• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 27762
 • شنبه 1388/8/16
 • تاريخ :

اورانیم چیست؟

اورانیم عنصری فلزی، رادیو اکتیو و نقره‏ای است. این عنصر به صورت اکسید اورانیم در سنگ «پیچ بلاند» یافت می‏شود.

سنگ اورانیم

اورانیم در سال 1789 میلادی توسط یک شیمیدان آلمانی کشف شد. «هنری بکرل»، دانشمند فرانسوی، در سال 1896 میلادی ضمن آزمایش‏هایی که بر روی ترکیبات اورانیم انجام می‏داد، متوجه شد که این عنصر دارای خاصیت رادیواکتیوی است.

سنگ اورانیم

اورانیم فلزی براق و سفید رنگ است؛ ولی در مجاورت هوا تغییر رنگ می‏دهد و سیاه می‏شود. این فلز بسیار سنگین است؛ به طوری که 28%  متر مکعب آن حدود نیم تن وزن دارد. در گذشته از این ماده برای رنگ‏آمیزی ابریشم و ظروف چینی استفاده می‏شد.

اورانیم طبیعی ترکیبی از دو ایزوتوپ 238 و 235 است. 27/99 درصد اورانیم موجود در طبیعت، اورانیم 238و 72/0 درصد آن، اورانیم 235 است.

این فلز به دلیل داشتن دو ویژگی منحصر به فرد، ماده‏ای بسیار گرانبها و با ارزش است. نخستین ویژگی آن، داشتن خاصیت رادیواکتیوی است. اشعه رادیواکتیوی که از هسته اورانیم خارج می‏شود، کاربردهای بسیار دارد. از این اشعه در کشاورزی، صنایع مختلف، زیست‏شناسی و تحقیقات پزشکی استفاده می‏شود. ویژگی‏ دیگر اورانیم، انرژی است که با شکافت هسته این ماده به دست می‏آید. دانشمندان در سال 1938 میلادی پی بردند که اورانیم را می‏توان توسط ذرات نوترون بمباران کرد و هسته آن را شکافت. شکافت هسته‏ای روشی است که طی آن، هسته اتم  اورانیم 235 توسط ذرات نوترون بمباران شده، به دو قسمت تقسیم می‏شود؛ در نتیجه نیرو و گرمای بسیار زیادی آزاد می‏شود. در سال 1945 میلادی بمب اتمی- که با استفاده از همین روش ساخته شده بود- در جنگ جهانی دوم علیه کشور ژاپن مورد استفاده قرار گرفت. پس از آن، اورانیم ارزش و اهمیت روز افزونی یافت.

اورانیم

امروزه از انرژی حاصل. از شکافت هسته‏ای برای تولید انرژی الکتریکی استفاده می‏شود. جالب است بدانید که انرژی حاصل از یک کیلوگرم اورانیم با انرژی حاصل از سه میلیون کیلوگرم زغال سنگ برابر است. به همین جهت از اورانیم 235 به عنوان سوخت در راکتورهای هسته‏ای استفاده می‏شود. انرژیی که از شکافت هسته‏ای در راکتورهای اتمی به دست می‏آید، برای حرارت دادن آب و تبدیل آن به بخار مورد استفاده قرار می‏گیرد. این بخار، توربین‏ها را به حرکت در می‏آورد و موجب تولید الکتریسیته می‏شود.

از اورانیم برای جذب اشعه ایکس و اشعه گاما نیز استفاده می‏شود. از اکسیدهای این عنصر می‏توان به عنوان کاتالیزور در برخی از فعل و انفعالات شیمیایی استفاده کرد.

چهار میلیونیم از پوسته زمین را اورانیم تشکیل داده است. ترکیبات اورانیم در سنگ‏ها نیز یافت می‏شوند. سنگ پیچ بلاند مهمترین سنگ معدن اورانیم است. ذخایر اورانیم جهان بیشتر در انگلستان، هند و آفریقا یافت می‏شوند.

چرا چطور چگونه؟

تنظیم بخش کودک و نوجوان

 

************************************

 

مطالب مرتبط

شیر از چه موادی تشکیل شده است؟

بنزین چگونه به دست می آید؟

بلبل خرما

نقاشی اسرارآمیز مونالیزا

الجزایر در آفریقا

سنگ مرمر چیست؟

نور خورشید و پوست

جبر،شاخه ای از ریاضیات

کیمیاگری

مثلث شیطان

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
سنگ مرمر چیست؟

سنگ مرمر چیست؟

سنگ مرمر نوعی سنگ آهک است که به رنگ‏های گوناگون یافت می‏شود. مرمر سفید از زمان‏های گذشته در ساختمان سازی کاربرد داشته است. مصری‏ها و یونانی‏ها از این سنگ برای ساختن معابد خود استفاده می‏کردند. این سنگ در برابر گرما، سرما و باران مقاوم است.
کیمیاگری

کیمیاگری

در قرون وسطی، علم شیمی کیمیاگری نامیده می‏شد و ترکیب شگفت‏انگیزی از جادو، علم و دین بود. کسانی که با این علم سروکار داشتند، در فکر تولید ماده‏ای سحرآمیز به نام کیمیا بودند. به عقیده آنان این ماده‏ قادر بود که فلزات ارزان مانند سرب را به طلا تبدیل کند،
چرا طلا این‏قدر ارزشمند است؟

چرا طلا این‏قدر ارزشمند است؟

طلا فلزی زیبا، مفید و کمیاب است. اگر زغال سنگ نیز به همین اندازه کمیاب بود، شاید مثل طلا ارزش داشت. غیر از ساخت وسائل زینتی و ضر سکه، طلا کاربرد‏های دیگری نیز دارد. قابلیت هدایت گرمایی و الکتریکی این فلز سبب شده است که در بسیاری از صنایع، مانند الکترونیک،
UserName