• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • پنج شنبه 1388/11/15
  • تاريخ :

  بارم‌بندي كتاب‌هاي درسي

 بارم‌بندي كتاب‌هاي درسي

  بارم‌بندي كتاب‌هاي درسي دوره‌هاي متوسطه نظري و پيش‌دانشگاهي اعلام شد

    خبرگزاري پانا: جدول بارم‌بندي، حذفيات و تغييرات كتاب‌هاي درسي دوره‌هاي متوسطه نظري و پيش‌دانشگاهي در سال تحصيلي 89 ـ 88 اعلام شد.

 

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پانا، دفتر برنامه‌ريزي و تأليف كتاب‌هاي درسي وزارت آموزش و پرورش، جدول بارم‌بندي، تغييرات و حذفيات دروس رياضي (1)، قرآن و تعليمات ديني(1) پايه اول را اعلام كرد.

 

در بخشنامه صادره اين دفتر آمده است: درس قرآن و تعليمات ديني سال اول دبيرستان و بارم‌بندي درس رياضي(1) سال اول متوسطه در سال 88 نسبت به سال 87 تغيير نكرده است.

 

رياضي

اين دفتر همچنين بارم‌بندي درس ديني و قرآن (1) پايه اول متوسطه را به اين شرح اعلام كرد: ارزشيابي مستمر شامل قرائت قرآن كريم داراي 4 نمره است كه از هر دانش‌آموز در هر نوبت حداقل 3 بار و در هر بار حداقل 5 تا 7 سطر از قرائت آيات قرآن ارزشيابي به عمل مي‌آيد؛ پرسش از قرائت ساير آياتي كه در درس آمده، بلامانع است همچنين به ازاي هر غلط روخواني 25 درصد از 4 نمره كسر مي‌شود.

 

در صورتي كه دانش‌آموز حروف خاص عربي را صحيح تلفظ نمي‌كند به ازاي هر حرف 25 درصد و حداكثر يك نمره از قرائت او كسر مي‌شود همچنين در صورتي كه دانش‌آموز آيات را به صورت مقطع و مكرر بخواند از نيم تا 1 نمره قرائت او كسر مي‌شود؛ چنانچه دانش‌آموز آيات را به شيوه ترتيل يا تحقيق و با رعايت احكام ضروري تجويد بخواند از نيم تا 1 نمره به نمره قرائت او افزوده مي‌شود.

 

درك معناي آيات قرآن كريم 3 نمره دارد كه از هر دانش‌آموز در هر نوبت حداقل 3 بار از معناي آيات پرسش مي‌شود، دانش‌آموز هر بار حدود 3 سطر از اين گونه آيات را معنا مي‌كند و هر سطر يك نمره دارد كه به ميزان صحت معناي هر سطر نمره اين قسمت مشخص مي‌شود. اين بخشنامه ادامه مي‌دهد: انجام فعاليت‌هاي داخل درس شامل فعاليت‌هاي فردي يا گروهي دانش‌آموزان در كلاس كه در هر درس با عناوني مانند تفكر، جمع‌آوري اطلاعات، تفكيك، انديشه در آيات و پيام آيات مشخص شده است 4 نمره دارد؛ اين فعاليت‌ها در هنگام تدريس دبير بايد انجام شود تا فعاليت و مشاركت دانش‌آموزان در حين تدريس افزايش يابد.

 

مداد

پاسخ به پرسش‌هاي بخش انديشه و تحقيق 4 نمره دارد كه شامل پرسش‌ها و فعاليت‌هاي مربوط به انديشه و تحقيق، با توجه به توانايي دانش‌آموزان در پاسخ‌گويي و پرسش‌هايي است كه دبير در جلسه بعد از تدريس از دانش‌آموزان مي‌پرسد؛ گفتني است در اين بخش به دفتر كار دانش‌آموز نمره‌اي تعلق نمي‌گيرد همچنين مشاركت در فعاليت‌هاي كلاسي و كار گروهي داراي 3 نمره و داشتن دفتر كار منظم و كامل نيز داراي 2 نمره است.

دانش‌آموزاني كه برخي از كارهاي بخش "پيشنهاد " كتاب درسي را انجام داده يا به ابتكار خود فعاليت‌هاي ادبي، هنري و تحقيقي ديگري را انجام مي‌دهند 2 نمره فوق‌العاده به نمره مستمر آنها تا سقف نمره 20 در هر نوبت تحت عنوان "خلاقيت هاي علمي و هنري " افزوده مي‌شود.

انتظار نمره بيست

 

از هر دانش‌آموز در هر امتحان پاياني، دو نيم صفحه از آيات شريفه كتاب درسي و بخشي از قران كريم كه دبير معين كرده است همچنين ارزشيابي قرائت قرآن همانند ارزشيابي مستمر به عمل مي‌آيد؛ گفتني‌ است پرسش از قرائت ساير آيات دروس بلامانع است همچنين امتحان كتبي از محتواي دروس 16 نمره دارد.

 

 

در ترجمه آيات در همان حدي كه در كتاب پيش‌بيني شده است پرسش‌هايي مطرح شود، پرسش‌ها به گونه‌اي طرح شود كه تفكر‌بر‌انگيز باشد همچنين پرسش‌هايي كه جنبه اطلاعات دارد صرفاً در مواردي ضروري مانند موضوعات مربوط به احكام، ‌طراحي شود. از طرح پرسش‌هايي كه دانش‌آموزان را مجبور مي‌كند تا عبارت‌هاي كتاب را حفظ كنند، خودداري شود همچنين پيش از آنكه به تطبيق پاسخ‌ها با عبارت‌هاي كتاب اهميت داده شود توانايي تفكر و قدرت تجزيه و تحليل دانش‌آموز مورد توجه قرار گيرد.

 

منبع: خبرگزاري پانا

تنظيم: نسرين صادقي

 

UserName