• تعداد بازديد :
  • يکشنبه 1388/10/20
  • تاريخ :

امام سجاد(علیه‎السلام) در واقعه عاشورا

امام سجاد(ع)

در مورد وضعیت جسمانی حضرت سجاد(علیه‎السلام) در روز عاشورا نقل‎های تاریخی بر این مضمون هستند که آن حضرت در این روز دچار بیماری شدیدی بودند، به صورتی که مطلقاً از امکان حضور در نبرد برخوردار نبوده و در خیمه مخصوص استراحت می‎کردند و حضرت زینب(سلام الله علیها) مرتب از ایشان پرستاری می‎نموده‎اند و حالشان طوری بوده که حتی نمی‎توانستند در مقابل پای پدر بایستند.

اولین نقل قولی که از حضرت علی بن الحسین(علیهماالسلام) در روز عاشورا انجام شده این است که حضرت فرمود: چون سپاه دشمن به دست امام حسین(علیه‎السلام) رو نمود، آن حضرت دستش را بلند نموده و عرض کرد: «اللهم انت ثقتی فی کلَ رب ...» تا آخر. دعای بلند و ملکوتی امام حسین(علیه‎السلام) نقل قول دیگری که از حضرت سجاد(علیه‎السلام) در روز عاشورا رسیده، مربوط به قصه تناول یک سیب از طرف پدرشان است. نقل قولی از حضرت که امام سجاد(علیه‎السلام) می‎فرمایند: از او شنیدم که این را ساعتی قبل از شهادتش می‎فرمود.

همچنین حضرت زین العابدین(علیه‎السلام) فرموده‎اند: وقتی اوضاع بر امام حسین(علیه‎السلام) سخت شد کسانی که با او بودند به او نگریستند پس حضرتش به خلاف همه آنان بود. چرا که آنان هر چه امر مشکلتر و سخت‎تر می‎شد، رنگشان تغییر می‎کرد و ارکان بدنشان می‎لرزید و قلوبشان فاتف بود. ولی امام حسین(علیه‎السلام) و بعضی از همراهانش که از خصائص اصحاب او بودند، رنگ‎هایشان می‎درخشید و اعضاء و جوارحشان آرام می‎گرفت و نفوسشان از حالت آرامش برخوردار بود. پس بعضی از آنان به بعض دیگر گفتند که: نگاه کنید ابداً از مرگ باکی ندارد. سپس حضرت سجاد(علیه‎السلام) سخنان گوهربار پدر را خطاب به اصحابش نقل می‎کنند.(1)

وقتی اوضاع سخت تر می شد امام حسین(علیه‎السلام) و بعضی از همراهانش که از خصائص اصحاب او بودند، رنگ‎هایشان می‎درخشید و اعضاء و جوارحشان آرام می‎گرفت و نفوسشان از حالت آرامش برخوردار بود

همچنین از امام زین العابدین(علیه‎السلام) روایت شده است که فرمود: پدرم در روزی که کشته شد، در حالی که خون‎ها(از بدنش) می‎جوشید من را به سینه چسبانید و فرمود: «ای پسرم، از من حفظ کن دعایی را که فاطمه(علیهاالسلام) من را تعلیم نمود و رسول الله(صلی الله علیه و آله) او را تعلیم کرده بود و جبرئیل به پیامبر که در طلب حاجت‎ها و امور مهم و غم و غصه‎ها تعلیم داده بود و همچنین در امور مهمی که از آسمان نازل می‎شود و کارهای بزرگ و سهمگین؛

فرمود بخوان:

بحق یس والقرآن الحکیم، و بحق طه و القرآن العظیم، یا من یقدر علی حوائج السائلین، یا من یعلم ما فی الضمیر، یا منفّس عن المکروبین، یا راحم الشیخ الکبیر، یا رازق الطفل الصغیر، یا من لا یحتاج الی التفسیر، صلی علی محمد و آل محمد وافعل بی کذا و کذا.»

و بالاخره آخرین مطلبی که از امام سجاد(علیه‎السلام) در روز عاشورا تا قبل از شهادت امام حسین(علیه‎السلام) نقل شده است مربوط به آخرین وداع ایشان با پدرشان می‎باشد.


پی‎نوشت:

1- برای مطالعه بیشتر مراجعه کنید به «موسوعه کلمات الحسین »، اعداد و عهد تحقیقات باقرالعلوم ص 497).

برگرفته از منابع:

بحارالانوار، ج 45، ص54/ معانی الاخبار، ص 218/ دعوات راوندی، ص 54، حدیث 137.

گروه دین و اندیشه تبیان، هدهدی

 

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
UserName