• تعداد بازديد :
  • دوشنبه 1389/04/21
  • تاريخ :

نظر آيت الله مکارم شيرازي درباره اجاره رحم

مکارم شيرازي

به نقل از رسا، حضرت آيت الله شيخ ناصر مکارم شيرازي از مراجع تقليد، در پاسخ به استفتايي نظر خود را در خصوص اجاره رحم اعلام کرد.

متن استفتا بدين شرح است:

حضرت آيت الله العظمي مکارم شيرازي

سلام عليکم

چندي است مباحثي در مورد اجاره رحم و تبعات فقهي آن در رسانه ها مطرح مي شود و نظراتي در اين رابطه ارائه مي گردد. لذا تقاضا مي شود نظر فقهي خود را درباره سوالات زير مرقوم بفرماييد.

1. آيا اجاره رحم جايز است؟

2. آيا اجاره رحم موجب محروميت مي شود؟ در صورت محروميت، با چه گروه هايي محرم مي شود؟

آيا اجاره رحم موجب جاري شدن احکامي مثل ارث با اجاره دهند و فرزند مي شود يا نه؟

جواب استفتا

باسمه تعالي

اجاره رحم در صورت لزوم اشکالي ندارد و زني که رحم خود را اجاره داده نسبت به آن فرزند حکم مادر رضاعي دارد و تمام احکام مادر رضاعي نسبت به او و شوهرش جاري مي شود ولي حکم ارث بين آن زن و شوهر با فرزند جاري نمي شود.

هميشه موفق باشيد

ناصر مکارم شيرازي

 

شهري که همه خانم‏هايش چادري هستند

به نقل از رجانيوز، «محمد فيروزي‏پور» فرماندار آران و بيدگل به دست آوردن رتبه اول قرآني در کشور و وجود 200 کانون فرهنگي، مذهبي و سياسي دراين شهرستان را نشان ازتوجه مسئولين و مردم آن به مسائل فرهنگي وديني دانست و گفت: «با اعتقادات عميق ديني که در مردم اين منطقه وجود دارد حتي يک نفر خانم را نداريم که در اين شهرستان بدون چادر باشد».

وي با اشاره به اينکه در سال جاري 3500 نفر در مساجد اين شهرستان در اعتکاف شرکت کردند افزود: اين شهرستان با جمعيتي بيش از 90 هزارنفر با دو بخش و 11 روستا و داشتن مردمي متدين و ولايتي وسوابق درخشان انقلابي در سال 1342 در همراهي ولايت نقش مهمي را ايفا نمودند و در پيروزي انقلاب اسلامي ودفاع مقدس نيزبا نقش آفريني حماسه هاي زيادي را آفريدند.

فيروزي‏پور با اشاره به اينکه اين شهرستان بيش از 720 شهيد تقديم انقلاب نموده که ازاين تعداد 33 شهيد روحاني و 30 شهيد سردار مي‏باشند گفت: مردم با برگزاري بهترين عزاداري‏هاي اهل بيت (ع) و مراسم مختلف مذهبي دراين شهرستان که در کشور منحصر به فرد مي‏باشد عشق خود را به اسلام، ائمه اطهار (ع)، نظام ،انقلاب و ولايت نشانت مي‏دهند.

بيشترين نام پسران ايراني چيست؟

محمد رسول الله(ص)

به نقل از ايرنا ، سازمان ثبت احوال کشور با بيان اينکه رويکرد مردم ايران اسلامي به انتخاب اسامي و القاب پيامبر گرامي اسلام (ص) براي فرزندان پسر خود جالب توجه است، اعلام کرد:"محمد" پر استقبال ترين انتخاب نام در بين خانواده هاي ايراني است.  بررسي آمار نامگذاري ايرانيان در پايگاه اطلاعات جمعيتي کشور نشان مي دهد انتخاب اسامي و القاب رسول گرامي اسلام(ص) براي فرزندان از سوي خانواده هاي ايراني بسيار مورد توجه است.

بنابراين گزارش، در طول فعاليت يکصد ساله سازمان ثبت احوال ، نام "محمد" دو ميليون و 435 هزار و 888 بار تکرار شده است، تکرار نام "احمد" در اين مدت 759 هزار و 565 بار انجام شده و نام رسول 197 هزار و 774 بار تکرار شده است.

براساس اين گزارش، مجتبي 296 هزار و 495 بار، محمد امين 160 هزار و 283 بار، محمد حسين 358 هزار و 496 بار، محمدرضا 853 هزار و 564 بار، محمد طاها 26 هزار و 819 بار، محمد علي 484 هزار و 288 بار، محمد مهدي 210 هزار و 5 بار و مصطفي 400 هزار و 477 بار در اين مدت براي فرزندان پسر خانواده هاي ايراني انتخاب شده است.

اين گزارش حاکيست، اداره کل روابط عمومي و امور بين الملل سازمان ثبت احوال کشور به منظور بررسي تحولات اجتماعي کشور بريده زماني جديدي از ميزان انتخاب اين اسامي در کشور منتشر کرده که دوره هاي زماني 10 ساله را پيش از پيروزي انقلاب اسلامي شامل مي شود.

سازمان ثبت احوال ضمن انتشار اين بريده زماني براي ميزان نامگذاري در کشور تاکيد کرد: پذيراي پيشنهادات محققان و پژوهشگران در حوزه تحولات اجتماعي کشور در خصوص بررسي و رصد تحقيقات اجتماعي است.

 

تنظيم: گروه دين و انديشه تبيان

 

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
UserName