• تعداد بازديد :
  • چهارشنبه 1388/12/12
  • تاريخ :

دانلود رایگان کتاب طب الصادق

کتاب خواندن

هدیه تبیان به مناسبت تولد امام صادق علیه السلام

 

میلاد با سعادت امام صادق علیه اسلام را به حضور شما کاربر عزیز تبیان و تمام دوستداران اهل بیت علیهم السلام تبریک عرض می‌کنم.

خواستم این روز عیدی دست خالی خدمت نرسم و برای عرض تبریک این روز خجسته هدیه‌ا‌ی نیز برایتان بیاور. بنابر این دیدم که چه چیز بهتر از کتاب، آن یار مهربان! می‌تواند شایسته شما باشد. همین شد که کتاب "طب الصادق علیه السلام - تغذیه و خوراكیها در فرهنگ طب الصادق" را برایتان آوردم تا مناسب امروز و صاحب آن نیز باشد.

این کتاب خواندنی توسط دکتر محمد دریایى از میان احادیث امام صادق علیه السلام گردآوری شده است. نویسنده در مقدمه کتاب می‌گوید:

در طول تاریخ علم پس از پیامبر اعظم اسلام صلی‌الله‌علیه‌و‌آله و حضرت مولى الموحدین حضرت على علیه‌السلام هیچ یك از نوابغ جهان و بزرگان علم و دانش بشرى به اندازه‌ى امام جعفر صادق علیه‌السلام براى جامعه‌ى انسانى مفید فایده و بهره‌ورى از خوشه‌هاى نبوغ بشرى نبوده است.

این پیشواى الهام گرفته از مخزن وحى، افق‌هاى درخشانى از معارف الهى و انسانى را براى بشریت گشود و سهم عمده و سازنده‌اى در ایجاد تمدن، و تحولى عظیم در زمینه‌هاى علمى، فلسفى، هنرى، فرهنگى و صنعتى و ساختارى نظام انسانى را به خود اختصاص داده است.

دامنه‌ى علوم و معارف امام، رازهاى نهان كاینات و تمام مظاهر موجود را در بر مى‌گیرد و از آن جا به فضاى لایتناهى برون و بر ساكنان سیارات سر مى‌كشد و زوایاى آفرینش را مى‌شكافد و با این همه گستره، موجب حیرت و دهشت مى‌گردد. یكى از افقهاى بى كران علم او دانش پزشكى و علم تغذیه و بهداشت است. گویى حضرتش ممتازترین متخصص خبره این عرصه است و به همین لحاظ پایه گذار مكتب ویژه طب و تغذیه و فرهنگ بهداشت در اسلام و در شبه جزیره‌ى عربستان و عرصه‌هاى مدنیت گسترده قلمرو اسلام به شمار مى رود. در این عرصه بسیارى از پزشكان و پژوهشگران و بیماران در قرن سوم و چهارم از خوان گستره ى دانشش بهره‌ها جسته و بزرگان برجسته‌اى را تحت آموزه‌هاى خود پرورده و بسیارى را با بهره گیرى از علوم و معارف طبى به سوى شهرها و محافل گسیل داشته و آوازه‌ى معارف و آموزه‌هاى علومش بر مراكز علمى و فرهنگى دانشمندان نهضت رنسانس گسترده و از سرچشمه پرفیض دانشش سیراب ساخته است كه در این مجموعه مى توان از لابلاى كلام درس آموزش بهره‌ها یافت و معناها جست.

دانشى كه برگرفته از معدن وحى و الهام است لاجرم بر دلها نشیند و قلبها و جانهاى پاك عطشناك را سرمست و سیراب خواهد نمود.

 

فهرست کتاب بهترین واگویه برای محتوای آن است. لذا برای آشنایی شما با سرفصل مباحث و موضوعات این کتاب فهرست آن را برایتان می‌آورم:

 مقدمه

 تدوین كننده «پیام در چارچوب نظام»

 میلاد سعادت آفرین و فرهنگ امام صادق علیه‌السلام

 نیاز مردم به پزشكان آگاه و متعهد

 آداب طبابت و وظایف طبیب

 حكمت بیمارى

 مغز و اعصاب

 اشاره به حكمت نهفته در چشم

 گوش اشاره به حكمت نهفته در آن

 دستگاه گوارش - اشاره به حكمت نهفته در دستگاه گوارش

 اشاره به حكمت نهفته در مو

 استخوانها - اشاره به حكمت نهفته در استخوانها

 دستگاه تناسل و دفع ادرار

 آداب خوردن و مصرف خوراكیها

 درمان با میوهها و گیاهان دارویى

 توضیح برخى اصطلاحات و مفاهیم متن احادیث

 دیدگاه امام صادق علیه‌السلام در مورد علل برخى بیماریها

 نظریه مادّه و ضد مادّه

 بیمارى ها و درمان آنها از دیدگاه امام صادق علیه‌السلام

 طب و بهداشت از نظر امام

 گفتار امام در بهداشت روحى - روانى

 خلاصه ى آموزه هاى طب الصادق علیه‌السلام

 

امیدوارم که از خواندن این کتاب استفاده و لذت ببرید. کتاب را از اینجا دانلود کنید و تا فایل دارد دانلود می‌شود، برای شادی روح حضرت صادق علیه السلام و آمرزش تمام آنانی که دلشان برای بشریت می‌تبد، صلواتی ختم کنید.

 

خدایا چنان کن سرانجام کار / تو خوشنود باشی و ما رستگار

حسین عسگری – گروه دین و اندیشه تبیان

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
UserName