالی در شكل گرفتن بازی‌های تداركاتی نقش دارند. تقویم فیفا هم را در نظر بگیرید. سایر تیم‌ها هم مشكل ما را دارند. برای بیست و یكم فوریه، اول و بیست و دوم مارس و ماه می دیدارهایی خواهیم داشت كه برای بازی‌های مارس با تیم‌هایی از آمریكای مركزی یا جنوبی روبرو خواهیم شد. در مراسم قرعه‌كشی «لایپزیگ» هم این فرصت وجود نداشت تا درباره‌ی این موضوع با مربی مشورت كنم. نكته دیگری كه باید به آن توجه كرد مشكل بازی‌های دوستانه برابر تیم‌هایی مانند استرالیا است. با چنین مسافت طولانی دست كم هفت روز را از دست خواهیم داد. یازده، دوازده روز دیگر فهرست تیم‌هایی كه با آنها بازی خواهیم كرد را به فیفا می‌فرستیم. البته این موضوع اجباری نیست. اما، باید با فیفا هماهنگ باشیم.»

ایوانكوویچ از چیدمان كنونی تیم ملی شناخت خوبی دارد. گروه مرد خونسرد كروات در دیدارهای انتخابی نمایش خوبی داشت. اما، تابستان آینده شاید سن بالا برای بعضی از بازیكنان برای رویارویی با تیم‌های سرعتی گروه D دردسرساز شود. آیا برانكو به این تیم بویژه در خط دفاعی وفادار می‌ماند؟

دستیار پیشین میرسلاو بلاژویچ این چنین از تیمش دفاع كرد:« همیشه احتمال بهتر شدن وجود دارد. با تجربه‌ها می‌توانند به بازیكنان دیگر كمك كنند. من از آنها سپاسگذارم. جوان‌ترها از بودن در كنارشان به خود می‌بالند. خط دفاع تیم ملی ایران ضعیف نیست. بعضی وقت‌ها بهترین بازیكنان خط دفاعی هم مانند انگلستان اشتباه می‌كنند. كره و ژاپن در خاك كشورشان چند فرصت گلزنی به دست آوردند. بازیكنان ما بسیار سرعتی هستند. در بازی‌های دوستانه و انتخابی دیدید كه مهاجمان حریف نتوانستند از چنگ مردانم فرار كنند و این جای خوشحالی دارد. دیدار برابر كره، سه بازیكن این تیم ده متر از مدافع ما پیش بودند اما، او به آنها رسید. می‌دانید كه سرعت بی‌نظیر كره‌ای‌ها در آسیا زبانزد است. البته من هم آرزو دارم بازیكن جدیدی پدیدار شود تا از او استفاده كنیم.!»

تا چند درصد از این تركیب در جام جهانی استفاده خواهد شد. برانكو ایوانكوویچ در پاسخ به ایسنا گفت:«درصد بسیار بالایی! آنها بهترین نتیجه‌ها را گرفته‌اند. مهدوی‌كیا در هامبورگ عالی است. كریمی برای بایرن بازی می‌كند. هاشمیان به روزهای اوج بازگشته است. به زندی در كایزرسلاترن فرصت می‌دهند. نكونام، دایی، گل محمدی و میرزاپور هم در بهترین شرایط هستند.»

* كریم باقری در تیم ملی!

كریم باقری و خداداد عزیزی بازیكنان جاودانه تاریخ فوتبال ایران هستند. بهترین‌های تیم ملی در جام جهانی 98 شاید اكنون بار دیگر برای بازگشت به گلچین فوتبال ایرانی وسوسه شده‌اند. این روزها باقری بازیكن كم اشتباه و محكم پرسپولیس در رقابت‌های لیگ برتر است.

اما، برانكو برای دعوت نكردنش به تیم ملی دلیل جالبی دارد:« كریم باقری یكی از بزرگ‌ترین بازیكنان ایران است و خدمات بسیاری برای تیم ملی كشورش انجام داده است. او با بزرگ منشی جای خود را به بازیكنان جوان داد و از تیم ملی خداحافظی كرد. اكنون باقری از بهترین بازیكنان پرسپولیس است اما،‌هرگز او را دعوت نمی‌كنم چرا كه دوست دارم همیشه در تركیب اصلی بازی كند. نشستن روی نیمكت ذخیره‌ها و حتی سكوها سزاوار او نیست. ما نكونام، زندی، رحمان رضایی و نصرتی را داریم كه انتخاب‌های نخست من هستند.»

* تیم امید در غرب آسیا

تیم ملی امید در رقابت‌های غرب آسیا در جایگاه سوم ایستاد در حالی كه همه از این تیم كه بهترین های لیگ را داشت انتظار قهرمانی داشتند. آنها امیدهای ایران برای بازی‌های آسیایی 2006 و حتی المپیك 2008 پكن هستند.

داشتن تیم ملی نیرومند در این رقابت‌ها هدف اصلی سران فوتبال كشور است پس نباید از شكست و ناكامی در دیدارهایی مانند بازی‌های غرب آسیا هراسید و به بازیكنان جوان فرصت داد. سرمربی تیم ملی در این باره به ایسنا گفت:« من هم باور دارم كه برای شكل دادن تیم ملی امید نباید نتایج مقطعی را مهم فرض كرد. بسیاری از بازیكنان این تیم بین 20 تا 23 سال سن داشتند. آنها می‌توانند در كنار باتجربه‌ها رشد كنند و برای تیم ملی در جام جهانی یا المپیك به میدان بروند. تیم جوانی كه من ابتدا انتخاب كردم و اوج كارش بازی‌های آسیایی بود برای المپیك آتن برنامه‌ریزی شده بود. با آنها در بالاترین سطح به جام جهانی رسیدیم. خوشحالم كه كمپ چهار روزه را هم با استعدادهای لیگ برتر برگزار كردیم. می‌توانم نام هشتاد نفر از بازیكنان آینده‌دار را به زبان بیاورم. در مذاكرات ابتدایی با فدراسیون فوتبال در چهار محور تاكید داشتم: برنامه‌ی فعالیت‌های تیم ملی و نتایج آن در كوتاه مدت، تیم ملی و جام جهانی و اهمیت جام جهانی برای تیم ملی، گفت‌وگو درباره‌ی مشكلات فوتبال ایران، نقش رسانه‌ها در پیشرفت این رشته‌ی ورزشی در ایران. البته باید بگویم كه منظور من انتقاد رسانه‌ها نبود. آنها آزاد هستند تا دیدگاه خودشان را بیان كنند. تنها تصمیم داشتم كه رسانه‌ها با باشگاه‌ها دست به دست هم دهند تا سطح فوتبال كشور را بالا ببرند.»

آیا تیمی كه سیموئز به دوحه برد می‌توانست بازیكنان جوان‌تر و ناشناخته‌تری داشته باشد؟ برانكو پاسخ داد:« تیم ملی امید زیر نظر فدراسیون فوتبال و كمیته‌ی ملی المپیك است و این تصمیم مشترك آنها بود كه با این شرایط بازی كنند. در رقابت‌های سخت بازیكنان تجربه‌های ارزشمندی را به دست می‌آورند. به هر حال نمی‌توانم درباره‌ی چگونگی گزینش تیم ملی امید اظهار نظر كنم. چرا كه این انتخاب سیاست فدراسیون و كمیته‌ی ملی المپیك بود.»

* گفت‌وگوی با روزنامه‌ی كرواسی

برانكو ایوانكوویچ برای مراسم قرعه‌كشی جام جهانی 2006 مدتی ایران را ترك كرد. در این مدت روزنامه‌ی كرواسی با این مربی گفت‌وگویی داشت و برانكو ناامیدانه از انتقاد روزنامه‌های ایرانی گفت. سرمربی تیم ملی باید در بهترین شرایط روحی به آلمان سفر كند اگر قرار است او در جام جهانی 2006 روی نیمكت ایران بنشیند باید از همه نظر آماده باشد. چرا كه بازیكنان با سفارش و دستورهای او به میدان می‌روند. جام جهانی تنها نبرد تاكتیك‌ها و بدن‌های آماده نیست. بازیكنان باید از لحاظ روحی هم در بهترین شرایط باشند.

ایوانكوویچ درباره‌ی انتقاد روزنامه‌های ایرانی گفت:« بعضی از این روزنامه‌ها به من حمله می‌كنند من باید دفاع كنم و با سوال‌های غرض آمیز برخورد كنم. عصبانی نیستم. از من می‌خواهند كه بپذیرم همه چیز فاجعه است. البته با بعضی از انتقادها موافق هستم اما با بعضی ازآنها خیر! آنها از دیدگاهشان دفاع می‌كنند و می‌گویند كه سزاوار مربیگری نیستم. این هم منطق آنهاست. من هم مربی حرفه‌ای هستم. هنگامی كه دكتر دادكان به همراه اعضای هیات رییسه فدراسیون من را آوردند، شرح وظایف من را مشخص كردند.»

برانكو ادامه داد:« باید به سود تیم ملی بهترین تصمیم را بگیرند. آنها باید انتقاد كنند و این یكی از اصول دموكراسی است. اما بهترین قاضی خود مردم هستند. رسانه‌ها بسیار مهم هستند. من از آنها ناراحت نیستم.»

اكنون با توجه به این كه شش ماه تا شروع جام جهانی مانده است فشار فراوانی به هر 32 سرمربی تیم‌های ملی كه در این رقابت‌ها رسیده‌اند وارد می‌شود. در پرتغال لوییس فیلیپ اسكولاری را برای این كه مربی خارجی است متهم می‌كنند و تنها از او قهرمانی می‌خواهند. ایوانكوویچ در این باره به ایسنا گفت:« باید تفاوت فوتبال پرتغال و ایران را هم در نظر گرفت. این برای سومین بار است كه ما به جام جهانی آمده‌ایم در حالی كه آنها بیشتر این رقابت‌ها را تجربه كرده‌اند. ایران تنها یكصد و پنجاه باشگاه دارد در حالی كه لیسبون بیش از 500 باشگاه دارد. از زمان اوزه بیو آنها به ابرقدرت فوتبال جهان تبدیل شدند. برای همین هم پرتغال را برزیل اروپا می‌دانند. حتی در زاگرب و حومه‌ی آن هم پانصد و پنجاه باشگاه كه دست كم هر كدامشان دو زمین بازی دارند، وجود دارد اما با این وجود ما بسیار محكم و عالی مانند قهرمانان بازی كردیم. سطح قاره‌ی آسیا ما را راضی نكرد و اكنون به سطح اروپا رسیده‌ایم و این روزها خودمان را برای جام جهانی آماده می‌كنیم. از هیچ تیمی نمی‌هراسیم. برای من شنیدن این خبر كه كریمی و هاشمیان وعده‌ داده‌اند به مرحله‌ی حذفی جام جهانی می‌رسیم بسیار زیبا است. بازیكنان من به كامیابی تیم ملی ایمان دارند. در مراسم قرعه‌كشی جام جهانی نمایندگان كرواسی بسیار خوشحال شدند كه با ژاپن همگروه شدند نه با ایران.»

UserName