• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • يکشنبه 1384/07/10
  • تاريخ :

یووه- اینتر ;لیورپول- چلسى شب داغ انگلیس و ایتالیا


نارضایتى از بازیهاى دوستانه بین المللى، برنامه انعطاف ناپذیر لیگ برتر، هواى نامطبوع انگلیس یا حتى نرخ بالاى مالیات دستمزدها یا هر چیز دیگرى امثال اینها را در نظر بگیرید، مورینیو و بنیتس بر سر آنها توافق دارند اما این نقطه هاى اشتراك وارد حیطه فوتبال نمى شود.

آنها فقط یك سال است در لیگ برتر حضور دارند و با وجود تاكتیك هاى جدیدشان هنوز با فرهنگ كنایه و طعنه فوتبال انگلیس كنار نیامده اند. این دو درباره تیم هایشان در قالب احترام حرف مى زنند. اما نمى توانید منكر كرى هایشان براى یكدیگر شوید. مورینیو حمله اش را با نسبت دادن بازى لیورپول به «فوتبال بسكتبالى» آغاز كرده بود؛ اشاره اى كه مورینیو به بازى لیورپول با توپ هاى بلند كرده است با توجه به آمارى كه روز گذشته روزنامه «تایمز» چاپ كرده بود، قابل تأمل است. 8/40درصد از پاس هاى تیم لیورپول، توپ هاى بلند روى دروازه است. این میزان بالاترین درصد بازى روى توپ هاى بلند در میان تمام تیم هاى انگلیسى است. چلسى با 8/26 درصد، كمترین درصد را در میان تیم هاى انگلیسى در اختیار دارد و همین قضیه روش مورد علاقه مورینیو به كشاندن بازى روى زمین و استفاده از بال هاى تكنیكى و سریعش مثل روبن و رایت فیلیپس و داف را با آمار و ارقام ثابت مى كند. گر چه میزان دقت پاس هاى بلند در جمع هر دو تیم تقریباً یكسان است. 3/73 درصد براى چلسى و 2/73درصد براى لیورپول.

اما این تنها نقطه اى نیست كه مورینیو از بازى لیورپول انتقاد كرده است. او با وسط كشیدن بحث اختلاف امتیازى دو تیم، تساوى در دیدار امروز را نتیجه اى بد براى باشگاه مرسى ساید مى داند: «در لیگ قهرمانان هر دو با امتیازات مشابه 3 كارمان را آغاز كردیم و هر دو هدفى مشترك داریم. صعود به مرحله بعد به همین خاطر تساوى بدون گل چهارشنبه شب نه براى ما بد است نه براى آنها. اما در لیگ برتر اختلافمان حداقل 8 امتیاز است (اگر لیورپول دو بازى عقب افتاده اش را ببرد) به همین دلیل فكر مى كنم كه تساوى در دیدار امروز برایشان نتیجه خیلى بدى باشد.» گر چه مورینیو احترام و تقدیر از «تاكتیك دفاعى لیورپول» را فراموش نمى كند: «در 6 بازى اخیرمان لیورپول فقط یك بار پیروز شده و همگى مى دانیم تحت چه شرایطى (اشاره مرد پرتغالى به گل مشكوك لوییس گارسیا در نیمه نهایى لیگ قهرمانان فصل گذشته) اما در عین حال مى دانیم كه در 3 بازى گذشته نتوانسته ایم دروازه شان را باز كنیم. چون آنها واقعاً خوب دفاع مى كنند. باید به تیمى كه اینقدر خوب دفاع مى كند و با تمام وجود هم این كار را انجام مى دهد، احترام بگذاریم.»

در طرف مقابل، بنیتس هم با این ادعا كه چلسى از لیورپول «مى ترسد»، انتقاد مورینیو را به نوعى جواب مى دهد اما او هم احترام به «آبى ها» را از دستور كارش حذف نمى كند؛ جایى كه بدون اظهار نظر در مورد سبك بازى شان، آنها را قوى ترین تیم مى داند: «مطمئنم چلسى از لیورپول خوشش نمى آید. وقتى مدام قبل از بازیها حرف مى زنند، بدین معنا است كه نگرانند، شاید هم ترسیده اند، نمى دانم اما امیدوارم امروز همین مسأله حاكم باشد.»

بنیتس در واكنش به اظهارات مورینیو كه شكست در بازى امروز را خداحافظى با عنوان قهرمانى این فصل دانسته بود در گفت وگو با خبرگزارى فرانسه خیلى رك گفت: «ما چهارشنبه بهتر از آنها بازى كردیم، آنها با بهترین تیم ممكن در دنیا درصدر قرار گرفته اند و در عین حال هر دو هم در سطحى یكسان بازى مى كنیم. ما در خط میانى، دفاع و حمله توپ را در اختیار داشتیم. به عنوان یك مربى این مسأله مرا خوشحال مى كند. نمى خواهم باز هم در مورد پنالتى هایى كه برایمان نگرفتند حرف بزنم اما اگر از تلویزیون دیده باشید، 2 پنالتى و شاید هم سه تا برایمان گرفته نشد.»

بازى چهارشنبه شب خیلى چیزها به همه یاد داد. اینكه چلسى هم تحت فشار قرار مى گیرد و حریفان هم مى توانند به آنها تحكم كنند اما اگر لیورپول مى خواهد امروز گل بزند، باید روش هاى جدیدى را آزمایش كند. علاوه بر این، دیدار در لیگ قهرمانان نشان داد كه چرا بنیتس بیش از ونگر و فرگوسن مى خواهد آزادى براى امپراتورى در دست ساخت مورینیو باشد. از لحاظ تاكتیكى و فرهنگ فوتبال، هر دو نفر در یك قلمرو گام بر مى دارند. هر دو محافظه كارند تا بازیهایشان را ببرند. مقابل فرگوسن و ونگر، مورینیو خیلى راحت مى تواند بدون ترس از شبه تاكتیكش توپ را در اختیار بگیرد اما مقابل لیورپول، او و بنیتس در زمان هاى مختلفى از بازى، به نقل از روزنامه «ایندیپندنت» شبیه دو ژنرالى هستند كه از دادن دستور پیشروى به سربازهایشان طفره مى روند.

تفاوت كار این دو مرد، جلاى متفاوتى است كه روى متدهایشان دارند. بنیتس همیشه از پیش رفتن با دقت، مرحله به مرحله و بازسازى باشگاه حرف مى زند و با وجود پیروزى نامتعارفشان در استانبول و فینال لیگ قهرمانان، خوب مى دانند كه راهى طولانى براى قهرمانى در كشورشان دارند. همین پیروزى نامتعارف است كه مورینیو را به این وا داشت كه پیش از دیدار چهارشنبه شب به این نكته اشاره كند كه آنها ارزش قهرمانى در جام اروپایى را نداشتند.

امروز براى او بهترین فرصت است تا این ادعاى خود را ثابت كند. با وجود یكه مرد پرتغالى با نفرت به دستاوردهاى همتاى اسپانیایى اش اشاره مى كند، بى میلى تیم اش براى حملات پردامنه در آنفیلد در دیدار چهارشنبه شب نشان مى دهد كه او بیش از چیزى كه نشان مى دهد، حریفش را دست بالا مى گیرد. اگر چلسى توانایى پایان دادن به رقابت قهرمانى پیش از كریسمس را دارد، اگر آنها با توجه به منابع مالى پایان ناپذیر رومن آبراموویچ باشگاه دهه بعد به حساب مى آیند، آن وقت است كه دیدار فردا برایشان به مراتب مهمتر از تساوى در خانه تیمى است كه به قول «آبى ها» فصل پیش 37 امتیاز با آنها اختلاف داشت. قطعاً بهانه هاى چهارشنبه شب در این بازى اثر ندارد.

اینكه استیون جرارد، كاپیتان لیورپول جمعه عصر گفته بود كه لیورپول «در مناطقى مشخص ماجراجوتر شده است» نشان مى دهد كه آنها آماده حمله به چلسى هستند. حالا بازیكنان آبى پوش چلسى باید از خودشان یك سؤال كنند. اینكه چرا به قول بنیتس از حمله به لیورپول «مى ترسند»!

UserName