• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • دوشنبه 1384/09/14
  • تاريخ :

نشست مشترك كادر فنی تیم ملی فوتبال با مربیان لیگ برتر برگزار شد؛

تنها پنج مربی دعوت فدراسیون را لبیك گفتند!
مشروح سخنان برانكو ایوانكوویچ و پنج مربی لیگ

نشست مشترك اعضای كادر فنی تیم ملی فوتبال با مربیان لیگ برتر در حالی امروز برگزار شد كه از جمع شانزده مربی لیگ برتری تنها پنج نفر در جلسه‌ حضور داشتند!

در حالی كه بسیاری از مربیان حاضر در لیگ برتر طی ماههای گذشته انتقادات بسیاری را از برنامه‌های تیم ملی و كادر فنی مطرح می‌كردند، اما پس از دعوت فدراسیون فوتبال، در جلسه‌ی صبح امروز تنها پنج مربی حاضر شدند!

از ساعت 10:30 صبح امروز نخستین نشست مشترك اعضای كادر فنی تیم ملی فوتبال با مربیان لیگ برتر در سال جاری به مدت دو ساعت برگزار شد و در این جلسه اعضای كادر فنی به همراه بیژن ذوالفقارنسب، اكبر میثاقیان، نصرت ایراندوست، كریم قنبری و زلاتكو ایوانكوویچ نظرات خود را پیرامون مسایل مختلف تیم ملی مطرح كردند.

در ابتدای این جلسه برانكو ایوانكوویچ برنامه‌های تیم ملی تا شروع رقابت‌های جام جهانی را تشریح كرد و پس از آن مربیان حاضر نظرات خود را ارایه كردند.

ابتدا دكتر بیژن ذوالفقارنسب با تبریك صعود تیم ملی به جام جهانی و خسته نباشید به فدراسیون فوتبال و اعضای كادر فنی، حضور كم تعداد مربیان لیگ برتری در این جلسه را باعث تاسف خواند و افزود: از مربیان دعوت شده انتظار می رفت كه با حضور در این جلسه اهمیت توجه به تیم ملی را بار دیگر مورد تاكید قرار می‌دادند، اما متاسفانه این چنین نشد و امیدوارم كه در جلسات بعدی حضور مربیان پررنگ‌تر باشد.

وی بازتاب برگزاری چنین جلساتی را به سود كادر فنی و باشگاه‌ها دانست و اضافه كرد: ما در مسیر جام جهانی سه گام مهم پیش رو داشته و داریم. نخستین گام صعود به جام جهانی بود كه تیم ملی با تدبیر كادر فنی موفق به انجام این مهم شد. اما هم اكنون دو گام مهم دیگر پیش رو داریم و این دو گام دغدغه ی اصلی ما را تشكیل می‌دهد.

ذوالفقار نسب با پراهمیت خواندن هر سه گام ادامه داد: اما گام دوم كه روند آماده‌سازی تیم ملی است بسیار اهمیت دارد و كادر فنی تیم ملی باید برنامه‌ریزی و طراحی دقیقی انجام دهد و در این میان آنها حق هیچ گونه اشتباهی را ندارند و من اطمینان دارم كه همین كادر فنی فعلی توانایی انجام چنین كاری را دارد.

برانكو در پایان صحبت‌های ذوالفقار نسب درباره‌ی لزوم برنامه‌ریزی و طراحی دقیق بازی‌های دوستانه برای تیم ملی تصریح كرد: برای این كه دیدارهای دوستانه‌ی منظمی را داشته باشیم باید به انتظار قرعه‌كشی جام جهانی باشیم و مطمئنا پس از انجام این مراسم در نهم دسامبر تلاش خواهیم كرد كه بهترین دیدارهای دوستانه را برای تیم ملی برنامه‌ریزی كنیم.

وی افزود: البته هر مربی نسبت به بازی‌ها و نمایش های مختلف تیم‌ها برداشت‌ها و تفكرات خاص خود را دارد و این باعث تغییرات مداوم در فوتبال و پیشرفت این رشته‌ی ورزشی است، اما هر موضوعی كه در این جلسه مطرح شود را با كمال میل خواهم پذیرفت.

نصرت ایراندوست پس از پایان صحبت‌های برانكو در سخنانی با انتقاد از مربیانی كه در جلسه‌ی امروز حضور نداشتند، گفت: چنین جلساتی از اهمیت خاصی برخوردار است چرا كه در آن تعامل و تبادل افكار می‌شود و این مساله می‌تواند به سود تیم ملی باشد، اما متاسفانه دوستان ما در این جلسه حضور پیدا نكردند و ما به نمایندگی از آنها از كادر فنی تیم ملی عذرخواهی می‌كنیم.

وی با اشاره به جلسه‌ی پیشین كادر فنی با مربیان لیگ برتر گفت: در جلسه ی قبلی انتقادهایی در راه بهبود و سازندگی تیم ملی مطرح شد و كادر فنی نیز به بهترین نحو ممكن و با پذیرفتن انتقادات كارش را به خوبی انجام داد و موجب صعود تیم ملی به جام جهانی شد.

ایراندوست ادامه داد: بسیاری از بازیكنانی كه به تیم ملی دعوت می‌شوند و از آنها استفاده نمی‌شود بازیكنانی جوان هستند كه پس از بازگشت از تیم ملی به تمرینات تیم باشگاهی، دچار یاس و ناامیدی می شوند. آنها نیاز به محبت كادر فنی بویژه سرمربی تیم دارند.

وی در ادامه صحبت‌های خود به انتقادات برخی از رسانه‌ها از كادر فنی و بویژه سرمربی تیم ملی اشاره كرد و گفت: آقای برانكو تحت تاثیر اعتراض‌های بی‌رحمانه قرار گرفته اما ما و همكاران او نباید اجازه بدهیم كه چنین جوی ادامه داشته باشد. ضمن آن كه برانكو نیز نباید از اصولی كه در ابتدای حضورش در ایران داشت، عقب‌نشینی كند، چرا كه آن اصول موجب صعود ایران به جام جهانی شد و هیچ گاه نباید بازی‌های بسیار زیبایی را كه تیم ملی در دیدار برابر تیم‌های ژاپن، چین و كره‌ی جنوبی و ... انجام داد را از یاد ببریم، چرا كه این بازی‌ها به ایران شخصیت داد.

ایراندوست ادامه داد: در بازی با مقدونیه چهره‌ی برانكو بسیار مضطرب بود. وی بسیار استرس داشت، این به هیچ عنوان برای مربی تیم ملی خوب نیست. برانكو باید در نظر داشته باشد كه ملت ایران ملتی است بسیار بزرگ و از تیم ملی نتایج آبرومند می‌خواهد. برانكو توانایی چنین كاری را دارد و می‌تواند با تمركز بر تیم ملی تیمی را روانه‌ی رقابت‌های جام جهانی كند كه آبروی ایران و ایرانی را حفظ كند.

وی در پایان گفت: تنها جلسات این چنینی می‌تواند به تیم ملی و باشگاه‌ها كمك كند.

اكبر میثاقیان یكی دیگر از مربیان حاضر در این نشست به فاصله‌ی زیاد جلسه‌ی قبلی اعضای كادر فنی با مربیان لیگ برتر اشاره كرد و گفت: تیم من در این فصل شرایط خاصی دارد اما به دلیل دعوت فدراسیون و احترامی كه قائل بودم به این جلسه آمدم و انتظار داشتم كه دیگر همكارانم نیز در این جلسه حضور پیدا می‌كردند.

وی افزود: از این كه تیم ملی بتواند در جام جهانی نتایج خوبی كسب كند همه‌ی ما خوشحال می‌شویم اما این دلیل نمی‌شود كه بخواهیم برانكو را بدین شكل تحت فشار قرار دهیم. هرچند كه اعتقاد دارم تیم ملی باید به گونه‌آی بازی كند كه تماشاگرانش را از دست ندهد . برای این كار فدراسیون فوتبال باید دیدارهای دوستانه‌ای را با تیم‌های قدرتمند جهان برگزار كند.

میثاقیان ادامه داد: هیچ گاه نباید گفت كه برانكو مربی خوبی نیست چرا كه او تیم را در شرایطی بسیار سخت به جام جهانی برده است. تیم ملی ما می‌تواند در جام جهانی موفق شود.

میثاقیان در پایان گفت: تداوم این جلسات باعث كمك به تیم ملی خواهد شد و برانكو هیچ گاه به دلیل تشكیل چنین جلساتی ضرر نخواهد كرد.

برانكو در پایان صحبت‌های میثاقیان گفت: با صحبت‌های ایراندوست موافقم كه باید به اصول خود پایبند باشم و مطمئن باشید كه چنین خواهد بود، چرا كه این پایبندی نتایج خوبی را برای ما به همراه داشته و خواهد داشت. اما من هیچ گاه تحت تاثیر انتقادات قرار نگرفته‌ام و تلاش كردم تنها از اصول خود دفاع كنم. می‌پذیرم كه تیم ملی مانند تمام تیم‌های دیگر دنیا بازی‌های ضعیفی نیز در كارنامه‌اش وجود داشته باشد. اما این دلیلی نمی‌شود كه تیم ملی را به این صورت مورد انتقاد قرار دهیم.

برانكو افزود: مربیان لیگی چهار هفته‌ی مداوم با تیم‌های خود كار می‌كنند اما در روز مسابقه مشاهده می‌كنند كه تیمشان انگونه كه می‌خواستند بازی نكرده است، اما مربی تیم ملی تنها چهار روز برای هماهنگ كردن بازیكنان زمان دارد. شك نداشته باشید كه هدف ما ارایه‌ی نمایش‌های خوب از تیم ملی است و قطعا از نظرات شما همكاران در این راه استفاده خواهیم كرد.

پس از پایان این بخش زلاتكو ایوانكوویچ مسایلی را در رابطه با لزوم توجه به حرفه‌ای‌گری بیان كرد و گفت: برای ما مربیان بسیار اهمیت دارند كه سالی دو بار چنین جلساتی را برگزار كنیم.

وی افزود: اساس فوتبال ایران را باشگاه‌ها تشكیل می‌دهند و نتایج كسب شده در تیم ملی به دلایل بسیاری از جمله مسایل داخلی باشگاه‌ها مربوط است، اما واضح است برنامه مهم‌ترین قسمت كار مربی را تشكیل می‌دهد به همین دلیل هر گونه وقفه در لیگ مشكلاتی را برای باشگاه‌ها ایجاد می‌كند و این مشكلات برای باشگاه‌هایی بیشتر است كه بازیكنان بیشتری در تیم ملی داشته باشند. برنامه‌ی تیم ملی در دیدارهای رسمی و دوستانه یا برنامه‌های كوتاه مدت نظیر این اردوی چهار روزه كه از پیش مشخص شده است كار ما را آسان‌تر می‌كند.

وی در پایان به نقش رسانه‌ها در توسعه‌ی كیفیت فوتبال در ایران اشاره كرد و گفت: پیشنهادم این است كه در جلسات بعدی افرادی از رسانه‌ها حضور داشته باشند تا بتوانند نظرات خود را در مورد تیم ملی بیان كنند. چرا كه باید بپذیریم فوتبال ایران بدون حمایت رسانه‌ها از تهران فراتر نخواهد رفت.

به گزارش ایسنا، كریم قنبری مربی تیم فولاد مباركه سپاهان نیز تصریح كرد: صعود به جام جهانی كار بسیار بزرگی است كه متاسفانه بسیار زود فراموش شد و انتقادهای شدیدی از كادر فنی مطرح شد. تنها مربیان هستند كه می‌توانند شرایط برانكو را در حال حاضر درك كنند و امیدوارم كه هر چه سریع‌تر و شایسته‌تر این روزها را كادر فنی پشت سر بگذارد.

وی با اشاره به غیبت مربیان لیگ برتر در این جلسه گفت: شاید حساسیت رقابت‌های لیگ مانع از حضور آنها در این جلسه شده باشد. اما پیشنهادم این است كه اگر نماینده‌ای از باشگاه‌ها در این جلسه حضور یابند می‌تواند به سود تیم ملی و كادر فنی باشد.

قنبری به سیستم به كار گرفته شده در تیم ملی اشاره كرد و گفت: اكثر كشورهای صاحب فوتبال در هشتاد تا نود درصد تیم‌های باشگاهی‌شان از سیستم تیم ملی استفاده می‌كنند. اما در ایران تنها سه یا چهار تیم هستند كه از دفاع چهار نفره استفاده می‌كنند.

برانكو در این باره گفت: زمانی كه به ایران آمدم هدفم مدرنیزه كردن سیستم تیم ملی بود و سعی كردیم در این مدت شیوه‌ی بازی تیم ملی را به تیم‌های سطح اول جهان نزدیك كنیم. من این ریسك را پذیرفتم و در اصطلاح سرم را زیر تیغ گیوتین گذاشتم و اولین بازی را با این شیوه برابر اسلوونی درتهران و در غیاب بازیكنان استقلال و بازیكنان لژیونر انجام دادیم و شكست خوردیم اما فعالیت‌های خودمان را با این شیوه ادامه دادیم.

گفتنی است، مقرر شد هر ماه یكبار این نشست برگزار شود.

UserName