• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 15375
 • شنبه 1388/9/21
 • تاريخ :

اختلالي به نام چشم چراني

عوامل موثر در بروز چشم چراني

اختلالي به نام چشم چراني

رفتار جنسي هميشه براي اکثر مردم موضوعي بسيار جالب توجه بوده است. در طول قرنها نظرات مردم درباره جنسيت و انحراف جنسي تغييرات قابل توجهي را از سر گذرانيده است. هر چند که در مورد اين موضوعات هميشه جوامع بسيار سخت گير بوده اند و در گذشته صحبتي از آن نمي شد و حتي مطالعات علمي و سازمان يافته اي صورت نمي گرفت، اما همواره مضامين مستهجن، بيماري هاي مقاربتي، اختلالات جنسي، زنان خياباني و... از مشکلات بسيار مهم جوامع انساني بوده است.

در اين ميان برخي اشخاص شجاع ترجيح دادند با به خطر انداختن موقعيت حرفه اي خود در مورد نقش جنسيت در رفتار انسان به بحث و بررسي بپردازند. يکي از اين افراد زيگموند فرويد بود که موضوعات جمع آوري شده از بيماران متعدد را مورد استفاده قرار داد تا اثرات منفي اين مساله را شرح دهد. وي رد پاي انحرافات جنسي در دوران بزرگسالي را در رويدادهاي مهم کودکي و نوجواني مي جست. هر چند که نظرات او در اين مورد در زمان خود با اعتراضات بسياري مواجه گرديد اما در حال حاضر ما مي دانيم که بسياري از مشکلات مشاهده شده در جامعه به همين مساله باز مي گردد. هر چند تمام ديدگاههاي فرويد در اين زمينه مورد تاييد نيست اما با داشتن يک ديد گاه منتقدانه نسبت به نظريه پردازي او خواهيم فهميد که برخي از جنبه هاي گفتار وي حايز اهميت است. در اين يادداشت سعي خواهد شد که يکي از اين ناهنجاري هاي جنسي مورد بررسي قرار گيرد. اين ناهنجاري چشم چراني يا نظربازي خوانده مي شود. هر چند که به نظر مي رسد اين مشکل زياد مهم نيست و همواره مورد توجه قرار نگرفته است، اما هدف ما از ارايه اين يادداشت اين است که بيان کنيم چشم چراني مي تواند زمينه هاي مشکلاتي از قبيل خودارضايي، مشکلات زناشويي، خيانت به همسر و در موارد پيش رونده منجر به آزارگري جنسي مي گردد.

فرد چشم چران داراي تکانه اي غير قابل کنترل براي ديد زدن ديگران و معمولا غريبه ها به طور دزدانه دارد.

چشم چراني چيست؟

چشم چراني يا "ويريسم" واژه اي فرانسوي است، گرفته شده از "وير" به معناي "تماشاگر". اين اختلال از لحاظ جسمي براي فرد چشم چران مضر نيست اما براي  قرباني آن ناراحت کننده است. فرد چشم چران داراي تکانه اي غير قابل کنترل براي ديد زدن ديگران و معمولا غريبه ها به طور دزدانه دارد. چنين فردي کشش تکرار شونده اي را براي مشاهده کردن ديگران از درون پنجره ها، پارکها، اماکن خاص مانند حمامها ، استخر و.. دارد. حتما در اخبار و روزنامه ها با مطالبي در مورد نصب دوربينهاي مخفي در اطاقهاي پرو، سالنهاي آرايش زنانه، باشگاههاي ورزشي و.. مواجه شده ايد. افرادي که مرتکب اين اعمال غير اخلاقي مي شوند عمدتا دچار اين اختلال هستند. چشم چرانها عموما مرد هستند و معمولا خود را مخفي نگه مي دارند.

علت اين اختلال چيست؟

1- از مهمترين اعضاي بدن که مي تواند وقايع، زيبايي ها و زشتي هاي طبيعت را در ذهن تثبيت گرداند، عضو بينايي است. مشاهده بعضي از وقايع و مناظر در تحريکات جنسي نقش مهمي دارد. براي مثال جوانان و نوجواناني که در دوره کودکي شاهد رفتار زناشويي والدين خود بوده اند بسيار مستعد اين اختلال هستند و يا پوشش نامناسب اعضاي خانواده مانند خواهر و مادر و... در شدت يافتن اين اختلال نقش بسزايي دارد.

2- تربيت صحيح همراه با مراقبت هاي ويژه از دوران کودکي، در مسير رشد لازم است تا در دوره نوجواني و جواني آثار تربيت سالم مشخص شوذ. بنابراين بي توجهي والدين به اين اصل مهم، در بروز اين اختلال نقش  اساسي دارد.

اختلالي به نام چشم چراني

3- فقدان اعتقادات مذهبي و معنوي دروني و قوي و بي مبالاتي نسبت به ضوابط اخلاقي، ديني و اجتماعي که عمدتا والدين مسئول رشد و پرورش آن در فرزندان هستند، از علل مهم بروز اين اختلال به شمار مي رود.

مقابله با چشم چراني

والدين توجه کنند:

مراقبت و رعايت والدين در امور زناشويي و طرز لباس پوشيدن خود و مراقبتهاي بهداشتي و آرايشي در برابر کودکان، نوجوانان و جوانان بسيار حايز اهميت است. لذا تاکيد مي گردد که شما والدين گرامي به اين مساله توجه ويژه اي داشته باشيد. گمان نکنيد که اگر فرزند شما کوچک است و حتي توان صحبت کردن ندارد، معنا و مفهوم رفتار شما را متوجه نمي شود. کودکان تمام جزيات رخدادهاي اطراف خود را تصوير برداري کرده و در ذهن خود ثبت مي کنند و اگر مفهوم رفتار يا حرکتي را درک نکنند، آن قدر آن را در ذهن خود حفظ کرده و نگه مي دارند تا در آينده معني آن را پيدا کنند. بنابراين در رفتار و ارتباط خود با همسرتان توجه ويژه اي داشته باشيد.

نوجوانان توجه کنند:

آغاز بسياري از مشکلات و اختلالات، از سنين نوجواني آغاز مي گردد. بنابراين شناخت به موقع انواع مشکلات به خصوص مشکلات رواني و يا ناهنجاري هاي رفتاري و... در درمان آنها نقش بسزايي دارد.

پس اگر شما نوجوان عزيز علايمي از اختلال فوق را در رفتار خود مشاهده مي کنيد و همچنين داراي تکانه هاي غير قابل کنترلي در رفتار خود هستيد، از هم اکنون براي درمان نزد يک روانشناس مجرب مراجعه داشته باشيد.

اختلالي به نام چشم چراني

جوانان توجه کنند:

جوانان عزيز توجه داشته باشيد که عملکرد مثبت و متعهدانه، در موفقيت زناشويي شما نقش بسزايي دارد. چشم چراني در افراد متاهل باعث بي اعتمادي زن نسبت به مرد مي شود و روابط متقابل زن و مرد را مخدوش مي کند و از طرف ديگر در اين دسته از افراد خود ارضايي بسيار شايع است و همين مساله ارتباط زناشويي  افراد متاهل مبتلا به چشم چراني را مخدوش مي کند. بنابراين شما جوان گرامي اگر دچار اين اختلال بوده و از آن رنج مي بريد مراجعه به روانپزشک، براي تجويز احتمالي دارو، و مراجعه به روانشناس براي رفتار درماني اکيدا توصيه مي گردد.

مريم عطاريان- بخش خانواده و زندگي

مقالات مرتبط

خويشتن داري در اوج غريزه

غريزه ي جنسي مشکل بزرگ جوانان

نوجوانان بخوانند

دغدغه هاي والدين و انتظارات فرزندان

دردم را درمان کن!

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
علل رابطه ناسالم با نامحرم

علل رابطه ناسالم با نامحرم

بى‏ترديد ايام جوانى، ايام بيدارى غريزه جنسى و گرايش به جنس مخالف است. در اين ايام شوق جنسى و احساسات بر روان آدمى سايه مى‏افكند؛ ناخودآگاه رفتار، سخن و نگاه جوان را تحت تأثير قرار مى‏دهد و سبب تحريك پذيرى وى در برخورد با جنس مخالف مى‏شود.
کاهش تحریک ، راهی دیگر

کاهش تحریک ، راهی دیگر

عفاف، به معناى زندانى شدن درون خانه و ارتباط نداشتن با هيچ کس نيست؛ بلکه به معناى «پاکى جنسى» است که گاهى با کاهش تماس، محقق مى‏شود (چنانچه در بحث قبل گذشت) و گاهى با «خروج پاک» و «تماس پاک».
سبک دينى حيات جنسى برای جوانان

سبک دينى حيات جنسى برای جوانان

. لباس‏هاى مناسب بپوش. طرز لباس پوشيدن تو براى ديگران، پيام‏هايى مى‏فرستد، حتى اگر تو قصد اين کار را نداشته باشى. مردان (بيشتر از زنان) از طرز لباس پوشيدن تأثير مى‏پذيرند؛ زيرا آنان طورى آفريده شده‏اند که با آنچه مى‏بينند، تحريک مى‏شوند.
UserName